Ostatnia węglowa

Redakcja
Udostępnij:
- Jeszcze w minionym sezonie kotłownia ogrzewała budynki w rejonie os. Widok-Zarzecze; została jednak zlikwidowana, a była to już ostatnia nasza kotłownia węglowa w Krakowie. Budynki, które były do niej podłączone, będą teraz korzystać z naszej ogólnej sieci - powiedziała nam Renata Krężel z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. - W minionych latach zlikwidowaliśmy w sumie około 370 lokalnych kotłowni.

Jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę (i pieniądze) właściwie już może wystąpić z wnioskiem o rozpoczęcie dostaw ciepła

   Wprawdzie za oknami w tych dniach bywa około 30 stopni ciepła, ale za tydzień oficjalnie zacznie się już sezon grzewczy; zgodnie z obowiązującymi przepisami trwa on od września do końca maja, co nie oznacza jednak, że 1 września kaloryfery będą ciepłe.
   - _Przesłaliśmy już zawiadomienie, że rozpoczynają się prace przygotowawcze do sezonu, w tym związane z napełnianiem sieci ciepłowniczej. Obecnie w rurociągach na godzinę przepływa 1600 ton wody, a w sezonie grzewczym będzie to 16 tysięcy ton, ze wszystkich źródeł, czyli m.in. z Elektrociepłowni Skawina oraz Kraków - _usłyszeliśmy w MPEC.
   M.in. z uwagi na zwiększającą się liczbę korzystających z użytkowej ciepłej wody (jest to już 5 proc. całości usług MPEC, 88 procent stanowi centralne ogrzewanie) w sieciach magistralnych ciepła woda jest już praktycznie przez cały rok, a wypełnienie nią pozostałych odgałęzień zajmuje już niewiele czasu. Największym odbiorcą centralnego ogrzewania są w Krakowie spółdzielnie mieszkaniowe (prawie 37 proc. całości zamówionej mocy), a także podmioty gospodarcze (26 proc.) oraz budynki komunalne (20 procent).
   Jeśli ktoś będzie miał taką potrzebę (i pieniądze), właściwie już może wystąpić z wnioskiem o rozpoczęcie dostaw ciepła. Do czasu, gdy MPEC sam nie zdecyduje o rozpoczęciu ogrzewania miasta (zwykle poprzedzają to trzy dni zimne i niekorzystne prognozy długoterminowe) - chcący mieć ciepło w swoim mieszkaniu czy biurze muszą o uruchomienie systemu poprosić, po decyzji MPEC-u obejmującej cały Kraków - sytuacja się odwróci, gdyż wtedy można będzie z kolei prosić o nieogrzewanie konkretnego obiektu, jeśli ktoś nie będzie widział takiej konieczności. - _Na razie nie mamy jeszcze ani jednego podania o rozpoczęcie ogrzewania - _powiedziała Renata Krężel.
   W minionych miesiącach część rurociągów remontowano, przyłączono też sporo nowych obiektów, w tym m.in. dwa hipermarkety oraz budynki mieszkalne przy ul. Szuwarowej, Wielickiej, Halszki itd. Największą jednak inwestycją jest budowa "spięcia" magistrali w południowej części miasta. W razie np. awarii magistrali dostarczającej ciepło z jednego źródła - w większości miasta istnieje możliwość zasilenia rejonów z innego miejsca. Najgorzej z tym było właśnie w Podgórzu, gdzie można było korzystać tylko z ciepła z Łęgu. Obecnie "spięcie" w Podgórzu, które jest na ukończeniu, da możliwość takiego manewru, choć jeszcze nie w 100 procentach - jeśli chodzi o temperaturę - do czasu sfinalizowania budowy. (J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie