Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osuszą "Batorówkę"

SYP
Właściciele zabytków od trzech lat mogą uzyskiwać dotacje z olkuskiego magistratu na ich ratowanie. Rokrocznie było zarezerwowane w budżecie 100 tys. zł na ten cel, ale nie wypłacono ani grosza. Albo nie było chętnych, albo złożone wnioski zawierały błędy i były odrzucane.

Pełna rewitalizacja "Batorówki", to koszt 860 tys. zł -mówi Barbara Stanek-Wróbel, prezes olkuskiego oddziału PTTK. FOT. JACEK SYPIEŃ

OLKUSZ. Są pieniądze na osuszenie murów zabytkowej "Batorówki"

W tym roku po raz pierwszy magistrat przeznaczył 50 tys. zł dotacji na osuszenie murów olkuskiej zabytkowej kamienicy "Batorówka" przy rynku należącej do PTTK. Był to jedyny wniosek, jaki wpłynął do magistratu. Ponieważ w budżecie było zarezerwowane na ten cel 80 tys. zł, podczas ostatniej sesji radni zmniejszyli o 30 tys. zł środki przeznaczone na udzielanie dotacji w ramach "Programu Ochrony Zabytkowego Centrum Olkusza".

Jak mówi regulamin, dotacje mogą być przeznaczane na sporządzanie ekspertyz i projektów, prowadzenie badań konserwatorskich, naprawę tynków, wymianę okien i drzwi, a także więźby i pokrycia dachu. Dotacja z magistratu może pokryć do 50 proc. kosztów prac. Można dostać maksymalnie 30 tys. zł, a w sytuacji szczególnie cennych obiektów nawet 50 tys. zł. Czyli tyle, ile dostał olkuski PTTK. - Staraliśmy się z magistratu o 80 tys. zł. Szacujemy, że osuszanie murów kamienicy oraz wykonanie izolacji będzie nas kosztowało około 210 tys. zł. To są kosztowne prace. Piwnice pod kamienicą mają 4,5 m głębokości. Dlatego będziemy się starali o dodatkowe środki - mówi Barbara Stanek Wróbel, prezes olkuskiego oddziału PTTK. W ramach prac nie tylko zostaną osuszone mury przyziemia "Batorówki", ale także zostanie wykonana izolacja, która zapobiegnie ich powtórnemu zamakaniu.

To nie jedyne prace, jakie będą w tym roku wykonane przy tym zabytkowym obiekcie. W ramach programu rewitalizacji olkuskiej starówki, na który olkuski magistrat otrzymał dotację z MRPO zostanie także odnowiona elewacja tej zabytkowej kamienicy. Gmina ma przeznaczyć na ten cel 24 tys. zł, a PTTK - 9 tys. zł. Aby elewacja przetrwała lata muszą zostać użyte specjalne i dość drogie farby z krzemem odporne na wilgoć. - To niestety kropla w morzu potrzeb. Kiedy szacowaliśmy koszty rewitalizacji całego budynku okazało się, że powinno się przeznaczyć na ten cel 860 tys. zł - mówi prezes Stanek.

Szkoda, że tylko olkuski PTTK złożył wniosek do magistratu o dotację. O takie dotacje mogą się też starać właściciele sześciu kamienic przy olkuskim rynku, które są wpisane do rejestru zabytków, czyli domów nr; 4, 25, 26, 29 i 30. Może wtedy udałoby się rozpocząć prace przy ratowaniu zabytkowych piwnic, jakie znajdują się pod kamienicami. Warto dodać, że w całym mieście i gminie Olkusz do rejestru zabytków jest wpisanych tylko 11 obiektów.

(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski