Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Jarmark Kasztelański już w ten weekend. Zobacz pełny, bogaty program imprezy

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Dwudniowa impreza rozpocznie się w sobotę i potrwa do niedzieli wieczorem. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Będą rekonstrukcje bitew, rozbrajanie zaborców i zabytkowy ciężarowy ford T z czasów pierwszej wojny światowej, jedyny taki pojazd w Polsce

„I będzie wolna Polska” pod takim hasłem odbędzie się w ten weekend IX Jarmark Kasztelański, podczas którego jak zwykle będzie mnóstwo atrakcji. Impreza co roku przyciąga tłumy widzów. W tym roku jej motywem przewodnim jest setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mieszkańcy ziemi oświęcimskiej w walce o wolną ojczyznę mieli duży udział. Już 3 listopada 1918 roku, krótko po tym, gdy do Oświęcimia dotarły wiadomości, że przestał istnieć rząd austriacki, młodzi ludzie zaczęli zrywać ze szkół i urzędów austriackie emblematy. Zmieniona została też pieczęć miejska. W miejsce herbu nadanego przez cesarza austriackiego Franciszka II w 1793 roku, znalazł się wizerunek orła z literą „O” na piersi i z rozwiniętymi skrzydłami. Odzyskanie niepodległości przez Polskę stało się faktem.

Oświęcimscy legioniści

Jak podkreśla Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, wiele kronikarskich zapisków i dokumentów świadczy, że na tę chwilę oświęcimianie nie czekali z założonymi rękami. - Ta atmosfera i dążenia do niepodległości obecne były w różnych środowiskach w mieście już w 1914 roku - zauważa Wioletta Oleś.

31 sierpnia 1914 roku utworzono w Oświęcimiu Powiatowy Komitet Narodowy, którego przewodniczącym został burmistrz Roman Mayzel. W szeregach Legionów Polskich z terenu powiatu oświęcimskiego znalazło się blisko 700 osób.
Oprócz tego powiat oświęcimski zebrał na umundurowanie, wyżywienie i wyekwipowanie żołnierzy ponad 10 tysięcy koron. W te patriotyczne nastroje wpisała się wizyta w Oświęcimiu 7 lutego 1915 roku ówczesnego brygadiera Józefa Piłsudskiego, który ze swoimi legionistami w tym okresie odpoczywał w Kętach po pierwszych stoczonych walkach.

Podróż w czasie

Do tamtych wydarzeń m.in. będą nawiązywały atrakcje tegorocznego Jarmarku organizowanego przez Muzeum Zamek. Największą będzie prezentacja odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej, który w niedzielę stanie na Rynku. - To jedyny tego typu pojazd w Polsce - zaznacza Monika Sitek z Muzeum Zamek. Niedzielną część imprezy zapoczątkuje przemarsz grup rekonstrukcyjnych z pl. Kościuszki na Rynek (godz. 12). W programie jest również inscenizacja wspomnianych wydarzeń z listopada 1918 roku, czy akcja rozbrajania zaborców (godz. 15). Z kolei na bulwarach nad Sołą tego dnia główną atrakcją będzie inscenizacja bitwy I wojny światowej (początek 13.30). Nie zabraknie Legionów Polskich w pełnym umundurowaniu i uzbrojeniu. Będzie można także zobaczyć barwną Legię Nadwiślańską z okresu napoleońskiego, a także oddziały armii zaborczych.

PROGRAM JARMARKU:

5 MAJA – SOBOTA  Bulwary nad Sołą
18 – wieczornica przy ognisku, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w obozowisku rekonstruktorów, animacje dla dzieci.

6 MAJA – NIEDZIELA  Rynek Główny
10 – rozpoczęcie jarmarku – stoiska twórców wyrobów artystycznych, ekologicznych, historycznych, wojskowych, spożywczych.
10 – „Z przytupem, polskie tańce narodowe”, prezentacja laureatów konkursu tanecznego, wręczenie nagród zwycięzcom.
12 – Przemarsz grup rekonstrukcji historycznej ulicami miasta (plac T. Kościuszki – Rynek Gł.) Uroczyste otwarcie IX Jarmarku Kasztelańskiego.
13 – prezentacja GRH 2 Pułk Piechoty Legii Nadwiślańskiej.
13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów i środków scenicznych (Bulwary).
14 – pokaz tańca historycznego.
14.30 – prezentacja GRH 2 Pułk Legionów Polskich, GRH Powstaniec Śląski.
15 – Inscenizacja akcji rozbrajania zaborców, odzyskanie Niepodległości w 1918 r. (Rynek gł.).
15.30 – prezentacja GRH 72 Tulski Pułk Piechoty.
16 – Pokaz artyleryjski (Bulwary).
16.30 – prezentacja GRH Ostfront.
17 – „Pan Tadeusz” projekcja filmu niemego z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie. (Scena rynek).

INNE ATRAKCJE NA RYNKU GŁÓWNYM:

- Prezentacja odrestaurowanego samochodu ciężarowego Ford T z okresu I wojny światowej, pokazy dynamiczne! Jedyny tego typu pojazd w Polsce!
- Drukarnia polowa – wydrukuj odezwę! Mincerz – wybij i zaprojektuj monetę! Stoisko BBS Bike – prezentacja bicykli i cruiserów, przejazdy rikszami! 
- Stoisko promocyjne grupy „Strzelec Oświęcim”– gar kuchnia! 
- Stoisko promocyjne Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Stoisko promocyjne miasta Oświęcim 
- Stoisko artystów RSTK „Grupa na Zamku”. Stoisko Stowarzyszenia miłośników zabytków i historii ziemi oświęcimskiej – gra miejska! 
- Stoisko Fun Makers gry i animacje dla dzieci.

6 MAJA – NIEDZIELA  Bulwary nad Sołą
10 – 18 – zwiedzanie miasteczka wojskowego grup rekonstrukcyjnych;
Imperialna armia rosyjska – carska kuchnia polowa z obozowiskiem wojskowym, szpital polowy z salą operacyjną, laweta forteczna z ckm Maxim. Armia austro-węgierska – stanowisko sztabu, artyleria polowa m. in. moździerze okopowe. Armia pruska – punkt sanitarny i szpitalny z sanitariuszkami, prezentacja ciężkich karabinów maszynowych etc. Legiony Polskie – obozowisko wojskowe, punkt kuchenny. Legia Nadwiślańska – prezentacja wojska z okresu napoleońskiego, obozowisko wojskowe.
13.30 – Inscenizacja bitwy z okresu I wojny światowej – plenerowe widowisko historyczne z udziałem rekonstruktorów, użyciem broni filmowej i pirotechniki.
16 – Pokaz artyleryjski.

INNE ATRAKCJE NA TERENIE OBOZOWISKA:
- animacje dla dzieci, nauka musztry, plac szeregowca, prezentacja uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, degustacja wojskowych potraw.

6 MAJA – NIEDZIELA  Muzeum Zamek w Oświęcimiu
10 – 18 – Zwiedzanie indywidualne ekspozycji stałych muzeum, wystawy czasowej pt. „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych” oraz wieży zamkowej. Oprowadzanie z przewodnikiem w godzinach (10.30 oraz 14.00).

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu

Historia sprzed 150 laty, czyli Jarmark Kasztelański w Oświęcimiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oświęcim. Jarmark Kasztelański już w ten weekend. Zobacz pełny, bogaty program imprezy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski