MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzanie prądu. Będą wyłączać oświetlenia na kilka godzin w nocy. Ciemno w parkach, na boiskach i placach zabaw

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Na placach publicznych i przy drogach gmina Zabierzów będzie nocą wyłączać oświetlenie
Na placach publicznych i przy drogach gmina Zabierzów będzie nocą wyłączać oświetlenie Fot. gmina Zabierzów
Gmina Zabierzów poinformowała swoich mieszkańców o konieczności oszczędzania prądu w obiektach i miejscach publicznych. Planowane jest wyłączanie lamp ulicznych nocami na cztery godziny oraz oświetlenia placów, parków, boisk i placów zabaw.

Jak zaznaczają zabierzowscy urzędnicy - oszczędzanie będzie zgodnie z wytycznymi polskiego rządu dotyczącymi zmniejszenia o 10 proc. zużycia prądu w samorządach. Ale takie te działania są też ze względu na wysokie ceny energii elektrycznej, w gminie Zabierzów. Dlatego postanowiono wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu oświetlenia ulicznego i w miejscach publicznych.

Jak wskazują samorządowcy, podobna sytuacja jest w innych gminach. W powiecie krakowskich niektóre gminy już ponad miesiąc temu informowały o planach oszczędzania energii.

"Oświetlenie uliczne będzie funkcjonować od zmierzchu do północy, a następnie od godziny 4.00 do świtu. Wyjątkiem od powyższej reguły jest oświetlenie uliczne drogi krajowej, które będzie funkcjonować jak dotychczas. W przypadku niektórych latarni położonych w sąsiedztwie drogi krajowej nie wystąpi przerwa w ich funkcjonowaniu, co jest związane z tym, iż są one połączone z obwodem zasilającym oświetlenie drogi krajowej i brak jest możliwości sterowania nimi indywidualnie." - czytamy w komunikacie gminy Zabierzów.

Kolejna informacja dotyczy oświetlenia publicznych miejsc komunalnych - placów, parków, parkingów. W tych przypadkach oświetlenie funkcjonować będzie od zmierzchu do godziny 22.00 lub w godzinach funkcjonowania oświetlenia ulicznego, jeśli jest zasilane ze wspólnego z nim obwodu.

Oszczędzanie w gminie Iwanowice. Czasowe wyłączanie światła
Natomiast oświetlenie boisk będzie można uruchomić na żądanie włącznikiem zlokalizowanym przy boisku, jednakże również z ograniczeniami, bo tylko od zmierzchu do godziny 22.

- Oświetlenie placów zabaw zostanie całkowicie wyłączone dla obiektów posiadających niezależne obwody zasilania lub będzie funkcjonować w skróconym wymiarze czasu zgodnie z nastawami obwodów - np. oświetlenia ulicznego, do którego jest przyłączone - informują zabierzowscy urzędnicy.

Obecnie trwają prace związane z przeprogramowaniem zegarów sterujących oświetleniem. Zgodnie z zapowiedzią gminy - te prace planowo powinny zakończyć się do 16 grudnia.

Wójtowie podkrakowskich gmin odebrali statuetkę i dyplomy uznania za dobre zarządzanie gminami, dbałość o finanse, mieszkańców i środowisko

Najlepsze gminy w Polsce są w powiecie krakowskim. Trzy z ni...

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski