Ostra walka o indeksy

ANKO
Ponad 23 kandydatów będzie walczyć w tym roku o jedno miejsce na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

Kandydaci na studia składają podania

Ponad 23 kandydatów będzie walczyć w tym roku o jedno miejsce na Wydziale Aktorskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.

   To jedyna krakowska uczelnia, która zakończyła już przyjmowanie podań od kandydatów (na Wydziale Aktorskim). Od 20 czerwca szkoła rozpoczyna egzaminowanie przyszłych aktorów. Miejsc jest 30, a kandydatów zgłosiło się 705.
   Ostra walka o indeksy zapowiada się również na Uniwersytecie Jagiellońskim, który przygotował w tym roku 6752 miejsca na studiach dziennych. Do wczoraj zgłosiło się już - za pośrednictwem Internetu - 6200 kandydatów. "Starzy" maturzyści (ci, którzy zdawali starą maturę) mają czas na rejestrację do 15 czerwca; "nowi" (ci, którzy zdawali nową maturę) mogą składać dokumenty do 1 lipca. Wyjątkiem jest Wydział Prawa. Tu wszyscy kandydaci muszą dokonać rejestracji do 15 czerwca.
   Collegium Medicum UJ przygotowało 830 miejsc: 260 na Wydziale Lekarskim, 180 na Farmaceutycznym, 390 na Wydziale Ochrony Zdrowia. Dokumenty można składać do 10 czerwca (maturzyści ze starą maturą) i do 17 czerwca (kandydaci z nową maturą).
   Od wczoraj na UJ działają uczelniane centra elektronicznej rejestracji kandydatów dla osób, które nie mają w domu dostępu do Internetu. Stanowisk takich jest 13, w tym jedno przeznaczone dla niepełnosprawnych. Mieści się ono w biurze rzecznika UJ ds. osób niepełnosprawnych (ul. Gołębia 24, pokój 11 a).
   Uniwersytet przygotował w tym roku kilka nowych kierunków i specjalności studiów. M.in. na kierunku zarządzanie i marketing będzie można kształcić się w specjalnościach zarządzanie w sektorze publicznym oraz zarządzanie międzynarodowe, firmą i personelem. Na kulturoznawstwie powstała specjalność porównawcze studia cywilizacji.
   Na 60 proc. kierunków UJ kandydaci będą przyjmowani na podstawie wyników nowej matury. Tylko "starzy" maturzyści będą musieli zdać egzamin wstępny. Pozostałe kierunki wprowadziły dodatkowe kryterium kwalifikacji - testy predyspozycji lub umiejętności studiowania.
   Testy, które w tym roku będą rozwiązywać kandydaci na niektóre wydziały UJ przypominają te, z którymi zmagali się kandydaci w ubiegłych latach. Informatory z przykładowymi pytaniami można kupić w dziekanatach poszczególnych wydziałów.
   Wyjątkiem jest Collegium Medicum. Tu kandydaci będą musieli rozwiązać test, który przygotowuje Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi. Będzie on się składał z 20 zadań, na rozwiązanie których będzie 30 minut. Jak zapewniają twórcy testu, nie będzie on wymagał od kandydata konkretnej i nowej wiedzy, a jedynie sprawdzi umiejętność czytania ze zrozumieniem.
   Wydział Prawa i Administracji jako jedyny nie honoruje wyników nowej matury i dla wszystkich kandydatów przygotował ten sam test, sprawdzający logiczne myślenie.
   Akademia Pedagogiczna, która przygotowała w tym roku 6000 miejsc, również ma w swojej ofercie kilka nowości. Na Wydziale Humanistycznym będzie można studiować język hiszpański. W tym roku po raz pierwszy zostanie też przeprowadzona rekrutacja na kierunek grafika. Na Wydziale Pedagogicznym powstały studia dla przyszłych asystentów osoby niepełnosprawnej oraz dla pracowników socjalnych. Wydział Matematyczno-Fizyczno-Techniczny chce też kształcić na 2-letnich studiach uzupełniających w zakresie komputeryzacji szkół i małych przedsiębiorstw.
   Do tej pory za pośrednictwem Internetu zarejestrowało się w AP 1515 kandydatów. Są to wyłącznie osoby ze starą maturą. Nowi maturzyści będą mogli się rejestrować dopiero wówczas, gdy poznają wyniki matury, czyli po 27 czerwca.
   W ubiegłym roku AP znalazła się na czwartym miejscu w kraju pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce (5,8 kandydata). Największe oblężenie przeżyła filologia angielska (20 na jedno miejsce).
   Kandydaci z nową maturą będą w tym roku przyjmowani na studia do Akademii Pedagogicznej na ogół na podstawie wyniku egzaminu maturalnego. Na większości kierunków wystarczy zdanie nowej matury na poziomie podstawowym.
   Politechnika Krakowska, która chce w tym roku przyjąć około 2500 nowych studentów, także ma zamiar rekrutować na podstawie wyników nowej matury. "Starzy" maturzyści będą musieli zdać egzamin wstępny z matematyki. To samo dotyczy osób, które nie zdawały matematyki na nowej maturze. Egzamin wstępny zaplanowano na 30 czerwca. Jedynie na Wydziale Architektury wszystkich kandydatów będzie obowiązywał egzamin wstępny z rysunku. Zostanie on przeprowadzony w ciągu trzech dni - 22, 23 i 24 czerwca. Oznacza to, że "nowi" maturzyści będą egzaminowani przez uczelnię, zanim jeszcze przekonają się, czy w ogóle zdali maturę. Jak zapewniają przedstawiciele uczelni, tych zasad nie można już zmienić. 8 lipca uczelnia ogłosi listę przyjętych.
   Elektroniczna rekrutacja na Wydziale Architektury rozpocznie się 10 czerwca i potrwa do 17 czerwca. Na pozostałych wydziałach będzie można się rejestrować od 13 do 22 czerwca.
   Do 8 lipca komplet dokumentów muszą złożyć kandydaci na Akademię Ekonomiczną w Krakowie. Uczelnia planuje przyjąć w tym roku ponad 2000 osób. "Starzy" maturzyści mogą albo przeliczyć na punkty ocenę z matematyki zdawanej na maturze, albo przystąpić do egzaminu z tego przedmiotu, który odbędzie się 18 lipca. "Nowi" maturzyści nie mają takiego wyboru; uczelnia weźmie pod uwagę ich wynik uzyskany na maturze.
   Akademia Rolnicza niemal w pełni respektuje nową maturę jako kryterium przyjęć na studia. Co więcej, aby dostać się na większość kierunków, wystarczy zdanie nowej matury na poziomie podstawowym. Ci, którzy zdawali przedmioty wymagane przez uczelnię na poziomie rozszerzonym, dostaną za to dodatkowe punkty. Do tej pory za pośrednictwem Internetu zapisało się na studia około 300 osób. Uczelnia planuje przyjąć 1910 nowych studentów. Termin składania dokumentów mija 8 lipca.
   Również do 8 lipca dokumenty przyjmuje Politechnika Rzeszowska. Nowymi kierunkami są tam 3-letnia matematyka i 3,5-letnia fizyka techniczna. Do 5 lipca "nowi" maturzyści, a do 30 czerwca "starzy" mogą zapisywać się natomiast na studia w Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczelnia nie ustaliła jeszcze limitu miejsc.
    (ANKO)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie