Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzwonek na remont

(MU)
Dobra farba zapewnia dużą trwałość elewacji budynku
Dobra farba zapewnia dużą trwałość elewacji budynku Fot. e-sciany, galeco
Porady. Pozostawienie na elewacji rys i szpar na zimę może powiększyć ubytki w tynku.

Jak cię widzą, tak cię piszą – mówi stare przysłowie. I dużo w tym prawdy, również jeśli chodzi o nasze domy. Przed zimą warto więc zbadać stan elewacji, żeby po niej nie było jeszcze większych szkód. Wtedy bowiem nasz dom straci na urodzie.

Stan fasady należy ocenić zarówno pod względem zabrudzeń, przebarwień, różnego rodzaju zacieków i wysoleń, jak i pod względem uszkodzeń mechanicznych. O ile pierwsza grupa uszkodzeń jest stosunkowo niegroźna i wymaga jedynie umycia powierzchni, zagruntowania i pomalowania farbami elewacyjnymi, właściwymi dla danego podłoża, to wszelkiego rodzaju rysom i spękaniom należy się szczególna uwaga.

Uszkodzony tynk

Częstą przyczyną uszkodzenia tynków na elewacjach jest działanie wody i czynników zewnętrznych. Woda, która przenika w głąb tynku i pod wpływem ujemnej temperatury zamarza, może doprowadzić do jego spękania, a nawet odspojenia. Pozostawienie rys i szpar na zimę sprzyja kolejnym szkodom.

Zgubne uszczelnienie

Problem jednak może być poważniejszy, często bowiem pierwotną przyczyną tych usterek są błędy na etapie projektowania i planowania prac, np. niewłaściwy dobór tynku.

Zastosowanie tynków o niskiej paroprzepuszczalności (np. akrylowych), na ociepleniu z wełny mineralnej, która swobodnie przepuszcza parę wodną, prowadzi do zgubnego w skutkach „uszczelnienia” ściany, a w efekcie nawet do odpadania tynku pod naporem skumulowanej pary wodnej.

Na trwałość elewacji wpływ mieć może także kolor tynku. Zastosowanie zbyt ciemnego tynku w miejscu narażonym na silne nagrzewanie warstwy elewacyjnej może spowodować jej odkształcenie.

Musimy pamiętać o tych zależnościach, gdy przystępujemy do remontu fasady. Zarówno tynk, jak i farba, którą pomalowana jest elewacja, mają podobne zadanie: ochrona muru przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, często dość agresywnymi (kwaśne deszcze, pyły z zakładów przemysłowych, spaliny itd.). Niestety, tynk mineralny dość szybko ulega degradacji (dodatkowo mamy do czynienia z wymywaniem wypełnienia przez zacinające deszcze), co objawia się wzrostem chłonności, a następnie jego pękaniem oraz odpadaniem.

Odpowiednia farba

Dlatego ważne jest zastosowanie odpowiedniej farby fasadowej, która zapewni właściwą ochronę tynku. Remont dobrze jest przeprowadzić przy sprzyjającej pogodzie. Producenci farb wręcz wymagają, by przy malowaniu były odpowiednie warunki – temperatura powietrza, jego wilgotność, a nawet temperatura podłoża.

Nowoczesne farby fasadowe mają wiele zalet. Np. dzięki zastosowaniu dyspersji akrylowej, modyfikowanej żywicą silikonową, farba ma dobrą przyczepność do podłoży betonowych oraz tynków cementowych i cementowo-wapiennych. Ponadto dodatek silikonu chroni przed wnikaniem wilgoci, zapewniając odpowiednią przepuszczalność dla pary wodnej i dwutlenku węgla, co umożliwia oddychanie ścian.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski