Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostrożny optymizm małopolskich firm

Grzegorz Skowron
Ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm w województwie małopolskim
Ogólny wskaźnik koniunktury mikro i małych firm w województwie małopolskim
Raport. Właściciele małych i mikroprzedsiębiorstw lepiej niż rok temu oceniają sytuację gospodarczą. O najlepszej koniunkturze mówią przedsiębiorcy z regionu nowosądeckiego.

Tak dobrze drobnym przedsiębiorcom nie było od kilku lat. Przynajmniej tak wynika z najnowszego "Raportu o sytuacji mikro i małych firm", przygotowanego na zlecenie Banku Pekao.

- Od czterech lat prowadzimy badania i tak dobrych ocen jeszcze nie mieliśmy - mówi Tomasz Kierzkowski, dyrektor operacyjny Banku Pekao. W poprzednich raportach nastroje wśród przedsiębiorców stale się pogarszały. Teraz wykazują więcej optymizmu, choć nadal z ich ocen wynika, że sytuacja jest nieco gorsza niż neutralna.

- Do stabilizacji, przy której firmy poczują się pewnie, jest jeszcze daleko - komentuje Andrzej Tutajewski, prezes Małopolskiego Porozumienia Organizacji Gospodarczych. Według niego w niektórych branżach koniunktura już się poprawia, ale np. w budownictwie nadal widać wielką niepewność i niepokój.

Na tle całego kraju nastroje małopolskich firm są nieco gorsze. Wprawdzie optymizmu wśród naszych przedsiębiorców jest więcej niż rok temu, ale według nich lepiej było przed czterema laty.

- Jesteśmy chyba bardziej ostrożni w ocenie sytuacji niż mieszkańcy innych województw - ocenia prezes Tutajewski.
Wyjątkiem są przedsiębiorcy działający na terenie regionu nowosądeckiego. Jeszcze nigdy tak dobrze nie oceniali swojej sytuacji i możliwości.

Raport Banku Pekao pokazuje też, że przedsiębiorcy nienajlepiej oceniają ostatnie 12 miesięcy, za to bardziej optymistycznie patrzą w najbliższą przyszłość. - Plany dotyczące inwestycji są ostrożne. Zapewne jednak za rok okaże się, że więcej firm zdecydowało się na nie, niż to teraz zadeklarowało - stwierdza Tomasz Kierzkowski.

W ostatnim roku w małopolskie zakłady zainwestowało 36 proc. ich właścicieli (w kraju - 40 proc.), w tym roku planuje to zrobić 30 proc. naszych przedsiębiorców (w Polsce - 32 proc.). Niepokojące jest to, że aż 92 proc. nakładów na inwestycje w mikro i małych zakładach nie przekracza 100 tysięcy złotych.

Większy optymizm wykazują właściciele niewielkich firm eksportujących swoje towary i usługi, zwłaszcza ci, dla których przychody z handlu zagranicznego stanowią sporą część obrotów. Ale te stanowią zaledwie 5 procent małopolskiego sektora małych i średnich przedsiębiorstw (w kraju to 7 proc.).

W ostatnich 12 miesiącach najwięcej eksporterów było w regionie tarnowskim (8 procent). Teraz ambitne plany mają właściciele zakładów z nowosądeckiego - eksportować chce aż 16 procent mikro i małych przedsiębiorstw (ostatnio robiło to tylko 4 proc.). W Krakowie 8 proc. firm zamierza zaangażować się na rynkach zagranicznych.

Po raz pierwszy w badaniach właściciele firm, jako największy atut dla eksportu, wskazali jakość swoich wyrobów, a nie niską cenę. - W czasie dekoniunktury konkuruje się niską ceną; jakością, gdy sytuacja się poprawia - komentuje Wiesław Bury, prezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski