Oświęcimianie błysnęli w mistrzostwach Polski

Jeszcze na początku roku Joanna Janiczek chciała zerwać z pływaniem FOT. JERZY ZABORSKI
PŁYWANIE. Bardzo udane były dla Unii Oświęcim mistrzostwa Polski seniorów na krótkim basenie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dorobek to pięć medali indywidualnie i jeden w sztafecie.

- Tak dobrych mistrzostw jeszcze nie mieliśmy - mówi Marek Dorywalski, prezes UKP Unia i zarazem jeden z trenerów.

Z dwóch medali cieszyła się sprinterka Joanna Janiczek. Wicemistrzostwo Polski na 50 metrów stylem dowolnym zdobyła z rewelacyjnym czasem 25,33, przegrywając tylko z Aleksandrą Urbańczyk. Z kolei na tym samym dystansie w stylu motylkowym sięgnęła po brązowy krążek (27,50), ustępując tylko Annie Dowgiert (Śląsk Wrocław) i Klaudii Naziębło (Juvenia Wrocław).

- Zawodniczka jest w wysokiej formie, więc liczyłem na medal. W sprincie o wyniku decydują detale. Nasza licealistka nie była faworytką w konfrontacji ze starszymi od siebie - analizuje trener Dorywalski.

- Przed rokiem, także w Ostrowcu Świętokrzyskim, przegrałam o 0,01 sekundy walkę z Mają Zawiszewską o pierwszy indywidualny seniorski medal na 50 metrów "motylkiem" - wspomina Joanna Janiczek. - Historia zatoczyła zatem koło. Tamto niepowodzenie odbiłam sobie z nawiązką.

Z brązowego medalu na 200 m st. motylkowym (2.11,63) cieszyła się Joanna Szczepanik. - Mogła zdobyć dwa medale, ale na 100 m stylem motylkowym nieznacznie przegrała walkę o brąz z krakowianką Marceliną Radlińską, ustanawiając jednak rekord życiowy 1.00,57 - tłumacz Dorywalski.

Sztafeta 4x200 m stylem dowolnym zdobyła srebro, a czas 8.14,55 jest nowym rekordem Polski juniorów 17-letnich. Z kolei wynik sztafety 4x100 m (3.47,20) jest rekordem klubu i Polski w kategorii 17-18 lat, ale dał dopiero 4. miejsce. - To świadczy o wysokim poziomie mistrzostw - uważa trener Unii.

Dwa brązowe medale zdobył kraulista Wojciech Wojdak. Na 800 m (7.44,59) ustanowił rekord Polski 17- i 18-latków. Swój wyczyn powtórzył, choć bez rekordu, na 1500 m (14.54,86). Z kolei na 400 m był czwarty (3.45,26), ale z rekordem kraju 17-latków.