Osteoporoza atakuje po cichu i bez litości. Nie daj się...

Osteoporoza atakuje po cichu i bez litości. Nie daj się okraść z kości

PG

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Lekarze twierdzą, że osteoporoza jest „niema klinicznie”

Lekarze twierdzą, że osteoporoza jest „niema klinicznie” ©123RF

Osteoporozy nie widać gołym okiem. Nie czuje się jej, bo nie boli. I nagle okazuje się, że nasze kości są rzadkie i od niewielkiego urazu się łamią. Jak temu zapobiec?
Lekarze twierdzą, że osteoporoza jest „niema klinicznie”

Lekarze twierdzą, że osteoporoza jest „niema klinicznie” ©123RF

Na osteoporozę cierpi co trzeci człowiek. W grupie osób starszych choroba ta dotyka około 80 procent naszego społeczeństwa. Czym w ogóle jest to dziwne schorzenie, które w żargonie pozamedycznym nazywa się „cichym złodziejem kości”?

Osteoporoza to przewlekła choroba szkieletu i jedno z najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Choroba często nazywana bywa „cichym zabójcą”, ponieważ początkowo nie daje żadnych zauważalnych objawów. Lekarze natomiast mówią, że jest często „niema klinicznie”, czyli nie daje żadnych objawów klinicznych. Podpowiadamy, kiedy warto zareagować.

Wiek zwiększa ryzykoW Polsce odsetek osób cierpiących na osteoporozę cały czas rośnie. Obecnie jest nią zagrożonych 40 procent kobiet i 13 procent mężczyzn po 50. roku życia. Choć częściej atakuje kobiety oraz osoby starsze, zdarzają się przypadki występowania tego schorzenia również u osób młodych. Ta podstępna choroba polega na postępującym ubytku masy kostnej, czego efektem jest zwiększona podatność na złamania, które są głównym objawem osteoporozy. Złamania zdarzają się nawet przy upadkach z wysokości własnego ciała. Z powodu osteoporozy najczęściej dochodzi do złamań: kręgosłupa, szyjki kości udowej, kości promieniowej i kości ramiennej.

Dieta ma znaczenieOsteoporoza może być pierwotna lub wtórna. Pierwsza występuje częściej - jest konsekwencją starzenia się ukła-du szkieletowego. Oczywiście ma to związek przede wszystkim z wiekiem - osteoporoza to przede wszystkim choroba populacji ludzi starszych.

Z wiekiem pojawia się znaczny niedobór witaminy D3. Zaburzony zostaje proces wchłaniania wapnia, budulca układu kostnego. Kości stają się słabsze. Duże znaczenie, czy i kiedy choroba nas dopadnie, ma także styl życia. Jeśli w diecie brakuje wapnia, palimy papierosy, nadużywamy alkoholu, mało się ruszamy, choroba może dać o sobie znać bardzo wcześnie.Drugi rodzaj osteoporozy pojawia się albo w wyniku innych chorób, albo po stosowaniu niektórych leków, na przykład sterydów nadnerczo-wych, wykorzystywanych w leczeniu choroby reuma-toidalnej, czy leków przeciwpadaczkowych lub przeciwzakrzepowych. Narażone na osteoporozę wtórną są osoby w każdym wieku, które mają zaburzenia hormonalne, cierpią z powodu chorób układu pokarmowego z zaburzeniami wchłaniania czy mają przewlekłe zapalne choroby reumatyczne.

Osteoporozie sprzyjają także niektóre choroby jak cukrzyca, nadczynność tarczycy, zaburzenia przewodu pokarmowego. Częściej cierpią na nią osoby o małej wadze ciała, z tak zwaną sylwetką szczupłą asteniczną, dziewczęta cierpiące na anoreksję lub bulimię, osoby z zaburzeniami wchłaniania, z ciężkimi schorzeniami wątroby, chorzy z niewydolnością nerek, ludzie długo unieruchomieni, pacjenci poddawani tak zwanej długotrwałej glukokortykoterapii (podawanie specjalnego hormonu na przykład w astmie oskrzelowej).

Obserwuj organizm, zrób badaniaKiedy reagować? Powodem osteoporozy mogą być genetyczne predyspozycje - to bardzo silny czynnik powstawania choroby.

Alarmować powinien nas znaczny ubytek masy ciała, przedwczesna utrata miesiączki. Choroby tarczycy, cukrzyca typu 1 także upoważniają do wykonania badań w kierunku osteoporozy. Wskazaniem do diagnostyki są oczywiście złamania kręgów, stawu biodrowego. Lekarze są zdania, że każda kobieta po 65. roku życia i każdy mężczyzna po 70. roku życia powinni mieć wykonane badanie densytometryczne kości.

Lepiej zapobiegać niż leczyćDlatego znacznie zdrowiej i taniej jest zapobiegać chorobie. Pamiętajmy, że na gwałtowność ubytku tkanki kostnej wpływają takie zachowania, jak: nałogowe palenie papierosów i picie alkoholu, siedzący tryb życia - ruch pobudza przyrost tkanki kostnej, uboga w wapń dieta (codziennie powinniśmy przyjmować 1200 miligramów tego pierwiastka, podczas gdy spożywamy zaledwie 500-600 miligramów), brak w naszym pożywieniu magnezu (występuje w kaszy, nasionach roślin strączkowych, orzechach), witamin D (tran i ryby morskie), C (owoce cytrusowe, papryka, kapusta), B6 (wątróbka, drożdże), A (jajka, masło, warzywa), nadużywanie czarnej kawy bez śmietanki oraz unikanie słońca (nie chodzi o bezmyślne wystawianie się na promieniowanie, ale o umiarkowane korzystanie z kąpieli słonecznych, źródła witaminy D3).

Choroba wpływa też na zębyObecnie dzięki zaawansowanym technikom badań zdarza się, że to dentysta mówi pacjentom o podejrzeniu osteoporozy. Niektóre gabinety wyposażone są w specjalny program, który na podstawie zdjęcia pantograficznego i grubości żuchwy pacjenta analizuje zagrożenie schorzeniem. Często wystarczy jednak zwykłe badanie, by lekarz stomatolog stwierdził zmiany sugerujące osteoporozę. W takich wypadkach podejmuje odpowiednią formę leczenia zębów.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 27 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »