Oświęcim. Unia w kompromitującym stylu przegrała z Zagłębiem [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jerzy Zaborski
Radim Haas (Unia) kontra Łukasz Rutkowski (Zagłębie).
Radim Haas (Unia) kontra Łukasz Rutkowski (Zagłębie). Fot. Jerzy Zaborski
Po ostatniej syrenie kibice w Oświęcimiu długo zastanawiali się, jak to jest możliwie, że ich pupile w ciągu kilku dni przeszli niekorzystną metamorfozę. Unia, we własnej hali, w konfrontacji przeciwko Zagłębiu Sosnowiec, w niczym nie przypominała walecznego zespołu, który wyrwał wygraną w Bytomiu z miejscową Polonią. I tak, zamiast umacniania pozycji w „szóstce”, oświęcimianie wrócili do punktu wyjścia, czyli desperackiej o nią walki.

autor: Jerzy Zaborski, Gazeta Krakowska/Dziennik Polski

Oświęcimianie od początku grali źle. Nie docierało do nich, że outsider może im wyrządzić krzywdę. Mecz był nerwowy. O ich rozkojarzeniu niech świadczy fakt, że 46 s po wyjściu na prowadzenie 2:1, dali sobie strzelić gola.

W drugiej odsłonie goście odzyskali prowadzenie, mając na lodzie mniej o jednego zawodnika! Wszystko zaczęło się od błędu Marka Modrzejewskiego w tercji obronnej sosnowiczan, którzy wyprowadzili skuteczną kontrę.

Wreszcie, na początku trzeciej tercji, Unia w ciągu 59 s wyszła na prowadzenie. Najpierw Lubomir Vosatko wykorzystał karnego za przykrycie krążka przez jednego z obrońców w polu bramkowym, a potem Łukasz Popela przymierzył z niebieskiej w „okienko”. Jednak pomylił się ten, kto myślał, że miejscowi złapią swój rytm gry i – wzorem bytomskiej wyprawy – dobiją rywali,

Gospodarzy pogrążył Marcin Jaros, którego w połowie poprzedniego sezonu zwolniono z Unii. - To był taki mecz bez taktyki – powiedział popularny „Maliniak”.

Na 88 s przed końcem trener Unii Josef Dobosz wziął czas, wycofując bramkarza, ale ten manewr nie przyniósł miejscowym nawet remisu.

- Jak źle się wejdzie w mecz, to potem trudno się do niego „włamać" – tłumaczył Josef Dobosz, trener Unii. - Nie chcę się tłumaczyć, ale wszystko tego dnia sprzysięgło się przeciwko nam. Jurek Gabryś grał z gorączką. W trakcie gry straciliśmy Jana Daneczka, Patryka Malickiego i Kamila Paszka. To nie zmienia faktu, że nie graliśmy agresywnie, „do ciała”. W oczach chłopców nie było tego „ognia”, które widać było w Bytomiu.

Unia Oświęcim – Zagłębie Sosnowiec 4:5 (2:2, 0:1, 2:2)
0:1 Bernat (Bułanowski, Jaros) 9, 1:1 Haas 11, 2:1 Wojtarowicz (S. Kowalówka, Paszek) 13, 2:2 Wąsiński (J. Jaskólski, A. Jaskórlski) 13, 2:3 Krawczyk (Markowski) 25, 3:3 Vosatko 42 karny, 4:3 Popela (Koczy) 43, 4:4 Jaros (Bernat, J. Jaskólski) 45, 4:5 Jaros (Ł. Rutkowski, Bułanowski) 52.
Sędziował: Maciej Pachucki (Gdańsk). Kary: 4 – 10 minut. Widzów: 500.

Unia: Witek – Vosatko, Bezuszka; S. Kowalówka, Daneczek, Wojtarowicz – Modrzejewski, Gabryś, Szewczyk, Haas, Adamus – Nowotarski, Popela; Paszek, Wanat, Malicki oraz Budzowski, Fiedor, Koczy.

Inne mecze:

SMS U20 – Naprzód Janów 1:4, Cracovia – Nesta Torun 6:3, Podhale Nowy Targ – JKH GKS Jastrzębie 3:2 po karnych, Ciarko Sanok – GKS Tychy 1:4, Orlik Opole – Polonia Bytom 4:1.