MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zostanie dokończona. Wkrótce ruszy ostatni etap inwestycji. ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W nowej siedzibie podopieczni SOSW mają świetne warunki do nauki i rehabilitacji. Co ważne budowa całego kompleksu zostanie dokończona
W nowej siedzibie podopieczni SOSW mają świetne warunki do nauki i rehabilitacji. Co ważne budowa całego kompleksu zostanie dokończona Bogusław Kwiecień
W najbliższych dniach rozpocznie się trzeci etap budowy nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży. Zarząd Powiatu Oświęcimskiego podpisał umowę z wykonawcą, która opiewa na ponad 26 mln zł. Po zakończeniu wszystkich prac będzie to jedna z najbardziej nowoczesnych tego typu placówek w Polsce.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Były obawy czy ważna inwestycja w Oświęcimiu będzie kontynuowana

Pierwsze dwa etapy budowy nowej siedziby SOSW, z której już korzysta blisko 290 dzieci i młodzieży na szczeblu podstawówki, szkoły branżowej i przysposabiającej do pracy, kosztowały blisko 40 mln zł.

Dyrektor placówki Jacek Polak nie ukrywa, że całe środowisko - rodzice uczniów, nauczyciele mieli obawy, czy w warunkach narastających problemów ekonomicznych w kraju, spadku dochodów samorządów, znajdą się pieniądze na trzeci, ostatni etap tej inwestycji.

- Dlatego bardzo ucieszyła nas informacja o podpisaniu umowy przez Zarząd Powiatu, bo to oznacza, że udało się jednak pozyskać i zgromadzić potrzebne pieniądze na kontynuację budowy – mówi Jacek Polak.

Starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński zapowiada, że jeszcze w tej kadencji obiekt zostanie w całości oddany od użytkowania.

- Co istotne, udało nam się pozyskać znaczące środki zewnętrzne z budżetu państwa i województwa małopolski – podkreślił Andrzej Skrzypiński, dodając, że jest to kluczowa inwestycja powiatu.

Z pozyskanej puli powiat przeznaczył już na ten cel 8 mln zł, a kolejne 22 mln zł planuje wykorzystać właśnie na realizację trzeciego etapu.

Obejmuje on budowę dużej sali gimnastycznej, przebudowę gmachu starej szkoły podstawowej i połączenie go przewiązkami z pozostałą częścią rozbudowanego ośrodka. Ponadto powstanie wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią poliuretanową.

Komfortowe warunki do nauki i rehabilitacji

W dwóch istniejących już segmentach ośrodka obok nowych klasopracowni do dyspozycji uczniów są m.in. basen, mała sala gimnastyczna, stołówka, wydzielona strefa z pomieszczeniami do terapii i rehabilitacji dzieci autystycznych i dzieci z głębokim stopniem niepełnosprawności, pomieszczenia do hydroterapii, aula widowiskowa, główna świetlica oraz internat.

- Wszystkie sale są super wyposażone. Dzieci i młodzież mają znakomite warunki do kształcenia i nauki zawodu. Co ważne, placówka zapewnia różne świetne warunki aktywności fizycznej, co ma także szczególne znaczenie dla podopiecznych ośrodka. Zupełnie nie ma porównania z tym co było, czyli przede wszystkim ciasnotą – mówi Mariusz Sadkowski, ojciec Michała, który jest uczeniem SOSW 12 lat i obecnie uczy się w szkole branżowej.

Dla dyrektora Polaka nie ulega wątpliwości, że ośrodek wyróżnia się nowoczesnością. - Po zakończeniu wszystkich prac pod względem funkcjonalnym będzie to najlepsza tego placówka w kraju – uważa Jacek Polak.

Jak dodaje, efekty lepszych warunków kształcenia już są, co pokazały m.in. egzaminy zawodowe. Z grupy 30 osób, które do nich przystąpiły, pomyślnie zdały je 23. Rośnie także zainteresowaniem rodziców dzieci niepełnosprawnych możliwością kształcenia w ośrodku.

- O ile ubiegłych latach nabór kształtował się na poziomie 8 – 10 dzieci, to podczas rekrutacji przed rozpoczęciem tego roku mieliśmy 50 zgłoszeń – zaznacza dyrektor SOSW.

W dawnym SOSW, który mieścił się w dwóch obiektach znajdujących się w różnych częściach miasta kształciło się 220 dzieci. Nauka w pierwszym segmencie nowego obiektu rozpoczęła się 1 września 2020 roku. W ośrodku uczą się dzieci z 9 gmin powiatu oświęcimskiego, ale coraz częściej o miejsca pytają także rodzice z sąsiednich powiatów.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. Nowa siedziba Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego zostanie dokończona. Wkrótce ruszy ostatni etap inwestycji. ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski