Oświęcimianie chcą zakazu palenia węglem. Burza wokół badań ankietowych nad Sołą. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
- Można wypierać prawdę o jakości powietrza, podważać odczyty mierników zanieczyszczeń i kontestować wyniki badań przeprowadzonych rzetelnie przez renomowany instytut. Ale czy od tego jakość powietrza w Oświęcimiu się poprawi? – pyta Łukasz Pytliński, wiceprezes zarządu CEM Instytutu Badań Rynku i Opinii Publicznej w Krakowie w rozmowie ze Zbigniewem Bartusiem.

- Nasz tekst o oddolnym ruchu mieszkańców Małopolski, żądających zakazu używania węgla, wzbudził olbrzymie emocje. Przywołaliśmy w nim miedzy innymi badania wykonane przez wasz instytut…

- Faktycznie, w lutym 2020 roku CEM Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej przeprowadził w Oświęcimiu badania opinii mieszkańców dotyczące wprowadzenia na terenie miasta od 2032 roku zakazu wykorzystania węgla do ogrzewania budynków mieszkalnych.

- Wynika z nich, że 61 procent oświęcimian chce takiego zakazu.

CZYTAJ TAKŻE: MAŁOPOLANIE ŻĄDAJĄ ZAKAZU SPALANIA WĘGLA W DOMOWYCH KOTŁACH I PIECACH

- Tak. Jednocześnie 78 proc. ankietowanych uznało, iż jakość powietrza w Oświęcimiu w sezonie grzewczym jest zła (49 proc. uznało ją za „bardzo złą”), 89 proc. uważa, że takie powietrze może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Jednocześnie 71 proc. jako główną przyczynę zanieczyszczeń podało „spalanie węgla i drewna w domowych piecach i kotłach”.

- Te opinie pokazują duże społeczne poparcie dla inicjatyw służących ograniczeniu zanieczyszczeń, w tym radykalnych rozwiązań, jak zakaz węgla w domowych paleniskach. Zaraz podniosły się jednak głosy, że wasze badania są niewiarygodne, bo pan – członek zarządu CEM - jest także działaczem Krakowskiego Alarmu Smogowego i Instytutu Ekonomii Środowiska.

- Jestem. Ale – za przeproszeniem – co to ma do rzeczy? Od wielu lat zajmuję się tematyką badań społecznej percepcji problemu jakości powietrza w Polsce i dzięki temu posiadam w tym obszarze duże doświadczenie. O wartości badań społecznych decyduje podejście opierające się na naukowym obiektywizmie, które musi cechować każdego badacza. To, że równocześnie, jak ogromnej rzeszy Polaków, zależy mi na tym, by na co dzień oddychać czystym powietrzem, nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia. Nie popadajmy w śmieszność! Liczy się rzetelność badań. Instytut CEM jest jedną z najstarszych agencji badania rynku w Polsce, zdobył renomę, należy od lat do polskich i zagranicznych organizacji branżowych stojących na straży rzetelności badań społecznych i rynkowych: Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR) i międzynarodowej organizacji ESOMAR. To gwarantuje rzetelność!

- I nie możecie podkręcić badań na potrzeby zleceniodawcy, np. KAS?

- To absolutnie wykluczone! Takie insynuacje mogą wysuwać wyłącznie osoby nie mające zielonego pojęcia o metodologii prowadzenia badań. Realizacją wywiadów w terenie zajmuje się grupa profesjonalnych ankieterów, którzy stosują się do restrykcyjnych procedur doboru próby badawczej. Jako badacz nie mogę mieć i nie mam żadnego wpływu na to, w jaki sposób odpowiadać będą ankietowani, ani kto konkretnie znajdzie się w próbie badawczej. Zdaję sobie sprawę, że wyniki naszych badań mogą się nie podobać środowisku związanemu z węglem i technikami grzewczymi opartymi na węglu. Ale po stronie badań stoją suche fakty.

- Jakie?

- Instytut CEM projektuje i wykonuje procesy badawcze zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez wspomniane wyżej uznane organizacje, co gwarantuje wysoką jakość realizacji badań, rzetelność doboru metod i technik badawczych i obiektywizm prezentowanych wyników. Od wielu lat, co roku, poddajemy się branżowemu audytowi w ramach Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów. Wszelkie nieprawidłowości byłyby bezwzględnie wychwycone.

- Domorośli amatorzy badań opinii publicznej ekscytują się w mediach społecznościowych tym, ze Instytut CEM przeprowadził badania w Oświęcimiu na próbie „zaledwie 300 mieszkańców”. I sugerują, że to byli „wyłącznie działacze alarmu smogowego”.

- To świadczy co najmniej o ich niewiedzy. Badania zrealizowane zostały na LOSOWEJ próbie 300 mieszkańców, co stanowi 1 procent dorosłej populacji miasta. Zgodnie z prawami statystyki, próba tej wielkości gwarantuje uzyskanie wyników reprezentatywnych dla populacji generalnej obarczonych maksymalnym błędem oszacowania na poziomie plus/minus 5,7 proc., przy 95-procentowym przedziale ufności stosowanym w przeważającej większości badań społecznych.

- Dlaczego akurat 300 osób?

- Wielkość próby jest wynikiem kompromisu pomiędzy oczekiwaną precyzją pomiaru a wysiłkiem organizacyjnym i finansowym koniecznym do przeprowadzenia procesu badawczego. Dla przykładu: w badaniach preferencji wyborczych stosowane są próby o wielkości 1000 przypadków, obarczone maksymalnym błędem oszacowania na poziomie +/- 3 proc., co wymuszone jest koniecznością zapewnienie wysokiej precyzji pomiaru w sytuacji, gdy nawet niewielka różnica w strukturze zwolenników poszczególnych ugrupowań politycznych decyduje o wynikach wyborów.

- A co było celem badań zrealizowanych w Oświęcimiu?

- Poznanie ogólnych postaw i nastawienia mieszkańców do analizowanego zagadnienia. Wynik dotyczący poparcia wprowadzenia zakazu wykorzystania węgla w celach grzewczych uzyskany w próbie badawczej – 61 proc. zwolenników, przy 25 proc. przeciwników zakazu na próbie 300 osób, która zgodnie z prawami statystyki obarczona jest błędem w wysokości 6 proc. - daje podstawę do wnioskowania z 95-procentową pewnością, że udział zwolenników zakazu zawiera się w populacji generalnej w przedziale od 55 procent do 67 procent.

- Czyli realnie niemal pewne jest, że owi zwolennicy zakazu stanowią w całym mieście większość. Co najmniej 55-procentową, a może nawet 67-procentową?

- Tak to należy rozumieć. Na takie właśnie możliwości wnioskowania pozwala nam próba losowa o wielkości 300 przypadków. Gdyby ta próba była większa, powyższy przedział zastałby zawężony. To jest jedyna różnica.

- A jaką grupę w realnej populacji mieszkańców stanowią przeciwnicy zakazu?

- Na podstawie badania można określić ich udział w ogólnej populacji dorosłych oświęcimian w przedziale od 19 procent do 31 procent, co jednoznacznie dowodzi, że zrealizowana próba jest wystarczająca do wyciągania miarodajnych wniosków na temat ogólnych preferencji mieszkańców w analizowanym obszarze.

- Odsetek przeciwników zakazu palenia węglem ciekawie pokrywa się z odsetkiem oświęcimian używających węgla w swoich domach…

- Z przeprowadzonej przez miasto inwentaryzacji źródeł grzewczych w Oświęcimiu wynika, że udział indywidualnych źródeł bazujących na paliwach stałych jest niewielki, w granicach kilkunastu procent. Wszystkie zrealizowane dotychczas badania wskazują jednoznacznie, że w miejscowościach takich, jak Oświęcim, gdzie funkcjonuje rozległa miejska sieć ciepłownicza, zwolenników zakazu dla paliw stałych będzie więcej niż ich przeciwników.

- Czy to oznacza, że wszyscy używający węgla są przeciwnikami zakazu jego stosowania?

- Nie. Nawet wśród użytkowników paliw stałych wyróżnić można sporą grupę osób, które opowiadają się za wprowadzeniem w przyszłości zakazu. To wynika z rosnącej świadomości społecznej. Mieszkańcy po prostu zdają sobie sprawę ze skutków wykorzystania paliw stałych, a także z naturalnych procesów modernizacyjnych, które zachodzą w naszym społeczeństwie.

- Jak dobieraliście próbę do badań?

- Tak, by była najbardziej reprezentatywna dla dorosłych mieszkańców miasta. W tego typu sondażach kluczową miarą reprezentatywności jest odwzorowanie struktury populacji ze względu na istotne cechy, które mogą różnicować jej członków w postawach wobec poddanego badaniu zagadnienia. W badaniach zrealizowanych w Oświęcimiu dobrana próba odwzorowuje badaną populację ze względu na strukturę wieku i płci, typu zamieszkiwanego budownictwa oraz typu źródeł wykorzystywanych do ogrzewania budynków, co daje gwarancję reprezentacji wszystkich grup społecznych mogących potencjalnie wyrażać zróżnicowane opinie na ten temat.

- Okazało się, że opinie oświęcimian na temat jakości powietrza i przyczyn tego stanu są dość jednoznaczne.

- Nasze badania potwierdziły, że mieszkańcy potrafią trzeźwo ocenić realny stan powietrza i jego przyczyny. Mierniki zanieczyszczeń regularnie pokazują smutną prawdę. Oczywiście, można ją wypierać, a nawet podważać odczyty mierników i wyniki naszych badań. Ale czy od tego jakość powietrza w Oświęcimiu się poprawi?

FLESZ: Od 1 kwietnia do sklepu wejdziesz tylko w rękawiczkach

Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcimianie chcą zakazu palenia węglem. Burza wokół badań ankietowych nad Sołą. Rozwiewamy wszystkie wątpliwości - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

To ja poproszę drugą ankietę przeprowadzona wśród mieszkańców domów z pytaniem: czy wyłączyć ogrzewanie wszystkim blokom. Przecież to właśnie węgiel zapewnia ciepło ich mieszkańcom.

G
Gość

a co do badań ankietowych to bywa różnie. Przykład z jednych wyborów, wyniki exit poll wskazywały jedno a rzeczywistość drugie.

G
Gość
28 lutego, 10:17, Gość:

Tylko bezwzględny zakaz palenia węglem coś pomoże

a może zamontować specjalne filtry kominowe do 500zł które wyłapią wszystkie pyły a nie od razu zakazywać węgla i drewna.

G
Gość
28 lutego, ‎07‎:‎36, św. NH:

Jak w Krakowie, niedogrzane mieszkania, wszystko an ruski gaz Gogo wina klanów i majchi klanów, a smog to samochodownictwo na mieście. Wyciąć w głosowania, wszystkich poza PIS. Kto pomoże jak nastąpi wybuch nie daj Boże. Zimne k...wy

28 lutego, 8:21, krakus:

Co za brednie, gaz jest bardzo bezpieczny, trzeba tylko dbać o instalacje, to po pierwsze. Po drugie samochody to ułamek procenta smogu - w lecie w Krakowie smogu nie ma, a kolejny dowód na to co coraz to bardziej ekologiczne samochody. Zdecydowane TAK dla zakazu palenia węglem.

28 lutego, 09:34, Gość:

Rodziny w Szczyrku dbały. Nie żyją.

28 lutego, 10:22, Ola:

Argument kretyński. Co dziennie ginie na drogach 9 Polaków. Dbają o swoje samochody. Wniosek: należy w ogóle nie jeździć samochodami? Wypadki się zdarzają. Ten w Szczyrku był jeden na 100 lat na 10 milionów gospodarstw. A ile ludzi zatruło się w tym czasie czadem od źle używanego pieca węglowego? Ilu ludzi ty zabiłeś wytwarzając trucizny w swoim kotle czy piecu na czarne złoto?

"Ten w Szczyrku był jeden na 100 lat na 10 milionów gospodarstw." - chcesz wmówić ludziom, że zawalenie się całego piętra wieżowca w Gdańsku było w roku 1919 ? Przeciez wtedy jeszcze nie było bloków wieżowych z żelbetu, KŁAMCO ! Potem blok wysadzono cały, bo komuś chciało się dotrzeć do mieszkania oficera SB, który znał prawdę o TW BOLEK

G
Gość
28 lutego, 13:47, Oświęcim do Śląskiego:

Bełkot szwabskiego szmatławca i Chwierut wykonujący polecenia śląskiej PO działający na szkodę woj małopolskiego. Oświęcim niech przepną do śląskiego. Precz do Borysława Chwierucie!

28 lutego, 13:55, Zasolanin:

Zgłoś się do lekarza. Widzę tu kliniczne objawy zatrucia PM 2.5 i PM10, benzoapireny zamiast mózgu.

Kiedyś w Oświęcimiu i Brzezince niemcy palili w piecach Ludźmi i Żydami. Robili to ponad 4 lata a teraz łaskawcy- SSynowie tamtych NAZI-stów-hitlerowców pragną zakazać Polakom palić paliwami stałymi w piecach (Węgiel, drewno). Krakauer Zeitung powinna się nazywać ta gazeta, skoro właścicielem jest NAZI-SSyn i realizuje niemiecką politykę i niemiecki interes !!

Z
Zasolanin
28 lutego, 13:47, Oświęcim do Śląskiego:

Bełkot szwabskiego szmatławca i Chwierut wykonujący polecenia śląskiej PO działający na szkodę woj małopolskiego. Oświęcim niech przepną do śląskiego. Precz do Borysława Chwierucie!

Zgłoś się do lekarza. Widzę tu kliniczne objawy zatrucia PM 2.5 i PM10, benzoapireny zamiast mózgu.

O
Olo
28 lutego, 8:23, krakrakra:

Oświęcimianie! Idźcie w tym kierunku czyli zakazu palenia węglem. Trzeba też ludzi edukować od małego żeby sortowali śmieci i nie chcieli ich palić ponieważ jest to kolejny powód złego powietrza.

28 lutego, 13:50, Precz do śląskiego:

Oświęcimianie idzcie za głosem Niemców i zabrońcie wszystkiego w swojej pipidówce, potem Chwieruta obwołajcie cesarzem i przenieście się do śląskiego.

Pierwszy uczeń zgłosił się do edukacji. Sam:)

P
Precz do śląskiego
28 lutego, 8:23, krakrakra:

Oświęcimianie! Idźcie w tym kierunku czyli zakazu palenia węglem. Trzeba też ludzi edukować od małego żeby sortowali śmieci i nie chcieli ich palić ponieważ jest to kolejny powód złego powietrza.

Oświęcimianie idzcie za głosem Niemców i zabrońcie wszystkiego w swojej pipidówce, potem Chwieruta obwołajcie cesarzem i przenieście się do śląskiego.

P
Pp
28 lutego, 09:15, gtty:

wyników nie musieli fałszować - te 300 osób to lokalni działacze KOD/ SMOGU czy czego tam jeszcze

28 lutego, 10:26, Zasolanka:

Nie wmówisz mi, że reszta oświęcimian to debile, którzy chcą zatruwać siebie i innych tym całym syfem, oraz tym, co ty masz w tej swojej węglowej głowie. Większość oświęcimian nie używa węgla - są podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej lub korzystają z gazu. MNIEJSZOŚĆ pali węglem i niszczy zdrowie WIĘKSZOŚCI. I to jest w porządku, trollu pisowski z mózgiem w skarpecie?

Oświęcimiamie to debile wykonujący polecenia Partii Oszustów!

O
Oświęcim do Śląskiego

Bełkot szwabskiego szmatławca i Chwierut wykonujący polecenia śląskiej PO działający na szkodę woj małopolskiego. Oświęcim niech przepną do śląskiego. Precz do Borysława Chwierucie!

...

Na pewno nie ma żadnego interesu...

Z
Zasolanka
28 lutego, 09:15, gtty:

wyników nie musieli fałszować - te 300 osób to lokalni działacze KOD/ SMOGU czy czego tam jeszcze

Nie wmówisz mi, że reszta oświęcimian to debile, którzy chcą zatruwać siebie i innych tym całym syfem, oraz tym, co ty masz w tej swojej węglowej głowie. Większość oświęcimian nie używa węgla - są podłączeni do miejskiej sieci ciepłowniczej lub korzystają z gazu. MNIEJSZOŚĆ pali węglem i niszczy zdrowie WIĘKSZOŚCI. I to jest w porządku, trollu pisowski z mózgiem w skarpecie?

O
Ola
28 lutego, ‎07‎:‎36, św. NH:

Jak w Krakowie, niedogrzane mieszkania, wszystko an ruski gaz Gogo wina klanów i majchi klanów, a smog to samochodownictwo na mieście. Wyciąć w głosowania, wszystkich poza PIS. Kto pomoże jak nastąpi wybuch nie daj Boże. Zimne k...wy

28 lutego, 8:21, krakus:

Co za brednie, gaz jest bardzo bezpieczny, trzeba tylko dbać o instalacje, to po pierwsze. Po drugie samochody to ułamek procenta smogu - w lecie w Krakowie smogu nie ma, a kolejny dowód na to co coraz to bardziej ekologiczne samochody. Zdecydowane TAK dla zakazu palenia węglem.

28 lutego, 09:34, Gość:

Rodziny w Szczyrku dbały. Nie żyją.

Argument kretyński. Co dziennie ginie na drogach 9 Polaków. Dbają o swoje samochody. Wniosek: należy w ogóle nie jeździć samochodami? Wypadki się zdarzają. Ten w Szczyrku był jeden na 100 lat na 10 milionów gospodarstw. A ile ludzi zatruło się w tym czasie czadem od źle używanego pieca węglowego? Ilu ludzi ty zabiłeś wytwarzając trucizny w swoim kotle czy piecu na czarne złoto?

Z
Zasolanka
28 lutego, 09:38, Gość:

180 osób za zakazem 🤣 zorganizujcie referendum, wtedy bedzie wiarygodnie. A póki co, to ten sondaz wsadzcie sobie w buty. 6 głosów oddała jedba osoba. Ma 6 kont. Oczywiście to działaczka abtysmogowa. To mówi jasno i wyraźnie o rzetelności tej waszej.. "sondy.

Nie kłam już, proszę, bo miejsca w Oświęcimiu nie starczy na twój nos. I przestać zatruwać - siebie i innych! To niemoralne i wredne. 61 procent ankietowanych za zakazem, co daje od 55 proc. do 67 proc. poparcia dla zakazu W REALNEJ POPULACJI DOROSŁYCH OŚWIĘCIMIAN. Jedna osoba nie mogła oddać "6 głosów", bo to jest w tego typu badaniach po prostu NIEMOŻLIWE.

G
Gość

Tylko bezwzględny zakaz palenia węglem coś pomoże

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3