Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oświetlenie zewnętrzne – wskazówki odnośnie montażu i przykładowe rodzaje lamp ogrodowych

.
Obecnie oświetlenie zewnętrzne ogrodów, podjazdów i bram wejściowych do domu jest czymś obowiązkowym i naturalnym. Każdy gospodarz budujący swój dom powinien już na etapie jego projektowania pomyśleć o właściwym przeprowadzeniu instalacji elektrycznej. W czasie budowy wynajęci elektrycy mogą sprawnie zaprojektować i ułożyć instalację elektryczną w całym ogrodzie, dzięki można uniknąć rozwalania trawników podczas właściwej aranżacji ogrodu.   Oświetlenie zewnętrzne pozwala skutecznie oświetlić ścieżki, schody, elewację oraz wejście do domu. Umożliwia uniknięcie potencjalnych wypadków np. potknięcie się lub wpadnięcie w kałużę. Ponadto oświetlenie ogrodowe pełni funkcję dekoracyjną, potrafi skutecznie odmienić wygląd ogrodu i sprawić, że stanie się on bezpieczny i nastrojowy. Prawidłowo wykonane oświetlenie zewnętrze pozwala również odstraszyć niechcianych gości (złodziei).

Jak powinna wyglądać instalacja elektryczna w ogrodzie?
Instalacja elektryczna w ogrodzie powinna być podłączona do instalacji domowej, za pomocą oddzielnego obwodu chronionego. Do tego celu należy używać dwóch rodzajów wyłączników, czyli nadmiarowo prądowego oraz przeciwporażeniowego.  Najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie instalacji elektrycznej na odpowiedniej głębokości pod trawnikiem.

Tego typu prace skutecznie wykonują fachowi elektrycy, którzy posiadają właściwe uprawnienia, wiedzę oraz niezbędne doświadczenie. Potrafią oni odpowiednio dobrać napięcie do zasilania oświetlenia zewnętrznego, a także służą pomocą przy wyborze lamp ogrodowych. W przypadku małych działek polecane jest napięcie niskie od 12 do 24 V, natomiast przy większych posesjach należy zaplanować więcej źródeł światła i wykonać instalację zasilaną napięciem 230 V. Bardzo ważną kwestią podczas układania instalacji elektrycznej w ogrodzie jest prawidłowe rozprowadzenie kabli zasilających lampy ogrodowe. Nie mogą one przebiegać w bliskiej odległości od drzew, fundamentów oraz rur wodociągowych, bezpieczny dystans wynosi minimum 80 centymetrów.  

Popularne źródła światła w ogrodzie
W ogrodach przydomowych bardzo często można spotkać punkty świetlne wbudowane w nawierzchnię tarasu. Pozwalają one skutecznie oświetlić cały taras, a także gwarantują niezwykle efektowną dekorację domu.  
Innym rozwiązaniem  są klasyczne żarówki, które uważa się za tanie i ogólnodostępne źródło światła w ogrodzie. Obecnie w sklepach z oświetleniem można zakupić przeróżnego rodzaju żarówki, niektóre z nich są stworzone z szkła przezroczystego, inne zaś z mlecznego lub opalizowanego. Ich wybór zależy głównie od potrzeb i możliwości osoby urządzającej swój ogród.
Świetlówki kompaktowe to kolejny rodzaj źródła światła, jakie można wykorzystać w ogrodzie. Świetlówki są stworzone z długich rur posiadających różnego rodzaju oprawy. Ich główną zaletą jest większa energooszczędność w porównaniu do tradycyjnych żarówek.
Ciekawymi pomysłami mogą być również halogeny, diody LED lub ogniwa słoneczne. W zależności od ich wykorzystania, można naprawdę pomysłowo i nietuzinkowo stworzyć  oświetlenie zewnętrzne ogrodu.

Rodzaje lamp ogrodowych
Do najpopularniejszych rodzajów lamp ogrodowych należą: kinkiety, lampy wiszące i lampy stojące. Lampy ogrodowe w postaci kinkietów można zamontować na elewacji domu, altany, tarasu lub przęsła furtki. Dają one delikatne i rozproszone światło, które w precyzyjny sposób rozświetla przestrzeń oraz dodaje uroku. Kinkiety ogrodowe obecnie można zakupić w przeróżnych formach i stylach. W zależności od potrzeb zdecydować się można na kinkiety bez przesłon lub z matowymi i zakrytymi oprawami.
Lampy ogrodowe wiszące najczęściej stosowane są w altankach, jako główne źródło oświetlenia. Występują w formie plafonów lub żyrandoli. Pozwalają równomiernie oświetlić całą przestrzeń altanki, zagwarantować bezpieczeństwo oraz wysoki komfort.
Lampy ogrodowe stojące to świetne rozwiązanie na oświetlenie szlaków komunikacyjnych. Doskonale sprawdzają się, jako oświetlenie wejścia do domu, podjazdu do bramy, dróżki prowadzącej do altanki, czy też innego pomieszczenia znajdującego się w ogrodzie. Do tego typu oświetlenia można wykorzystać lampy ogrodowe słupki lub latarnie. Słupki zazwyczaj mają maksymalną wysokość do 0,5 metra. Powinno się je montować w gotowych fundamentach, podstawach z betonu lub za pomocą przykręcenia do dobrze utwardzonej nawierzchni. Latarnie ogrodowe mogą mieć wysokość powyżej 2 metrów, idealnie sprawdzają się na dużych posesjach np. w parkach, ogrodach publicznych.
Więcej na stronie: https://www.sklep.kaja.com.pl/lampy-ogrodowe-c-57_60.html

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski