Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie wnętrz

Redakcja
Oświetlenie sufitowe, mające długoletnią tradycję, przez wiele lat uznawane było za najlepszy sposób rozjaśniania wnętrz

Buduj z "Domem"

Oświetlenie sufitowe, mające długoletnią tradycję, przez wiele lat uznawane było za najlepszy sposób rozjaśniania wnętrz

   Kompozycja źródeł światła, jak również sposób oświetlenia wnętrza zależy od indywidualnych preferencji użytkowników oraz możliwości funkcjonalnych pomieszczenia. Podstawą dobrze dobranego oświetlenia jest równoczesne stosowanie światła kierunkowego, podkreślającego charakter pomieszczenia, oraz rozproszonego, związanego z całym wnętrzem.
   Ważna jest barwa światła, jego oprawa i lokalizacja. W zależności od rodzaju źródła światła oświetlenie może być żarowe, rtęciowe, halogenowe lub neonowe. Może mieć zimną, ciepłą oraz naturalną barwę. Umieszczane jest przy suficie, na podłodze bądź mocowane do ściany. Strumień światła może być skierowany w dół (światło bezpośrednie) lub do góry (światło rozproszone). Ze względu na różnorodne oprawy w pomieszczeniach stosowane są żyrandole, kinkiety, a także lampy stojące.

Żyrandole i plafony

   Oświetlenie sufitowe, mające długoletnią tradycję, przez wiele lat uznawane było za najlepszy sposób rozjaśniania wnętrz. Źródło światła w postaci żyrandola, lub plafonu, mocowane jest do sufitu w centralnej części pomieszczenia. Lampy oświetlają pomieszczenie światłem skierowanym bezpośrednio lub odbitym. Światło bezpośrednie jest ostre i skupione. Daje większy kontrast światła i cienia. Wymaga odpowiedniego wyważenia kąta padania, wysokości i mocy źródła światła. Przy lampach wiszących na długich zawieszeniach, zwłaszcza z żarówką skierowaną w dół, dodatkowo należy zwrócić uwagę na wysokość, na której znajdzie się lampa. Gdy będzie wisiała tuż nad stołem, nie powinna razić w oczy ani zasłaniać widoku. Światło odbite jest dużo słabsze niż bezpośrednie, jednak równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Subtelnie podkreśla przedmioty znajdujące się we wnętrzu. Nie drażni oczu, jest rozproszone i delikatne. Taki rodzaj oświetlenia uzyskujemy stosując lampy i plafony skierowane ku górze.

Lampy stojące i kinkiety

   Lampy stojące - podłogowe lub biurkowe, pełnią funkcje dekoracyjne i praktyczne. Można je swobodnie przestawiać, eksponując poszczególne części pomieszczenia. Forma współcześnie projektowanych lamp stojących ściśle związana jest z ich funkcją. Lampy takie najczęściej wykonane są z rurki stalowej (lakierowanej, chromowej lub mosiądzowanej), osadzonej na okrągłej bądź kwadratowej podstawie. Klosze osłaniające żarówkę mogą być stożkowate, półkoliste lub walcowate. Produkowane są ze szkła, tworzywa sztucznego, metalu, tkanin, wikliny i papieru. Ich wielkość dostosowana jest do liczby i rodzaju żarówek. Mimo surowych kształtów i prostej formy, lampy stojące charakteryzują się bogatą kolorystyką i ciekawymi detalami.
   Inaczej jest w przypadku kinkietów. Są bardziej dekoracją pomieszczenia niż źródłem światła. Mocuje się je do ściany w celu doświetlenia obrazu lub wyeksponowania detali wnętrza. Tworzą przyjemny klimat poprzez miękkie, równomiernie rozchodzące się światło. Kinkiety, podobnie jak żyrandole, mogą mieć klosze wykonane z wikliny, papieru, tkaniny czy kolorowych szkiełek. Świecą zarówno światłem bezpośrednim, jak i rozproszonym.

Oświetlenie linkowe

   Lampy linkowe to system dobrze naprężonych, biegnących równolegle linek stalowych, na których zawieszone są reflektorki lub lampki dekoracyjne. Jest to oświetlenie na niskie napięcie, wymagające transformatora. Linki można montować w poziomie, pod kątem lub w pionie. Takie rozwiązanie daje wiele możliwości dekoracyjnych. Projektując oświetlenie linkowe należy zwrócić uwagę na łączne obciążenie w watach wszystkich lampek, ich całkowitą wagę, długości linek oraz możliwość napięcia ich z obu stron.
   Podobnym rozwiązaniem, ale dającym więcej możliwości kompozycyjnych, są systemy szynowe. Można je wyginać w różne kształty. Na rynku dostępne są szyny profilowane fabrycznie, jak również przystosowane do wyginania na miejscu montażu. Systemy szynowe składają się z jednej lub dwóch szyn biegnących równolegle. Mają różnorodne kształty, kolory i wykończenie. Nie wymagają dodatkowego umocnienia przy podwieszaniu ich do sufitu czy ściany. Mogą być zawieszane w pionie i poziomie. Często stanowią podstawę do projektowania żyrandoli z wieloma punktami świetlnymi.
MAGDALENA KRASNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski