Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. 80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Prezydent Andrzej Duda: Pochylamy głowy nad tragedią naszych rodaków

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Prezydent Andrzej Duda, obok wiązanka kwiatów złożona przez niego na bocznicy kolejowej, na którą wjechał transport z pierwszymi więźniami do Auschwitz.
Prezydent Andrzej Duda, obok wiązanka kwiatów złożona przez niego na bocznicy kolejowej, na którą wjechał transport z pierwszymi więźniami do Auschwitz. Fot. Jerzy Zaborski
Pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, w niedzielę 14 czerwca 2020, odbyły uroczystości upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz. Dzień ten obchodzony jest w całej Polsce jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
od 16 lat

14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758.

Uroczystości rocznicowe odbyły się wczesnym rankiem na dworcu kolejowym. Tam odsłonięto tablicę pamiątkową, poświęconą kolejarzom, którzy w tych strasznych czasach nieśli pomoc więźniom obozu.

Oświęcim. Narodowcy manifestują z okazji 80. rocznicy pierws...

- Dzięki ofiarności kolejarzy do organizacji podziemnych trafiały informacje o strasznych okrucieństwach mających miejsce w Auschwitz – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. - Kolejarze przekazywali także wiadomości zapisane na skrawku papieru od więźniów jadących do Auschwitz do ich rodzin.

Później uroczystości przeniosły się do Centrum św. Maksymiliana. W mszy świętej udział wziął prezydent Andrzej Duda, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz wicepremier Beata Szydło. Wcześniej jednak prezydent zwiedził wystawę „Klisze Pamięci. Labirynty Mariana Kołodzieja”.

Na zakończenie mszy świętej dyrektor oświęcimskiego muzeum Piotr Cywiński, nawiązując do słów ewangelii, żywił nadzieję, żeby nigdy nie zabrakło rąk do pracy do pielęgnowania pamięci o zbrodniach Auschwitz.

Prezydent Andrzej Duda przemówił pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego, znajdującego się na terenie oświęcimskiej Małopolskiej Uczelni Państwowej, której ochotnik do Auschwitz jest patronem. Wcześniej, w samotności przeszedł bocznicą kolejową, na którą wjechał pierwszy transport, w okolicach budynków Monopolu Tytoniowego, składając na torach wiązankę kwiatów.

- To straszne miejsce, ale z drugiej strony niezwykłego dobra, jakie św. Maksymilian w sobie miał i - jakie gotów był dać w najtrudniejszym momencie - kiedy większość myślała o własnym życiu, i o tym, jak się stąd uratować. Pochylamy głowy nad prochami wszystkich ofiar. Pochylamy głowy nad cierpieniem wszystkich więzionych. Pochylamy głowy nad tragedią naszych rodaków, którzy tutaj trafili i zostali pomordowani. Pochylamy głowy nad tragedią innych narodów. Dzisiaj, żyjąc w pokoju, nie doświadczając wojny, nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie tego, co czuli ludzie więzieni w obozie. Właśnie dlatego powinniśmy o tym pamiętać i przechowywać wszystkie cenne pamiątki dla ludzkości, choć jest to bardzo trudne i wstrząsające. Świadomość tego jest psychicznie niszcząca i trudna do przyjęcia, że człowiek człowiekowi potrafił zgotować taki los. Narodowy także Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Niech trwa na wieki. Cześć i chwała bohaterom, Cześć im pamięci – powiedział prezydent Duda.

Wokół terenu obozowego gromadzili się także ludzie, którzy zjechali do Oświęcimia z różnych zakątków Polski.

- Dzięki ludziom, którzy zginęli w obozie, możemy dzisiaj żyć jako wolni ludzie – powiedziała jedna z członkiń Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu. - Nasi członkowie pochodzą nie tylko z Przemyśla, ale i Częstochowy czy Warszawy. Mamy „wejściówki” do muzeum. Chcemy złożyć kwiaty i oddać się zadumie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. 80. rocznica pierwszego transportu do Auschwitz. Prezydent Andrzej Duda: Pochylamy głowy nad tragedią naszych rodaków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski