Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OŚWIADCZENIE KANCLERZA KURII KRAKOWSKIEJ

Redakcja
Wobec oświadczenia Arcybractwa Miłosierdzia zamieszczonego w "Dzienniku Polskim" z dnia 28 XII 2006 r. pragnę odnieść się do kilku znajdujących się w nim, a odnoszących się do Kurii Metropolitalnej w Krakowie nieprawdziwych stwierdzeń:

1. Arcybractwo Miłosierdzia zostało erygowane przez władze kościelne w XVI w. i przez wieki funkcjonowało jako organizacja kościelna. Z taką świadomością ś.p. Zbigniew Chojnacki i inni członkowie Arcybractwa zwracali się do Arcybiskupa Krakowskiego w 1989 r. z prośbą o umożliwienie wznowienia działalności tego stowarzyszenia: "Podpisani członkowie Arcybractwa wnoszący niniejszą petycję uważają Arcybractwo jako jednostkę organizacyjną kościelną". Tak też stanowił statut Arcybractwa zatwierdzony 28 IX 1989 r. przez Arcybiskupa Krakowskiego na wniosek żyjących członków Arcybractwa Miłosierdzia. Także aktualnie obowiązujący statut odwołuje się wyraźnie do przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego, które zawierają m.in. wymóg (a nie tylko prawo) zatwierdzenia przewodniczącego stowarzyszenia kościelnego przez miejscowego biskupa. Kwestionowanie dziś kościelnej tożsamości Arcybractwa Miłosierdzia i twierdzenie, że jest ono organizacją świecką, jest niezgodne z prawdą.
2. Bezspornym faktem jest, że część członków Arcybractwa Miłosierdzia nie podporządkowała się legalnemu dekretowi Arcybiskupa Krakowskiego z dnia 24 VI 2003 r. ustanawiającemu dla tego stowarzyszenia kościelnego zarząd komisaryczny i zawieszającemu wszystkie organy Arcybractwa. Dlatego twierdzeniom o smutnym podziale w tej organizacji trudno zaprzeczać.
3. Arcybiskup Krakowski w 2004 r. wystąpił do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z wnioskiem o nadanie osobowości prawnej stowarzyszeniu Arcybractwo Miłosierdzia nie z myślą o utworzeniu nowej organizacji, ale z zamiarem dostosowania do obowiązującego prawa polskiego i uporządkowania statusu prawnego jedynego stowarzyszenia o tej nazwie, działającego nieprzerwanie od XVI w. jako kościelna osoba prawna. Z tej samej racji sąd rejestrowy wszczął z urzędu postępowanie zmierzające do wykreślenia Arcybractwa z Krajowego Rejestru Sądowego, gdyż organizacje kościelne zgodnie z prawem polskim takiemu wpisowi nie podlegają.
4. Nie istnieją dwa stowarzyszenia - kościelne i świeckie - o tej samej nazwie. Istnieje jedno Arcybractwo Miłosierdzia założone z inicjatywy ks. Piotra Skargi, erygowane przez władze kościelne i od początku działalności podlegające władzy biskupiej.
5. Krzywdzące i niezgodne z prawdą są insynuacje, jakoby Archidiecezja Krakowska zamierzała przejąć majątek Arcybractwa Miłosierdzia. Arcybractwo jest odrębną osobą prawną, a jego majątek jest i pozostanie własnością Arcybractwa. Zgodna z prawem interwencja Arcybiskupa Krakowskiego była natomiast spowodowana poważnymi nadużyciami m.in. w zarządzie tym majątkiem, rażąco sprzecznymi z wolą tylu szlachetnych osób, które przez wieki wspierały działalność Arcybractwa Miłosierdzia na rzecz ubogich. Wszelkie działania podejmowane w tej sprawie przez Kurię Metropolitalną w Krakowie zmierzają do przywrócenia normalnego funkcjonowania tego stowarzyszenia kościelnego zgodnie z wolą fundacyjną ks. Piotra Skargi i przepisami prawa.
ks. Piotr Majer
Kanclerz Kurii Krakowskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski