Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oswajanie współczesnej muzyki

Mateusz Borkowski
Sinfonietta Cracovia zasłynęła z nietypowych pomysłów na promocję muzyki. Grała m.in. w tramwaju
Sinfonietta Cracovia zasłynęła z nietypowych pomysłów na promocję muzyki. Grała m.in. w tramwaju Anna Kaczmarz
Muzyka. Sinfonietta Cracovia postanowiła zaryzykować i propagować wśród słuchaczy awangardę. Dowodem jest cykl "Muzyka bez poklasku"

Krakowska orkiestra startuje z Sinfonietta Festival. Ciekawostką jest, że w jego ramach 26 czerwca zainauguruje nowy cykl "Muzyka bez poklasku", który ma propagować muzykę współczesną.

Charakter nowego cyklu krakowskiej orkiestry zawarty jest w samym tytule - na koncertach nie usłyszymy oklasków. W programie prezentowana będzie wyłącznie muzyka współczesna, a miejscem, w którym będziemy mogli jej słuchać, jest Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

- Koncerty tematycznie współgrające z wystawami mają przybliżyć publiczności artystyczno-społeczne okoliczności narodzin awangardy w muzyce - mówi szef Sinfonietty Cracovii Jurek Dybał.

Jak Sinfonietta chce zachęcać do słuchania niejednokrotnie pozbawionej melodii i trudnej w odbiorze muzyki?

- Wychodzimy z założenia, że muzyka nie musi mieć w sobie piękna stricte emocjonalnego, ale może zawierać przecież piękno intelektu. Chcemy pokazywać również tego typu kompozycje współczesnych artystów. Piękno odnajdziemy również w innych elementach, nie tylko w melodii - mówi Adam Wesołowski, zastępca dyrektora i menedżer orkiestry.

A Jurek Dybał dodaje: - Nie bójmy się nowych dźwięków! Muzyka nie zawsze musi być "ładna", żeby coś wyrażać. By ten fakt podkreślić, zamierzamy kontemplować utwory jak dzieła sztuki wizualnej, nie "oceniając" ich oklaskami.

Koncerty będą poprzedzane słowem wprowadzającym. Jak obiecuje Wesołowski, komentarze wygłaszane przez dyrygentów pomogą zrozumieć dzieła. - Chcemy, żeby każdy mógł wyłapać wszystkie szczegóły, stąd w przypadku artystów z zagranicy zadbamy również o tłumaczenia symultaniczne - wyjaśnia Wesołowski.

Pierwszy dyrygent, który wprowadzi nas w świat muzyki XX wieku, to Ernst Kovacic - wybitny specjalista w dziedzinie muzyki nowej. Podczas koncertu zatytułowanego "Zerwanie z tradycją" poprowadzi wykonania utworów klasyków wiedeńskich XX wieku: Arnolda Schönberga, Antona Weberna i Albana Berga. Publiczność usłyszy też "Elegię symfoniczną" op. 105 austriackiego kompozytora czeskiego pochodzenia Ernsta Kreneka, napisaną w hołdzie Webernowi.

Koncerty z cyklu "Muzyka bez poklasku" mają się odbywać trzy-cztery razy do roku. Ale to nie jedyna inicjatywa Sinfonietty dotycząca muzyki współczesnej. Wczoraj orkiestra ogłosiła laureatów Konkursu Kompozytorskiego "Sinfonietta per Sinfonietta", mającego promować młodych kompozytorów z Polski. Zwyciężyła kompozycja "Sinfonietta - Time is ticking" Macieja Bałenkowskiego, którą usłyszymy w Filharmonii Krakowskiej podczas koncertu finałowego 28 czerwca.

Sinfonietta Festival odbędzie się w dniach 23-28 czerwca. Wydarzenie jest jedną z części wakacyjnego projektu Theatrum Musicum, skupiającego instytucje muzyczne w Krakowie.

Co to jest Theatrum Musicum?
Wspólna platforma

Krakowskie instytucje muzyczne razem Chcą Dotrzeć do Słuchaczy. Temu służy przedsięwzięcie nazwane Theatrum Musicum - największy projekt poświęcony muzyce klasycznej w Polsce. Już drugi rok z rzędu, od czerwca do września, Kraków stanie się jedną z największych scen muzyki poważnej w Europie.
- To wspólna platforma promocyjna, skierowana do odbiorców muzyki klasycznej. A wakacje są dobrym momentem, by skoncentrować się na ofercie muzycznej miasta - zachęca wiceprezydent Krakowa Magdalena Sroka.

W tym roku pod szyldem Theatrum Musicum w ciągu 90 dni czeka nas 70 wydarzeń, w ramach których wystąpi w sumie blisko 700 wykonawców. Projekt koordynowany przez Capellę Cracoviensis, która go wymyśliła ,tworzą zarówno instytucje zarządzane przez miasto, jak i województwo.

* Krzysztof Markiel, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego: - Theatrum Musicum jest idealną propozycją dla tych, którzy chcą posłuchać całej melodii, a nie tylko pojedynczych nut. Przestaliśmy się w końcu dzielić i ze sobą konkurować.

Obok Capelli Cracoviensis partnerami projektu są: Filharmonia Krakowska, Opera Krakowska, Sinfonietta Cracovia, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia, Akademia Muzyczna, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz festiwale: Wawel o Zmierzchu, Festiwal Muzyki Polskiej i Barbakan Festiwal. Jedynie organizatorzy Festiwalu Muzyka w Starym Krakowie nie wyrazili zgody na dołączenie do projektu.

To jednak wyjątek, bo Theatrum Musicum zatacza coraz szersze kręgi i zaczyna promieniować również na cały region. Po raz pierwszy przedsięwzięcie poszerzyło się o wydarzenia z Małopolski - Festiwal Emanacje, organizowany przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Festiwal Muzyki Organowej L'Arte Organica w Nowym Sączu, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej oraz Kromer Festiwal w Bieczu.

- Projekt jest genialny w swojej prostocie. To, co się dzieje w ciągu lata, zostało zebrane jako wspólne dobro regionu i miasta - mówi członek Zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda.

Theatrum Musicum towarzyszy wspólna kampania informacyjna oraz strona internetowa: www.theatrummusicum.pl, na której znajduje się kalendarium wszystkich wydarzeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski