MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzając, można wygospodarować miliardy

Sławomir Bobbe
Ogrzewanie i klimatyzowanie budynków pochłaniają połowę zużywanej energii
Ogrzewanie i klimatyzowanie budynków pochłaniają połowę zużywanej energii rys. kreodom.pl
Strategia Unii Europejskiej. Już od 2021 r. wszystkie budynki muszą wykazywać niemal zerowe zużycie energii. To wymusza stosowanie energooszczędnych technologii.

Komisja Europejska z początkiem br. opublikowała dokument EU Heating and Cooling Strategy. Nowe przepisy mają wymusić zwiększenie efektywności energetycznej w nowych nieruchomościach i termo-modernizację już istniejących. Zbyt duże zużycie gazu i ropy naftowej uzależnia państwa członkowskie od importu spoza obszaru UE. Systematycznie zwiększa się wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych, jak biomasa, energia wiatrowa, słoneczna, jądrowa, ale nadal 75 proc. stanowią paliwa kopalne.

Obecnie połowa budynków w EU jest ogrzewana kotłami CO, a ich efektywność energetyczna wynosi mniej niż 60 proc. Na termomodernizację natomiast może liczyć mniej niż procent wszystkich budynków rocznie. Powód? Wysokie koszty.

W budżecie Unii na lata 2014-2020 przewidziano spore kwoty na ten cel. Europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne (ESIF) przeznaczą około 19 mld euro na efektywność energetyczną i 6 mld euro na energię odnawialną, szczególnie w odniesieniu do budynków i systemów lokalnego ogrzewania i chłodzenia. Dokument wskazuje na konieczność zwiększania efektywności energetycznej ogólnie. Nie zawiera konkretów co do wyposażania budynków w nowoczesne źródła ciepła czy planowania regulacji w tym zakresie.

Unijni eksperci szacują, że przez zwiększenie niskoemisyjności w budownictwie, można co roku zaoszczędzić wielkie kwoty - aż 40 mld euro na imporcie gazu i 4,7 mld euro na imporcie ropy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski