Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. W tym konkursie liczyła się wiedza o cichociemnych, celne oko i sprawność fizyczna [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu
Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu kolejny raz gościło uczestników konkursu historyczno-sportowo-obronnego z powiatu oświęcimskiego

W Powiatowym Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu odbył się IX Powiatowy Konkurs Historyczno-Sportowo-Obronny „Cichociemni 2019″. - W konkursie wzięły udział drużyny z siedmiu szkół podstawowych. Każdy z zespołów wystąpił w czteroosobowym składzie po dwóch uczniów i dwie uczennice - zaznacza Adam Kurzyński, nauczyciel historii w PCKTiB.

Ostatecznie w klasyfikacji drużynowej zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Rajska, drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Nowej Wsi, a trzecie Samorządowy Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 2 w Chełmku.

Wyłonieni zostali również najlepsi uczestnicy indywidualnie. Wśród chłopców byli to: Jan Nikliborc z SP w Babicach, Miłosz Pająk z SP w Rajsku oraz Dominik Słonka z SP w Nowej Wsi, a wśród dziewcząt: Kornelia Korczyk z SP w Rajsku, przed Nikolą Szpyrą z SP w Nowej Wsi i Julią Siwek z SP w Rajsku.

Konkurs był wymagający. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą historyczną, rozwiązując test przygotowany przez historyka dr. Adama Cyrę, wieloletniego pracownika Muzeum Auschwitz-Birkenau, na podstawie książki jego autorstwa "Spadochroniarz Urban". Przedstawione są w niej losy cichociemnego, por. Stefana Jasieńskiego, działającego w drugiej połowie 1944 r. pod Oświęcimiem. Jego zadaniem było rozpoznanie środków ogniowych i liczebności załogi SS w KL Auschwitz, co miało służyć jako podstawa do opracowania planu uwolnienia więźniów tego obozu. Por. Stefan Jasieński, ciężko ranny w Malcu w nocy z 28 na 29 września tegoż roku, został schwytany przez żandarmów niemieckich i przewieziony do KL Auschwitz, gdzie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pierwszych dniach stycznia 1945 roku.

Oprócz tego w konkursie liczyły się umiejętności strzeleckie oraz sprawność fizyczna. W ramach tej ostatniej części uczestnicy m.in. biegali na czas pomiędzy rozstawionymi tyczkami, wykonywali przewroty w przód i skłony, chodzili po równoważni.

Wyróżnionym trzem pierwszym drużynom wręczone zostały puchary, a indywidualnie uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczała je dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego Grażyna Gawłowska wraz z Adamem Kurzyńskim. Ponadto sukcesu gratulowali im goście, wśród których obok Adam Cyry byli Marek Księżarczyk, prezes miejskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem i Zbigniew Szczerbowski, wiceprezes oświęcimskiego Oddziału Ligi Obrony Kraju. TOnO i LOK sprawowały patronat nad konkursem.

Przypomnijmy, że pomysłodawcami i organizatorami dorocznego konkursu są wspomniani Adam Kurzyński i Adam Cyra oraz Paweł Zieliński – nauczyciel wychowania fizycznego w PCKTiB.

Przed wybuchem II wojny światowej major Szewczyk pełnił służbę w policji. We wrześniu 1939 roku dowodził kompanią karabinów maszynowych Policji Państwowej, która broniła mostów Poniatowskiego i Kierbedzia w Warszawie. W listopadzie 1939 r. przedostał się przez Słowację na Węgry. Stamtąd wrócił do okupowanej Polski jako kurier, aby w styczniu 1940 r. ponownie dotrzeć do Armii Polskiej tworzonej przez gen. Władysława Sikorskiego we Francji

Oświęcim. Major Piotr Szewczyk uznany za niewinnego. Sąd woj...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oświęcim. W tym konkursie liczyła się wiedza o cichociemnych, celne oko i sprawność fizyczna [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski