Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OSP Wola Batorska - pracują od ponad 110 lat

JOL
Fot. archiwum OSP Wola Batorska
Fot. archiwum OSP Wola Batorska
OSP w Woli Batorskiej liczy 49 osób.

Fot. archiwum OSP Wola Batorska

Zarząd jednostki tworzą: Tomasz Tomala (prezes), Bronisław Biernat (prezes), Łukasz Łub (naczelnik), Zbigniew Chytkowski (zastępca naczelnika), Jan Sekunda (skarbnik), Janusz Siwek (sekretarz), Grzegorz Wojtal (kronikarz), Kazimierz Stankiewicz (gospodarz strażnicy) oraz Artur Walczyk (członek zarządu). Skład OSP: Władysław Balcer, Ryszard Bednarczyk, Janusz Biernat, Piotr Chodorowicz, Dariusz Chytkowski, Bartłomiej Dąbroś, Michał Dąbroś, Krzysztof Gorycki, Mirosław Gorycki, Marek Grochot, Marcin Grochot, Władysław Grochot, Artur Gaweł, Mirosław Gaweł, Jarosław Gryz, Tadeusz Gurgul, Sławomir Jarocki, Józef Jaśkiewicz, Leszek Kapała, Jan Kozub, Wojciech Kozub, Lucyna Krom, Aleksander Maślaniec, Leszek Modzelewski, Andrzej Ptak, Mateusz Ptak, Stanisław Ptak, Edward Satała, Robert Setner, Władysław Setner, Dariusz Sołkowski, Kamil Starosta, Tadeusz Szczęśniak, Artur Więcław, Krzysztof Wnęk, Krzysztof Wnęk junior, Stanisław Wnęk, Jan Wyka, Krzysztof Guzik i Paweł Wnęk.
Z historii
OSP w Woli Batorskiej założono pod koniec XIX wieku. Pierwsza udokumentowana informacja o jednostce mówi o zakupie na jej potrzeby w 1898 roku - "sikawki ręcznej wętylowej". Pierwszym komendantem batorskich druhów był Jan Biernat z przysiółka "Wieś".
W 1925 roku ochotników doposażono w sikawkę kulkową czterokomorową. W latach 20. ubiegłego wieku strażakom szefowali kolejno Jan Sekunda oraz Jan Szkło (od 1929 roku). W tym czasie jednostka utrzymywała się dzięki dotacjom otrzymywanym z Kasy Stefczyka i Spółki Mlecznej oraz z budżetu gminy. Strażacy organizowali także m.in. przedstawienia jasełkowe, podczas których zbierano datki na przeciwpożarową działalność.
Pierwszy samochód strażacki pojawił się w Woli Batroskiej w 1945, był to wóz marki Moris. Od 1975 druhowie urzędowali w nowej remizie; rok później wzbogacili się o samochód Gaz oraz motopompę PO-3, a pod koniec lat 70. XX wieku przybył im ciężarowy star 25.
Obecnie strażacy, którzy rocznie wyjeżdżają do ok. 40 akcji ratowniczych, mają na wyposażeniu m.in. średnie samochody pożarnicze marki Steyr i Star, lekki samochód operacyjno-techniczny volkswagen, motopompy PO-5 i PO-7, 2 pompy szlamowe, pompę pływająca Niagara, narzędzia hydrauliczne, agregat prądotwórczy, dwa aparaty powietrzne, dwa radiotelefony, dwie pilarki do drewna, piłę do betonu i stali, deskę ratowniczą oraz dwie torby ratunkowe OSP R1.
Od kilku lat batorska siedziba OSP jest sukcesywnie modernizowana. W 2005 roku wybudowano przy niej nowe garaże, a potem przebudowano także mieszczący się w tym samym obiekcie co remiza - Domu Kultury. W kolejnych latach druhowie z Woli Batorskiej chcą zaadaptować na młodzieżowe potrzeby poddasze strażnicy. Planowane jest tam m.in. urządzenie siłowni. Marzeniem druhów jest natomiast włączenie ich jednostki do KSR-G.
W historii jednostki wielkimi literami zapisał się rok 2008, kiedy OSP świętowała jubileusz 110-lecia. Podczas tych obchodów poświęcono obelisk z figurą św. Floriana oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Nowi członkowie MDP złożyli ślubowanie, a zasłużeni druhowie otrzymali medale i odznaczenia pożarnicze. Z okazji jubileuszu zorganizowano także festyn z wieloma atrakcjami.
Żyjący, najbardziej zasłużonymi dla OSP Wola Batorska druhowie, to: Bronisław Biernat uhonorowany m.in. najwyższym strażackim odznaczeniem - Złotym Znakiem Związku, Medalem Honorowym im. Bolesława Chomicza oraz jedno z najważniejszych odznaczeń państwowych - Złotym Krzyżem Zasługi oraz Michał Stankiewicz.
Archiwalia
Druhowie z Woli Batorskiej otrzymali sztandar w 1938 roku. Wojenne i powojenne losy strażackiego symbolu tak opisano w kronice jednostki: "Na początku okupacji sztandar był przechowywany w domu Stanisława Sekundy, a później w piwnicy sklepu kółka rolniczego. W 1945 roku druhowie postanowili go wydobyć i odświeżyć. Kiedy to czynili, w pobliżu przechodzili akurat trzej Rosjanie. Uznali oni, że jest to niemiecka chorągiew i chcieli odebrać sztandar druhom. Po zawiłych tłumaczeniach odstąpili od tego, ale symbol jednostki powrócił do piwnicy. W czasach PRL-u sztandar również nie był mile widziany. Pojawił się wtedy nawet pomysł, aby stary sztandar oddać do muzeum (...). Dzięki uporowi i determinacji strażaków sztandar z 1938 roku do dzisiaj pozostaje w jednostce".
OSP w Woli Batroskiej ma także drugi, nowy sztandar, który w 2006 roku ufundowali dla niej sponsorzy.
Panie wstąpiły do batorskiej jednostki w 1939 roku. Pierwszej kobiecej drużynie przewodziła Franciszka Kozub.
W 1982 roku strażacy ufundowali dla miejscowego kościoła obraz św. Floriana. Pomogli również zakupić kościelne dzwony.
Przy OSP Wola Batorska działa dziewczęco - chłopięca Młodzieżowa drużyna Pożarnicza. Każdego roku przyjmowanych jest do niej kilkoro adeptów strażackiej sztuki. MDP odnosi sukcesy podczas zawodów sportowo-pożarniczych.
Najbardziej pamiętne akcje ratownicze, w której uczestniczyli strażacy z ponad 100-letniej jednostki to: pożar domu na przysiółku Dąbrówka w styczniu 1993 roku oraz zabezpieczanie wałów na Wiśle, podczas "powodzi stulecia" w 1997 roku.
(JOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski