Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Bronisław Skoczek i Władysław Baruś otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Bronisław Skoczek (pierwszy od lewej) i Władysław Baruś (pierwszy od prawej)
Bronisław Skoczek (pierwszy od lewej) i Władysław Baruś (pierwszy od prawej) Zbiory Janusz Januszewski
Za zasługi na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL, Prezydent RP nadał odznaczenia 30 działaczom opozycji antykomunistycznej lat 1956-1989. Wśród nich znaleźli się Władysław Baruś i Bronisław Skoczek z Oświęcimia. Uroczystość i dekoracja odznaczonych odbyła się 9 marca 2018 r. w Pałacu Krzysztofory.

Wśród odznaczonych został Władysław Baruś (ur. 1943) zamieszkały w Oświęcimiu – Brzezince. Pan Baruś był - działaczem NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych „Oświęcim”. Organizatorem druku i kolporterem pism drugoobiegowych, m.in. serwisów informacyjnych „Solidarność – Ziemia Oświęcimska”. Po wprowadzeniu stanu wojennego był kurierem pomiędzy podziemnymi strukturami „Solidarności” w Krakowie i Oświęcimiu. Organizator i uczestnik akcji ulotkowych, a także akcji wsparcia materialnego rodzin zatrzymanych opozycjonistów. Aresztowany w kwietniu 1983 r., inwigilowany przez SB.

A także Bronisław Skoczek (ur. 1952) mieszkaniec Oświęcimia - związany z NSZZ „Solidarność” w Zakładach Chemicznych a następnie w Kopalni Węgla Kamiennego „Czeczott”. W 1985 r. nawiązał współpracę z działaczami podziemnej „Solidarności” z Jastrzębia-Zdroju. Współpracował z tajną Regionalną Komisją Wykonawczą „Trzeci Szereg” NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie. Kolporter prasy podziemnej, m.in. „OŚĆ”, „RIS”, „GROS”. Współorganizator mszy za ojczyznę, pielgrzymek ludzi pracy, demonstracji i manifestacji patriotycznych. Inwigilowany przez SB.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 r. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu roku 2011 przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z czasów II RP.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 22

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oświęcim. Bronisław Skoczek i Władysław Baruś otrzymali Krzyże Wolności i Solidarności - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski