Ostatki 2019 kiedy są i co to za święto. Kiedy wypada...

Ostatki 2019 kiedy są i co to za święto. Kiedy wypada ostatnia sobota karnawału?

Marlena Hebda

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Ostatki 2019 kiedy są i co to za święto. Kiedy wypada ostatnia sobota karnawału?

©brak

Ostatki lub inaczej Zapusty są jedną z niewielu okazji w roku, kiedy bez wyrzutów sumienia możemy bawić się do białego rana i najeść do syta. Tymi terminami określa się ostatnie dni karnawału. Kiedy są ostatki? Zaczynają się w Tłusty Czwartek, a kończą we wtorek zwanym „śledzikiem” przed Środą Popielcową.
Ostatki 2019 kiedy są i co to za święto. Kiedy wypada ostatnia sobota karnawału?

©brak

Ostatki 2019 kiedy są i co to za święto. Kiedy wypada ostatnia sobota karnawału?


Ostatki to czas, kiedy organizowanych jest wiele imprez i balów. Ma to związek z tym, że zaraz po nich następuje post, podczas którego należy się wstrzymać od zabaw i niepotrzebnego objadania się. Ostatnie trzy dni karnawału określa się „mięsopustem”, czyli „pożegnaniem mięsa”, co też ma być symbolem i zapowiedzią wiosennej wstrzemięźliwości.

Ostatki co to za święto? Jak świętowano Ostatki?


Świętowanie ostatnich dni karnawału zaczyna się w Tłusty Czwartek. Dawniej tego dnia objadano się tłustymi racuchami, blinami, pampuchami i ciastem nadziewanym słoniną, smażonym na smalcu. Zwyczaj jedzenia pączków w Polsce pojawił się dopiero w XIX wieku.

Po obfitym czwartku następowały jeszcze obfitsze dni wzmożonych zabaw i bali. W domach tańczono od rana do wieczora, a na ulice wychodziły korowody przebierańców. Kobiety wykonywały taniec lenny, rybacy wiązali rybackie zeszewiny, a ostatniego dnia Zapustów gotowano wielki garnek żuru, do którego podawano śledzia na patyku. Stąd ostatni tydzień Ostatków nazywamy „śledzikiem”.

Ostatki: Krakowskie zwyczaje


Ostatnie dni karnawału obchodzono hucznie także w Krakowie, gdzie Krakowianki miały swój własny zwyczaj, tzw. „comber”. Jego początki sięgają XVII wieku. „Babski comber” odbywał się w Tłusty Czwartek. Krakowskie kobiety o świcie wkraczały do miasta, niosąc ze sobą kukłę w kształcie mężczyzny, którą potem rozszarpywały. Wszystkiemu towarzyszyła zabawa i alkohol. Świętowanie „combra” wywodzi się z legendy o okrutnym burmistrzu Krakowa dręczącego kobiety. Burmistrz ten umarł przed Środą Popielcową, a „comber” miał symbolizować coroczną radość związaną z końcem okrutnych rządów.

Kiedy są Ostatki 2019?


W tym roku Ostatki zaczynają się 28 lutego. Ostatni dzień karnawału to 5 marca. Po tym dniu trzeba odłożyć na bok wszystkie pączki, faworki i karnawałowe kreacje, i przygotować się na nadchodzący Wielki Post.

Największy karnawał


Najhuczniejszy karnawał ma miejsce w Rio de Janeiro. Rozpoczyna się zawsze w piątek przed Środą Popielcową i trwa 5 dni bez przerwy.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo