Ostatnie dni na odliczenie

JANUSZ MICHALCZAK
Na liście artykułów, które podlegają zwrotowi podatku, są m.in. kotły FOT. GREGOIOR
Na liście artykułów, które podlegają zwrotowi podatku, są m.in. kotły FOT. GREGOIOR
Udostępnij:
Po wejściu Polski do Unii Europejskiej stawka VAT na materiały budowlane została podniesiona z 7 do 22 proc. (obecnie 23 proc.).

Na liście artykułów, które podlegają zwrotowi podatku, są m.in. kotły FOT. GREGOIOR

VAT. Również po 31 grudnia br. będzie można korzystać ze zwrotu podatku od faktur wystawionych przed tą datą

 

Remontujący i budujący uzyskali w zamian możliwość odzyskania części podatku VAT.

Nawet 33 tys. złotych

Według wciąż jeszcze obowiązujących przepisów odliczyć mogą oni około 14 tys. zł w przypadku remontów oraz około 33 tys. zł w przypadku budowy domu. Chociaż wartość przeciętnego zwrotu wynosi 2 tys. zł, to łącznie w skali roku zwroty sięgają nawet 1 mld zł. W związku ze zmianami, nie będzie można uzyskać zwrotu VAT-u za materiały budowlane od faktur wystawionych po 31 grudnia 2013 roku.

Wciąż jednak będzie można odliczać VAT od faktur wystawionych przed tą datą, a w przypadku faktur wystawionych w latach 2012-2013, będzie na to całe 5 lat. Możliwości odliczenia podatku VAT od faktur wystawianych po nowym roku nie zostaną pozbawieni jednak wszyscy. Zgodnie z zapowiedziami, taką możliwość zachowają osoby do 35. roku życia, które kupione materiały wykorzystają do adaptacji lokalu niemieszkalnego na cele mieszkalne o powierzchni nie przekraczającej 75 mkw. lub budowy domu do 100 mkw. Dla rodzin z trójką dzieci limit zostanie podwyższony o 10 mkw.

Osoby, które zdecydują się skorzystać z takiej możliwości, zwrot otrzymają w przeciągu 25 dni od daty doręczenia decyzji o jego przyznaniu (decyzja wydawana tylko w niektórych przypadkach) lub w przeciągu czterech miesięcy od dnia złożenia wniosku - wnioski z reguły zatwierdzane są automatycznie.

- Wygaśniecie ulgi podatkowej dotyczącej zwrotu części podatku VAT za materiały budowlane dla osób nie spełniających nowych kryteriów w świetle ustawy "o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych" spowoduje wzrost kosztów budowy i remontu wśród inwestorów indywidualnych - mówi Agnieszka Grotkowska, dyrektor ds. projektów specjalnych Domiporta.pl. - Choć deweloperzy nadal będą mogli korzystać z 8- -procentowego VAT-u, to ograniczenie beneficjentów dotychczasowej ulgi do osób do 35. roku życia oraz w praktyce zniesienie zwrotu za remont mieszkania i domu jednorodzinnego mogą wpłynąć negatywnie na branżę budowlaną.

Co możemy odliczyć?

Osoby, które zastanawiają się nad kupnem materiałów budowlanych na zapas, jeszcze przed końcem roku mogą zapoznać się z listą uprawniających do zwrotu produktów na stronie Ministerstwa Infrastruktury. Objęte są nim materiały wykorzystywane do remontu, budowy lub rozbudowy mieszkania czy domu.

Do zwrotu kwalifikują się m.in. drzwi i ościeżnice, płytki ceramiczne, cement oraz kotły centralnego ogrzewania. Odróżnić należy przy tym wydatki poniesione na wykonanie zmian np. w piwnicy czy garażu - na nie podobnie jak za usługi remontowo-budowlane zwrot VAT-u nie przysługuje.

Ubieganie się o zwrot części podatku VAT uwarunkowane jest przedstawieniem faktur potwierdzających dokonanie zakupu, potwierdzenia tytułu prawnego do nieruchomości (np. aktu własności, przydziału lokalu kwaterunkowego lub zakładowego, tzw. umowy użyczenia czy umowy najmu lub dzierżawy) oraz wypełnionego wniosku VZM-1. W przypadku budowy dołączyć należy kopię pozwolenia na budowę.

 

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie