Oświęcim. Muzeum Auschwitz-Birkenau wręczyło nagrody "Gdyby...

Oświęcim. Muzeum Auschwitz-Birkenau wręczyło nagrody "Gdyby zabrakło dziesięciu..." wolontariuszom wspierającym tę placówkę [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

W tym roku laureatami nagród "Gdyby zabrakło dziesięciu..." zostało 10 osób, w tym wolontariusze i przedstawiciele instytucji wspierających
1/11
przejdź do galerii

W tym roku laureatami nagród "Gdyby zabrakło dziesięciu..." zostało 10 osób, w tym wolontariusze i przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci ©Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau/Bartosz Bartyzel

W 2017 roku w Muzeum pomagało blisko 300 wolontariuszy i praktykantów, którzy pochodzili m.in.: z Polski, Niemiec, Francji czy Izraela
Zobacz galerię
W 71. rocznicę utworzenia Muzeum na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, wolontariusze oraz przedstawiciele instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci zostali uhonorowani nagrodami „Gdyby zabrakło dziesięciu…”.

Wolontariuszom Miejsca Pamięci podziękowania złożył dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk.
– Dzień powstania Muzeum specjalnie przyjęliśmy jako dzień uhonorowania naszych wolontariuszy i opiekunów wolontariatu. Chcemy jasno pokazać, że jesteście częścią nas, częścią naszego zespołu. Za to wam bardzo dziękuję – powiedział.

Dyrektor Kacorzyk złożył również specjalne podziękowania Batszewie Dagan, ocalałej z Auschwitz, za przyjazd do Miejsca Pamięci i jej obecność podczas wręczenia nagród wolontariuszom. – Każdy ma swój Auschwitz. Czy mój Auschwitz był lepszy? Był taki straszny, jak dla wszystkich, ale ja szukałam drogi, jak można żyć w takim piekle. Przeżyłam, bo miałam wiarę w lepsze jutro i ten obowiązek, że trzeba światu opowiedzieć. Dlatego umiałam też cierpieć. Dlatego jestem tutaj nie pierwszy raz. Rozumiem, że to nie jest łatwe, ale bardzo cenię waszą dobrą wolę pomocy, dlatego, że to miejsce potrzebuje dużo pomocy. Jeśli można pomóc pracą, to jest to rzecz bardzo ważna – powiedziała Batszewa Dagan.

W tym roku po raz pierwszy laureaci nagrody „Gdyby zabrakło dziesięciu…” otrzymali także specjalne piny z hasłem "Zrób coś. Do something", które nawiązują do postaci Kazimierza Piechowskiego, więźnia obozu, który uciekł z Auschwitz wraz z innymi więźniami esesmańskim samochodem w czerwcu 1942 r. Była to jedna z najbardziej brawurowych ucieczek z Auschwitz.

Jej tegorocznymi laureatami zostali: Estera Borycz – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających i wolontariuszka podczas Światowych Dni Młodzieży, Aleksandra Dziurda – wolontariuszka w Zbiorach, Obsłudze Odwiedzających, Biurze Wolontariatu i podczas 70. rocznicy wyzwolenia, Alexander Ellnain – opiekun i tłumacz uczniów z Bielska, pracujących w ramach pobytów z koncernem VW, ks. Zenon Latawiec – dyrektor Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, od wielu lat wspierający wolontariat w swojej szkole, Manish Laungani – praktykant w konserwacji w 2016 roku, pracował także podczas ŚDM, Urszula Modrzejewska – praktykantka w Obsłudze Odwiedzających, wykonywała tłumaczenia przed 73. rocznicą wyzwolenia, Alexandra Piekarz – wolontariuszka w Projektach Edukacyjnych. Pomagała przy obchodach 70. rocznicy powstania Muzeum i podczas posiedzenia MRO, Agata Stępnik – praktykantka, wykonywała transkrypcje relacji byłych więźniów dla Archiwum, Marine Vannier – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej i w Wystawiennictwie, przetłumaczyła na język francuski wystawę „Niemiecki nazistowski obóz śmierci”, Rachel Azatchi Zohar – praktykantka w Pracowni Konserwatorskiej w 2017 roku.

W 2017 roku w Muzeum pomagało blisko 300 wolontariuszy i praktykantów, którzy pochodzili m.in.: z Polski, Niemiec, Francji czy Izraela.

Nagroda Dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest przyznawana raz do roku z okazji rocznicy utworzenia Muzeum w dniu 2 lipca 1947 roku. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu..."


ZOBACZ KONIECZNIE:Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze