Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Kolekcja poruszających rysunków więźnia KL Auschwitz trafiła do zbiorów Miejsca Pamięci [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Strona Muzeum Auschwitz-Birkenau
Cykl to 41 prac wykonanych w większości zaraz po wojnie, podczas rekonwalescencji w szpitalu. Odnoszą się bezpośrednio do obozowych przeżyć autora

Do Zbiorów Miejsca Pamięci trafił niezwykle bogaty zbiór rysunków autorstwa byłego polskiego więźnia Auschwitz Jerzego Zielezińskiego przedstawiających rzeczywistość niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Jerzy Zieleziński został aresztowany 18 marca 1943 r. w swoim mieszkaniu w Warszawie i umieszczony w więzieniu na Pawiaku, skąd 28 kwietnia został wysłany do obozu Auschwitz. Otrzymał numer 119517, który został mu wytatuowany na jego lewym przedramieniu. W czasie swojego pobytu w Auschwitz II- Birkenau przebywał m.in. w karnej kompanii. W listopadzie 1943 r. zachorował na tyfus. Z Auschwitz przeniesiony został do obozu Flossenbürg, a później do Dachau, gdzie został wyzwolony.

– Jego cykl rysunków to 41 prac wykonanych w większości zaraz po wojnie, w latach 1945-46 podczas rekonwalescencji w szpitalu i pobytu w obozie dla „Displaced Persons” w Schwandorfie. Odnosi się on w nich bezpośrednio do obozowych przeżyć. Poszczególne rysunki pokazują kolejne etapy w życiu więźnia obozu koncentracyjnego: przybycie do obozu, kary, powroty z pracy, głód, zimno, czy marsze śmierci. Widać też na nich więźniów ginących na naelektryzowanych drutach obozowego ogrodzenia czy ofiary egzekucji przez powieszenie – powiedziała Agnieszka Sieradzka, historyk sztuki pracująca w Zbiorach Muzeum.

­– Większość rysunków odnosi się do obozu Auschwitz i sygnowana jest jego numerem obozowym. Całość stanowi ekspresyjny, subiektywny, niepozbawiony drastycznych szczegółów, zapis obozowych epizodów, o ogromnej sile artystycznego wyrazu – podkreśliła Sieradzka.

WIDEO: Trzy Szybkie. Jerzy Lackowski: Należy zmienić Kartę Nauczyciela

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. Kolekcja poruszających rysunków więźnia KL Auschwitz trafiła do zbiorów Miejsca Pamięci [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski