Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Obchody 73. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualnym symbolem 73 rocznicy wyzwolenia jest praca byłego więźnia Sonderkommando Davida Olère, który w swoich powojennych obrazach i rysunkach przedstawił tragedię ludzi mordowanych w komorach gazowych
Wizualnym symbolem 73 rocznicy wyzwolenia jest praca byłego więźnia Sonderkommando Davida Olère, który w swoich powojennych obrazach i rysunkach przedstawił tragedię ludzi mordowanych w komorach gazowych Zbiory Miejsca Pamięci
Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości

W sobotę na terenie Miejsca Pamięci odbędą się obchody upamiętniające 73. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, a udział w uroczystościach zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wizualnym symbolem rocznicy jest praca byłego więźnia Sonderkommando Davida Olère, który w swoich powojennych obrazach i rysunkach przedstawił tragedię ludzi mordowanych w komorach gazowych. W tym roku przypada 75 rocznica uruchomienia na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau czterech ogromnych komór gazowych wraz z krematoriami.

Do momentu wyzwolenia terenów obozowych przez żołnierzy Armii Czerwonej 27 stycznia 1945 roku niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ok. 1,1 mln osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, radzieckich jeńców wojennych oraz ludzi innych narodowości. Dziś dla świata Auschwitz jest symbolem Zagłady i okrucieństw II wojny światowej. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Obchody rozpocznie o godz. 15 konferencja prasowa, podczas której zaprezentowane zostaną zeznania ofiar obozu w bazie świadectw „Zapisy Terroru” (Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego). O godz. 16.30 nastąpi otwarcie wystawy czasowej „Listy… Kolekcja Władysława Ratha” (blok 12 byłego obozu Auschwitz I) z udziałem zaproszonych gości.

Główne obchody rozpoczną się o godz. 18.30 w budynku tzw. „Sauny” na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau z udziałem m;in. premiera Morawieckiego. A o godz. 20 odbędzie się ceremonia przy Pomniku Ofiar na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski