Oświęcim. W mini-parku upamiętniona zostanie Wielka...

Oświęcim. W mini-parku upamiętniona zostanie Wielka Synagoga. Organizatorzy przedsięwzięcia czekają na pomysły, jak go urządzić [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału
Bogusław Kwiecień

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wielka Synagoga została zbudowana w latach 1863-1873 na miejscu starszej bóżnicy. Nocą z 29 na 30 listopada 1939 roku została spalona przez Niemców.
1/10
przejdź do galerii

Wielka Synagoga została zbudowana w latach 1863-1873 na miejscu starszej bóżnicy. Nocą z 29 na 30 listopada 1939 roku została spalona przez Niemców. W 1941 roku jej zgliszcza zostały rozebrane, a teren po nich został wykorzystany do budowy schronów przeciwlotniczych ©Archiwum GK

Organizatorzy przedsięwzięcia zapowiadają, że czekają na pomysły na urządzenie parku. Jak chcielibyście spędzać w nim czas? Na co warto szczególnie zwrócić uwagę? - pytają internautów
Zobacz galerię
Na wiosnę przyszłego roku przy ul. Berka Joselewicza w Oświęcimiu powstanie mały park upamiętniający Wielką Synagogę. W ramach internetowej zbiórki udało się zebrać na ten cel 40 tys. zł.

- Teraz czas na prace związane z przygotowaniem projektu mini-parku, w którym zostanie upamiętniona największa przedwojenna bożnica Oświęcimia - informują w Cafe Bergson prowadzonej przez Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.


Organizatorzy akcji dziękując za już okazane wsparcie, proszą o sugestie, co do przygotowanego przez projektu parku pamięci. - Macie pomysły na to, jak miałby wyglądać? Jak chcielibyście spędzać w nim czas? Na co warto szczególnie zwrócić uwagę? Jesteśmy otwarci na Wasze głosy! - deklarują.

Wielka Synagoga została zbudowana w latach 1863-1873 na miejscu starszej bóżnicy. W latach 1899-1900 została przebudowana według projektu bielskiego architekta Karola Korna. Nocą z 29 na 30 listopada 1939 roku synagoga została spalona przez Niemców. W 1941 roku jej zgliszcza zostały rozebrane, a teren po nich został wykorzystany do budowy schronów przeciwlotniczych.

Od 28 maja do 29 czerwca 2004 roku na miejscu, gdzie stała synagoga przeprowadzone zostały badania archeologiczne pod kierownictwem dr Małgorzaty Grupy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odkryto wówczas ponad 400 przedmiotów, stanowiących przed wojną wyposażenie synagogi. Były to wykonane z miedzi, m.in Ner tamid, liczne świeczniki chanukowe oraz żyrandole pochodzące z drugiej połowy XIX wieku. Znaleziono także fragmenty marmurowych detali Aron ha-kodesz, fragmenty ławek, nadpalonych książek i elementów z inskrypcjami w języku hebrajskim. Obecnie są częścią ekspozycji w Centrum Żydowskim.

Do dziś plac po synagodze nie został zabudowany. Obecnie jest własnością Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu, które wystawiło na nim pamiątkową tablicę.


ZOBACZ KONIECZNIE:


Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Pomnik

Mieszkaniec (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

A co z pomnikiem sw. Jana Nepomucena na malym rynku?

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo