Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatnia węglowa

Redakcja
- Jeszcze w minionym sezonie kotłownia ogrzewała budynki w rejonie os. Widok-Zarzecze; została jednak zlikwidowana, a była to już ostatnia nasza kotłownia węglowa w Krakowie. Budynki, które były do niej podłączone, będą teraz korzystać z naszej ogólnej sieci - powiedziała nam Renata Krężel z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - W minionych latach zlikwidowaliśmy w sumie około 370 lokalnych kotłowni.

Jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę (i pieniądze) właściwie już może wystąpić z wnioskiem o rozpoczęcie dostaw ciepła

   Wprawdzie za oknami w tych dniach bywa około 30 stopni ciepła, ale za tydzień oficjalnie zacznie się już sezon grzewczy; zgodnie z obowiązującymi przepisami trwa on od września do końca maja, co nie oznacza jednak, że 1 września kaloryfery będą ciepłe.
   - _Przesłaliśmy już zawiadomienie, że rozpoczynają się prace przygotowawcze do sezonu, w tym związane z napełnianiem sieci ciepłowniczej. Obecnie w rurociągach na godzinę przepływa 1600 ton wody, a w sezonie grzewczym będzie to 16 tysięcy ton, ze wszystkich źródeł, czyli m.in. z Elektrociepłowni Skawina oraz Kraków - _usłyszeliśmy w MPEC.
   M.in. z uwagi na zwiększającą się liczbę korzystających z użytkowej ciepłej wody (jest to już 5 proc. całości usług MPEC, 88 procent stanowi centralne ogrzewanie) w sieciach magistralnych ciepła woda jest już praktycznie przez cały rok, a wypełnienie nią pozostałych odgałęzień zajmuje już niewiele czasu. Największym odbiorcą centralnego ogrzewania są w Krakowie spółdzielnie mieszkaniowe (prawie 37 proc. całości zamówionej mocy), a także podmioty gospodarcze (26 proc.) oraz budynki komunalne (20 procent).
   Jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę (i pieniądze), właściwie już może wystąpić z wnioskiem o rozpoczęcie dostaw ciepła. Do czasu, gdy MPEC sam nie zdecyduje o rozpoczęciu ogrzewania miasta (zwykle poprzedzają to trzy dni zimne i niekorzystne prognozy długoterminowe) - chcący mieć ciepło w swoim mieszkaniu czy biurze muszą o uruchomienie systemu poprosić, po decyzji MPEC-u obejmującej cały Kraków - sytuacja się odwróci, gdyż wtedy można będzie z kolei prosić o nieogrzewanie konkretnego obiektu, jeśli ktoś nie będzie widział takiej konieczności. - _Na razie nie mamy jeszcze ani jednego podania o rozpoczęcie ogrzewania - _powiedziała Renata Krężel.
   W minionych miesiącach część rurociągów remontowano, przyłączono też sporo nowych obiektów, w tym m.in. dwa hipermarkety oraz budynki mieszkalne przy ul. Szuwarowej, Wielickiej, Halszki itd. Największą jednak inwestycją jest budowa "spięcia" magistrali w południowej części miasta. W razie np. awarii magistrali dostarczającej ciepło z jednego źródła - w większości miasta istnieje możliwość zasilenia rejonów z innego miejsca. Najgorzej z tym było właśnie w Podgórzu, gdzie można było korzystać tylko z ciepła z Łęgu. Obecnie "spięcie" w Podgórzu, które jest na ukończeniu, da możliwość takiego manewru, choć jeszcze nie w 100 procentach - jeśli chodzi o temperaturę - do czasu sfinalizowania budowy. (J.ŚW)

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski