Jerzy Zaborski
Michał Piela zdobył srebrny medal mistrzostw Polski juniorów 15-letnich w pływaniu, rozgrywanych w Oświęcimiu Fot. Jerzy Zaborski
W pierwszym dniu rozgrywanych w Oświęcimiu letnich mistrzostw Polski juniorów 15-letnich w pływaniu, Michał Piela zdobył dla gospodarzy srebrny medal, na 400 metrów stylem zmiennym (4.40,25). Walkę o złoto przegrał z Krzysztofem Chemielewskim z Muszelki Warszawa (4.40,10).

Na pierwszy medal dla oświęcimskiego pływania trzeba było czekać do ostatniego indywidualnego wyścigu wieczoru. Było jednak warto, a cierpliwość sztabu szkoleniowego została nagrodzona. Wyścig Michała Pieli był z gatunku tych dla ludzi o mocnych nerwach.

Początek nie zapowiadał sukcesu. W „setce” stylem motylkowym oświęcimianin spadł aż na 7. miejsce, w stawce ośmiu finalistów. - Przyznaję, że „motyl” trochę mi nie leży – przyznał po wodnym horrorze Michał Piela, który w końcu stawki plasował się także w stylu grzbietowym. Nie tracił jednak nadziei. - Miałem świadomość tego, że jak u mnie trochę kuleje „motyl”, to w przypadku prowadzącego zawodnika tak będzie w „żabie”, która jest trzecia w stylu zmiennym, a ja w niej czuję się doskonale. Tak też się stało.

W „żabie” oświęcimski pływak wysunął się na drugą lokatę, a w ostatnim stylu, czyli kraulu, walczył już o mistrzostwo Polski. Przegrał złoty medal dosłownie o długość paznokcia. - Na mój medal można patrzeć z różnych perspektyw – zwraca uwagę pływak Unii. - Skoro do finału wszedłem z trzecim czasem, to liczyłem, że przynajmniej „brąz” uda mi się osiągnąć, choć przyznaję, że mój czas z eliminacji był aż o 10 sekund lepszy od niedawnych mistrzostw Małopolski, w których wygrałem klasyfikację indywidualną dla 15-latków. Mimo wszystko czułem, że na finał w mistrzostwach Polski mam jeszcze rezerwę. Pewnie, że można odczuwać niedosyt, że przegrałem mistrzostwo Polski o włos, ale też z drugiej strony, po niefortunnym początku, dokonałem czegoś wielkiego. Można powiedzieć, że trafiłem ze sportowego piekła do nieba. To mój pierwszy medal w historii młodzieżowych mistrzostw Polski, więc jest powód do radości.

Oświęcimski pływak wyjawił, że przegrywając walkę o złoty medal stracił tysiąc złotych. - Za udany występ w mistrzostwach Małopolski tata nagrodził mnie pewną kwotą finansową, podkreślając, że za mistrzostwo Polski wypłaci mi tysiąc złotych. Może mnie nie docenił, ale w przyszłości będzie musiał ważyć słowa – dodaje z uśmiechem szczęśliwy pływak Unii rodem z Poręby Wielkiej.

Przed nim w oświęcimskich mistrzostwach jeszcze starty na 200 metrów stylem zmiennym oraz na 100 i 200 metrów stylem klasycznym, czyli popularną „żabką”.

O pechu mógł mówić Mateusz Mamcarz (SMS Oświęcim), który w dwóch finałach znalazł się poza podium. Na 50 metrów stylem dowolnym zajął 5. miejsce (24.45), a mistrzostwo zdobył Maciej Konarski z Gimnazjum 92 Ursynów Warszawa (24.24). Z kolei na 100 m stylem motylkowym był na 4. pozycji (57.20), a wygrał Filip Kosiński z Olimpijczyka Suwałki.

Na brak szczęścia mogła narzekać też Wiktoria Bociek (SMS Oświęcim, Górnik Sosnowiec), która była na 4. miejscu na 200 m stylem dowolnym (2.08,26). Wygrała Wiktoria Guść z Delfina Piotrków Trybunalski (2.02,97).

O drugim dniu mistrzostw Polski - czytaj TUTAJ

Drugi dzień mistrzostw Polski w pływaniu juniorów 15-letnich w Oświęcimiu obfitował w rekordy Polski. Za zdjęciu: Mateusz Mamcarz (górne zdjęcie, z lewej), poniżej Wiktoria Bociek (oboje SMS Oświęcim). Z prawej, od góry, radość Kacpra Czapli do zdobyciu rekordu Polski na 50 metrów stylem dowolnym. Poniżej Maciej Konarski po wygraniu wyścigu na 200 metrów stylem zmiennym, także na miarę rekordu Polski.

Oświęcim, MP juniorów 15-letnich (dzień II). Medale Bociek i...

W Oświęcimiu zakończyły się mistrzostwa Polski juniorów 15-letnich w pływaniu. Najlepszą zawodniczką Wiktoria Guść (z lewej, u góry), a najlepszym zawodnikiem Krzysztof Matuszewski (góra, z prawej). Punktację klubową wygrał G-8 Bielany Warszawa (w środku, z pucharem). Dolne zdjęcia, od lewej: Wiktoria Bociek po zdobyciu brązowego medalu dla SMS Oświęcim. Makysm Majewski i Dominik Juda, finaliści wyścigu na 1500 metrów stylem dowolnym i ekipa UKS GIM 92 Ursynów Warszawa z multimedalistą Maciejem Konarskim.

Oświęcim, MP juniorów 15-letnich (dzień III). Medal Bociek d...

[polecane] 16671635, 16668103, 16636725, 16581605, 16603147, 16655305[/polecane]