Zaangażowani, pracowici, pomysłowi i wrażliwi. Wszyscy związani są z Krakowem i zmieniają to miasto na lepsze. A w ubiegłym roku dokonali rzeczy prawie niemożliwych. To laureaci plebiscytu „Dziennika Polskiego” o tytuł Krakowianina Roku 2014. Poznaliśmy ich wczoraj, na gali finałowej plebiscytu.
WIDEO: Krakowianin 2014. Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak
Autor: Małgorzata Mrowiec
W kategorii społeczeństwo zwyciężył ks. Andrzej Augustyński, szef Stowarzyszenia Siemacha, które prowadzi innowacyjne placówki dla dzieci i młodzieży. Laureat z powodu rekolekcji nie mógł przybyć na galę, w jego imieniu nagrodę odebrały przedstawicielki wychowanków stowarzyszenia.
– Ksiądz Augustyński jest dla nas przykładem, pokazuje, że możemy mieć wpływ na to, jakie jest nasze miasto – powiedziała nam Natalia Stachyra, która trafiła do placówki Siemachy cztery lata temu. Przyznaje, że stała się dzięki temu inną osobą, nabrała pewności siebie.
– Ks. Augustyński realizuje nawet pomysły, które z pozoru wydają się nierealne. Zorganizował ośrodki dla młodzieży w centrach handlowych, choć było dużo głosów przeciwko. A teraz młodzież może tam pograć, ugotować, poznać innych ludzi – mówi z podziwem.
Spośród ludzi kultury laureatami zostali Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak, organizatorzy Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.
– Cieszymy się, że możemy rozsławiać Kraków. Organizując festiwal, mamy nadzieję, że branża filmowa na świecie zobaczy urodę tego miasta i za rok, za dwa wybierze Kraków lub Małopolskę, planując następny film – powiedział Szymon Miszczak.
Jak zdradził, jeden z gości festiwalu, reżyser i aktor hollywoodzki, zakochał się w Krakowie podczas tej imprezy i zamierza nakręcić film, którego akcja będzie się toczyć w naszym mieście.
WIDEO: Krakowianin 2014
Autor: Małgorzata Mrowiec
Wśród naukowców zwycięzcą został prof. Paweł Olko. Kieruje Centrum Cyklotronowym Bronowice, jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. Nagrodę w imieniu nieobecnego laureata odebrał syn Karol.
W kategorii biznes tytuł Krakowianina 2014 zdobył Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Został doceniony za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci w Krakowie.
– To tak naprawdę prowadzenie całej operacji: budowy w zaledwie dwa lata bardzo dużego obiektu przemysłowego – przyznaje Ryszard Langer.
Wojciech Krzysztonek to z kolei laureat w kategorii polityka. 33-letni politolog, radny nowohucki został doceniony za zaangażowanie w walkę o interesy mieszkańców. Działa w lokalnej polityce od 13 lat – wtedy po raz pierwszy został radnym dzielnicy (teraz jest też radnym miasta).
– Ludzie oczekują konkretnych działań. Ja takie podejmowałem. Potrzebna jest do tego determinacja i niezważanie na tych, którzy podkładają nogę i krytykują. Trzeba być też przekonanym do tego, co się robi, wierzyć, że ma to sens – wyliczał Wojciech Krzysztonek.
WIDEO: Krakowianin 2014
Autor: Małgorzata Mrowiec
Zwycięzców plebiscytu wybieraliśmy wspólnie z Czytelnikami. Najpierw w głosowaniu to Czytelnicy wskazywali, kto ich zdaniem odniósł największy sukces. Następnie odbyły się obrady Kapituły Plebiscytu, w której zasiadają znane krakowskie osobistości, specjaliści różnych dziedzin. O wynikach decydowały w połowie głosy Czytelników, w połowie – kapituły.
Kapituła przyznała też nagrodę specjalną plebiscytu. Jej laureatem został kard. Franciszek Macharski.
ZWYCIĘZCY I WYRÓŻNIENI W PLEBISCYCIE
SPOŁECZEŃSTWO
ZWYCIĘZCA: ks. Andrzej Augustyński – za kolejny innowacyjny projekt Siemachy, czyli placówkę Siemacha Spot w galeriach handlowych oraz Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie.
WYRÓŻNIENI: ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski – za działalność na rzecz niepełnosprawnych oraz ks. Jacek Stryczek – szefuje stowarzyszeniu Wiosna, które organizuje akcję Szlachetna Paczka.
KULTURA
ZWYCIĘZCA: Anna Trzebiatowska i Szymon Miszczak – zaproszenie do uczestnictwa w stworzonym przez nich Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera w Krakowie przyjmują największe hollywoodzkie gwiazdy.
WYRÓŻNIENI: Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego, które w ub.r. zaprezentowało kilka fantastycznych wystaw (m.in. prac Olgi Boznańskiej czy wystawa poświęcona Stanleyowi Kubrickowi), Małgorzata Płysa i Mat Schulz – twórcy festiwalu Unsound, najciekawszego przeglądu muzyki elektronicznej w Polsce, a także Magdalena Sroka, wiceprezydent Krakowa – m.in. za dopuszczenie do głosu alternatywnej kultury.
NAUKA
ZWYCIĘZCA: prof. Paweł Olko – wybitny polski uczony, obecnie nadzoruje działalność Centrum Cyklotronowego Bronowice.
WYRÓŻNIENI: prof. Janusz Skalski – lekarz Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego – za sukces jego zespołu, który uratował wychłodzonego chłopca, a także dr inż. Bożena Tyliszczak z Politechniki Krakowskiej – młody naukowiec z wyróżniającym się dorobkiem naukowym.
BIZNES
ZWYCIĘZCA: Ryszard Langer, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego – za skuteczność w prowadzeniu budowy spalarni śmieci.
WYRÓŻNIENI: Rafał Brzoska, prezes Zarządu Grupy Integer.pl – za wymyślony przez niego system paczkomatów oraz Jan Pamuła, prezes Kraków Airport – za rok rekordowego rozwoju portu.
POLITYKA
ZWYCIĘZCA: Wojciech Krzysztonek – radny nowohucki, za niezwykłe zaangażowanie w walkę o interesy mieszkańców.
WYRÓŻNIENI: Andrzej Duda – za karierę polityczną i Łukasz Wantuch – radny Prądnika Czerwonego, pomysłodawca m.in. dodatkowych lekcji angielskiego.
NAGRODA SPECJALNA KAPITUŁY PLEBISCYTU: dla kard. Franciszka Macharskiego – za to, że jest w Krakowie ostoją wysokich wartości moralnych i jednocześnie dowodem, że można je łączyć z życzliwością i ciepłem w stosunku do ludzi.
Prof. Górski o wywiadzie posłanki Urszuli Zielińskiej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?