Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Beata Szydło, była premier a obecnie eurodeputowana PiS, powołana w skład Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Monika Pawłowska
Beata Szydło, była premier a obecnie eurodeputowana, została powołana w skład Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau
Beata Szydło, była premier a obecnie eurodeputowana, została powołana w skład Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Arch. Monika Pawłowska
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński powołał dziewięciu członków Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau na kadencję w latach 2021–2025. Wśród nich jest Beata Szydło, była premier, a obecna eurodeputowana. Do kompletu brakuje jeszcze jednej osoby.

Beata Szydło w nowej roli. Zasiądzie w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau to nie to samo co Międzynarodowa Rada Oświęcimska.

Międzynarodowa Rada Oświęcimska w siedzibą w Warszawie, jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Rady Ministrów w zakresie ochrony i zagospodarowania nie tylko terenów byłego hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz lecz także innych Pomników Zagłady.

Z kolei Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (przy Miejscu Pamięci w Oświęcimiu), jest ciałem opiniodawczym powołanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy ustawy o muzeach.

- Rada sprawuje nadzór nad wypełnianiem przez Muzeum jego powinności wobec zbiorów i społeczeństwa, ocenia, na podstawie przedłożonego przez dyrektora muzeum sprawozdania rocznego z działalności, działalność muzeum oraz opiniuje przedłożony przez dyrektora roczny plan działalności – informuje Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz. - Z kolei Międzynarodowa Rada Oświęcimska, to ciało doradcze Premiera RP. Jej ostatnia kadencja skończyła się w 2018 r. Jej członkiem był dyrektor Piotr Cywiński. Kolejny skład Rady - jak na razie nie został powołany – dodaje.

Członkowie Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau:

Są to: Bogdan Bartnikowski, dr hab. Grzegorz Berendt, prof. dr hab. Tomasz Gąsowski, prof. Edward Kosakowski, prof. dr hab. Stanisław Krajewski, dr Marek Lasota, ks. dr hab. Jan Nowak, Krystyna Oleksy i Beata Szydło, była premier i obecna eurodeputowana. Skład nowej Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, zarządzeniem Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, wszedł w życie 8 kwietnia 2021 r. Do „kompletu” statutowego składu brakuje jeszcze jednej osoby.

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w kadencji 2017-2021

Członkami Rady minionej kadencji byli m.in. Krystyna Oleksy – przewodnicząca

  • Bogdan Bartnikowski
  • dr Grzegorz Berendt
  • prof. dr hab. Tomasz Gąsowski
  • prof. Stanisław Krajewski
  • prof. Edward Kosakowski
  • dr Marek Lasota
  • ks. Jan Nowak
  • Zbigniew Starzec
  • Aharon Tamir

Trudne czasy dla Miejsca Pamięci Auschwitz w związku z pandemią koronawirusa

Bardzo spadła ilość osób odwiedzających Muzeum Auschwitz-Birkenau. W 2019 r. Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziło ponad 2,3 miliona osób. Do początku września ub. roku było to ok. 430 tys. osób.

W ub. roku 1 lipca po kilku miesiącach lockdownu ponownie otworzono bramy Muzeum.

- W lipcu i w sierpniu Miejsce Pamięci odwiedzało ok. 2 tysięcy osób dziennie, co stanowi ok. 20 procent normalnej frekwencji – mówił dyrektor MPAB Piotr Cywiński.

Obecnie do 18 kwietnia Muzeum i Miejsce Pamięci Auschwitz znów jest niedostępne dla odwiedzających. Co będzie dalej - nadal nie wiadomo.

FLESZ - Paszporty szczepień w UE już w czerwcu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski