Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Pasjonat historii dostał album z Niemiec z nieznanymi zdjęciami miasta z czasów niemieckiej okupacji

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Strona z albumu doktora Barmeyera, którego skan otrzymał pasjonat historii z Oświęcimia
Strona z albumu doktora Barmeyera, którego skan otrzymał pasjonat historii z Oświęcimia Zbiory prywatne
W przesyłce są skany kilkudziesięciu fotografii, wykonanych podczas okupacji niemieckiej na terenie Oświęcimia, który będą wówczas wcielony w granice III Rzeszy nosił nazwę Auschwitz

Marek Księżarczyk, długoletni oświęcimski prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau, pasjonat historii otrzymał ostatnio nadesłane z Niemiec skany kilkudziesięciu fotografii, wykonanych podczas okupacji niemieckiej na terenie Oświęcimia, który będą wówczas wcielony w granice III Rzeszy nosił nazwę Auschwitz.

Pochodzą one z albumu lekarza, oficera Wehrmachtu o nazwisku Barmeyer, który był dyrektorem niemieckiego szpitala, mieszczącego się w czasie wojny na terenie dzisiejszego Zakładu Salezjańskiego w Oświęcimiu. - Zdjęcia te niewątpliwie mają dużą wartość historyczną i w większości są nieznane - ocenia historyk dr Adam Cyra, wieloletni pracownik Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Przy tej okazji przypomina on historię innego albumu, na którego stronie tytułowej pod wspólnym zdjęciem komendanta obozu Richarda Baera oraz jego adiutanta Karla Höckera widnieje podpis: "Z komendantem SS Stubaf. Baerem, Auschwitz 21.6.44".

- Album fotograficzny Karla Höckera, zawierający ponad sto fotografii, znalazł na terenie Niemiec w 1945 roku oficer amerykańskiego wywiadu. Ponad sześćdziesiąt lat później przekazał go w darze do Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie z zastrzeżeniem swojej anonimowości - mówi Adam Cyra.

Zdjęcia w nim znajdujące się zostały wykonane w 1944 roku. Przedstawiają one m.in. oficerów SS śpiewających przy akompaniamencie akordeonu, czy Höckera zapalającego świeczki na obozowej choince. Widoczni na nich są także rozbawieni SS-mani w towarzystwie młodych niemieckich kobiet, które pracowały w KL Auschwitz jako stenografki i stenotypistki.

Karl Höcker uciekł z Auschwitz przed wyzwoleniem obozu przez żołnierzy sowieckich. Po wojnie przebywał na terenie Niemiec, gdzie pracował jako urzędnik bankowy. W latach sześćdziesiątych został skazany za zbrodnie wojenne i odsiedział w więzieniu 5 lat, uzyskując wolność w 1970 roku. Zmarł trzydzieści lat później w wieku 89 lat.

Jeden z wiązarów skrzydeł samolotu bombowca

Sensacyjne znalezisko w Harmężach. W dno stawu rybackiego by...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Oświęcim. Pasjonat historii dostał album z Niemiec z nieznanymi zdjęciami miasta z czasów niemieckiej okupacji - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski