Oświęcim. Jak wyglądała kryta pływalnia ponad 40 lat temu....

Oświęcim. Jak wyglądała kryta pływalnia ponad 40 lat temu. Dzisiaj to już zupełnie inny obiekt [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Tak wyglądała makieta pływalni pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Nie wszystkie plany udało się zrealizować
1/21
przejdź do galerii

Tak wyglądała makieta pływalni pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. Nie wszystkie plany udało się zrealizować ©Zbiory Łukasza Szymańskiego

Nowy obiekt oddano do użytku 25 stycznia 1972 roku. Była to pierwsza kryta pływalnia w Polsce posiadająca wymiary olimpijskie
Zobacz galerię
W tym roku przypada pół wieku od powstania pomysłu budowy w Oświęcimiu krytej pływalni. Zrodził się w euforii po oddaniu hokeistom sztucznego krytego lodowiska. Społeczny komitet, który był organizatorem budowy, postanowił podjąć się budowy krytej pływalni z pełnym zapleczem.

Były to czasy, gdy w Polsce niewiele było krytych pływalni, a tutaj w niewielkim Oświęcimiu grupie zapaleńców zachciało się basenu olimpijskiego 50-metrowego z ośmioma torami.
Trzeba dodać, że stały Zakłady Chemiczne, krajowy potentat w tej branży. Pierwszy problem polegał na przekonaniu ważnych ludzi w Warszawie, którym nie mieściło się w głowie, że taki obiekt może powstać na prowincji a nie w stolicy.

Budowa rozpoczęła się w 1969 roku i trwała krótko, biorąc pod uwagę rozmach przedsięwzięcia. Aby na przykład unieść ciężar niecki dużego basenu trzeba było wbić w ziemię na głębokość 10 -13 m 384 betonowe pale. O skali inwestycji może też świadczyć fakt, że stacja uzdatniania wody mogłaby służyć małemu miasteczku.

Koszt całości kosztował 58 mln ówczesnych złotych. Połowę wyłożył Główny Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki. Reszta na nagrody dla brygad roboczych pochodziła z funduszu zakładowego, tzw. trzynastki. GKKFiT doceniając potem to co zrobiono w Oświęcimiu wyłożył 11 mln zł na budowę hotelu „Olimpijskiego”, bo pojawiła się koncepcja, że może tutaj powstać specjalny ośrodek przygotowań olimpijskich dla pływaków. 25 stycznia 1972 roku obiekt został oddany do użytku. Była to pierwsza w Polsce kryta pływalnia posiadająca wymiary olimpijskie.

W 1996 roku obiekt został zmodernizowany. W 2015 roku rozpoczęła się przebudowa. Ponownie obiekt, który całkowicie zmienił oblicze, został oddany do użytku we wrześniu 2017 roku. Znów jak w 1972 roku należy do najnowocześniejszych pływalni w Polsce.


ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo