MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostrożnie z ogniem, czyli jak użytkować biokominki

(DD)
Portalowe, podwieszane, do zabudowy, w kształcie misy, osłonięte szybami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli biokominków
Portalowe, podwieszane, do zabudowy, w kształcie misy, osłonięte szybami. Na rynku dostępnych jest wiele modeli biokominków Fot. kratki.pl
Wnętrza. Biokominki to obecnie jeden z największych hitów w aranżacji mieszkań.

Niedrogie, mobilne, z prawdziwymi płomieniami dającymi piękne światło. Biokominki to obecnie jeden z największych hitów w aranżacji wnętrz. Podobnie jak ze wszystkimi urządzeniami, które emitują ogień, z biokominkami należy obchodzić się ostrożnie.

Oto praktyczne rady dla wszystkich, którzy chcą w pełni bezpiecznie z nich korzystać i cieszyć się wizją żywego ognia w domu lub na balkonie.

Wiele modeli

Biokominki portalowe, podwieszane, do zabudowy, w kształcie misy, osłonięte szybami, z kryształami…

Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że znalezienie biokominka, który pasować będzie do wystroju naszego wnętrza, to drobnostka. Rosnąca popularność tych urządzeń wiąże się także z bezproblemową obsługą i faktem, że nie wymagają komina, a produktem spalania jest para wodna i znikome ilości dwutlenku węgla. Jak prawidłowo się z nimi obchodzić?

Dolewanie biopaliwa

Rzecz niby oczywista, a jednak… Biopaliwo to substancja wysoce łatwopalna.

- Dlatego też pod żadnym pozorem nie można do gorącego, a już na pewno płonącego biokominka, dolewać biopali-wa - przestrzega Sylwester Kałwiński z firmy Kratki.pl, producenta biokominków. - Próba dolania paliwa do palącego się biokominka może skończyć się poparzeniem. Zatem pamiętajmy - biopaliwo lejemy tylko i wyłącznie do wygaszonego, dobrze ostudzonego urządzenia. Wlewanie paliwa zaraz po wygaszeniu, czyli do gorącego jeszcze pojemnika, powoduje uwalnianie się łatwopalnych par o niskiej temperaturze zapłonu, co może skutkować wybuchem.

Sprawdź, co wlewasz

Jedynym paliwem, jakiego można używać w biokominkach, jest specjalne, przeznaczone do tego urządzenia biopaliwo. Niech nikomu nie przyjdzie na myśl dolewanie do urządzenia płynnej podpałki do grilla czy benzyny!

- Biopaliwo powinno posiadać certyfikat Państwowego Instytutu Higieny - przypomina ekspert. - Daje to gwarancję odpowiedniej intensywności palenia, jak i pewność, że do naszych dróg oddechowych nie trafią szkodliwe substancje, będące wynikiem procesu spalania.

Bezpieczna aranżacja

Futrzane poduszki, dywany o długim włosie, czy suszone kwiaty przyozdobią nasz dom, ale z pewnością powinny być prezentowane w bezpiecznej odległości od biokominka. Producenci zalecają, aby odległość takich i podobnych przedmiotów od materiałów łatwopalnych wynosiła co najmniej 150 centymetrów.

Baczne oko na dzieci

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w domu, w którym są dzieci, używać biokominka. Lepiej jednak nie zostawiać najmłodszych samych w pomieszczeniach, w których jest źródło ognia, bo wyobraźnia maluchów nie zna granic.

Nie zapomnij! Przed wyjściem z domu czy pójściem spać - pamiętaj o wygaszeniu biokominka. Nie zapomnij też o tym, że urządzenie będzie dłużej służyć, jeśli będziesz je regularnie czyścić, najlepiej przy użyciu delikatnych detergentów, które rekomenduje producent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski