Oświęcim. Muzeum w dawnym ratuszu na Rynku już prawie...

Oświęcim. Muzeum w dawnym ratuszu na Rynku już prawie gotowe. Praga Baby i inne atrakcje czekają na mieszkańców i turystów [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Praga baby w trakcie montażu
1/12
przejdź do galerii

Praga baby w trakcie montażu ©Monika Sitek/Muzeum Zamek

Jedną z głównych atrakcji nowoczesnej ekspozycji będzie model Pragi Baby, czyli małego przedwojennego automobilu produkowanego w zakładach w Oświęcimiu, którym będzie można odbyć wirtualną podróż po uliczkach przedwojennego miasta.
Zobacz galerię
Już wkrótce w odnowionym przedwojennym ratuszu na Rynku Głównym w Oświęcimiu zostanie otwarta nowa muzealna wystawa, która będzie prezentować w pigułce osiem wieków historii grodu nad Sołą. Nosić będzie tytuł „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”. Jedną z głównych atrakcji nowoczesnej ekspozycji będzie model Pragi Baby, czyli małego przedwojennego automobilu produkowanego w Oświęcimiu, którym będzie można odbyć wirtualną podróż po uliczkach przedwojennego miasta.


Odrestaurowany XIX-wieczny ratusz będzie oddziałem Muzeum Zamek w Oświęcimiu. W budynku trwają ostatnie prace montażowe, instalowane są multimedia, oświetlenie ekspozycyjne, wnętrza będą ozdabiać grafiki historyczne. Muzeum Zamek nie chce zdradzać wszystkich atrakcji nowej ekspozycji, zapraszając na otwarcie, które zaplanowane jest 20 lipca br.

Ekspozycja przedstawiająca w skrócie historię Oświęcimia ma zachęcać do zobaczenia innych ciekawych historycznych miejsc w tym mieście. Przygotowanie zabytkowego budynku pod kątem turystów, którzy trafiają do miasta, będzie kosztować ok. 2 mln zł. Od piwnic do poddasza – Budynek nie jest zbyt duży, dlatego chcemy wykorzystać każdą jego część i w możliwie najbardziej atrakcyjny sposób zachęcić do zobaczenia innych ważnych, historycznych miejsc w mieście – mówi Wioletta Oleś, dyrektor Muzeum Zamek w Oświęcimiu, któremu dawny ratusz podlega.

Będzie tu prezentowany okres księstwa oświęcimskiego, potem trudne lata historii, a więc potop szwedzki i zabór austriacki, czasy zabiegania o niepodległość, lata międzywojenne, czasy okupacji i powojenne. Prezentacja będzie rozpoczynać się w piwnicach, gdzie zostanie przedstawiona historia miasta od czasów najdawniejszych do XVI wieku. W części podziemnej będzie wyświetlany również film o pierwszej parze książęcej na oświęcimskim zamku księżnej Eufrozynie i księciu Władysławie.


ZOBACZ KONIECZNIE:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo