Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszuści w powiecie krakowskim. Próbują wyłudzić pieniądze za pomocą komunikatora messenger

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Oszuści włamują się na konta na portalach społecznościowych i w imieniu osób, którym "skradną" konto poprzez komunikator messenger wysyłają informacje do znajomych. W ten sposób - metoda na BLIK-a wyłudzają pieniądze. Policja przestrzega, że na terenie powiatu krakowskiego wciąż są odnotowywane tego rodzaju przestępstwa. W ciągu minionego roku na terenie powiatu wyłudzono tą metodą ponad 30 tys. zł.

FLESZ - Miliony za bezpieczeństwo w sieci. Powstaje cyberwojsko.

BLIK to system płatności mobilnych dla użytkownikom smartfonów. Umożliwia płacenie za zakupy w sklepach płatności w internecie, wypłacanie i wpłacanie gotówki w bankomatach i wykonywanie przelewów bankowych oraz generowanie czeków z 9-cyfrowym kodem. To te kody wyłudzają oszuści.

- Oszuści, działający metodą „na BLIK-a” pokonują zabezpieczenia i uzyskują dostęp do aplikacji messenger, następnie za jej pośrednictwem wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu lub uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do swojego konta. Tego typu wiadomości to próba oszustwa! - informuje podkom. Justyna Fil, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Krakowie.

- Wiele osób, sądząc, że koresponduje ze swoim znajomym podaje kod BLIK, a następnie w aplikacji mobilnej banku potwierdza PIN-em realizację transakcji, nie sprawdzając jej szczegółów. Natomiast jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że tego typu operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która otrzyma kod BLIK praktycznie z każdego bankomatu może wypłacić pieniądze bez użycia karty. W ten sposób użytkownicy tracą pieniądze na rzecz osoby podszywającej się pod znajomych - rzeczniczka policji opisuje metodę działania oszustów.

W ten sposób oszuści działają na terenie całego kraju, w powiecie krakowskim policja wciąż odnotowuje tego typu przestępstwa. W 2019 roku na terenie naszego powiatu odnotowaliśmy blisko 30 skutecznych przypadków tego typu przestępstwa, gdzie łączna kwota wyłudzenia wyniosła ponad 30 tys. zł. Było też kilkanaście nieudanych prób wyłudzeń.

Policja radzi co robić, aby nie paść ofiarą takiego oszustwa należy:

· Stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych (wówczas o wiele trudniej przejąć nasze konto – zalogowanie się wymaga potwierdzenia sms),
· Potwierdzać tożsamość „znajomych”, którzy piszą do nas przez internetowe komunikatory – najlepiej zadzwonić do takiej osoby,
· Sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej (przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie),
· Chronić swój telefon a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski