MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto piątka pisarzy nominowanych do Nagrody Conrada [WIDEO]

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
O współczesnej młodzieży, kryzysie relacji, życiu po katastrofie nuklearnej, depresji i poszukiwaniu prawdy o sobie piszą twórcy, nominowani w tym roku do Nagrody Conrada. Wyróżnienie, przyznawane za najlepszy debiut literacki, w najbliższą niedzielę zostanie wręczone po raz trzeci.

- Okres po debiucie jest dla pisarza szczególnie trudny - mówił podczas wczorajszego spotkania z nominowanymi dyrektor programowy Festiwalu Conrada, Grzegorz Jankowicz. - Jeśli ich książka nie spotka się z zainteresowaniem czytelników, bardzo trudno jest znaleźć w sobie determinację, by pisać dalej. My, Nagrodą Conrada, chcemy tę determinację pielęgnować.

W tym roku nominowani do niej są: Katarzyny Boni, autorka książki „Ganbare! Warsztaty umierania”, Anna Cieplak („Ma być czysto”), Natalia Fiedorczuk („Jak pokochać centra handlowe”), Maciej Sieńczyk („Wśród przyjaciół”) oraz Grzegorz Uzdański („Wakacje”).

I chociaż tematy powieści są skrajnie odmienne, motywacje do ich podjęcia okazują się być bardzo podobne: chęć zgłębiania najbliższego świata, udzielanie głosu marginalizowanym, obalanie stereotypów. - Od lat pracuję z młodzieżą i widzę, że sposób, w jaki ta grupa opisywana jest w mediach czy kinie często jest uproszczony, krzywdzący. Moją książka miała oddać im sprawiedliwość - mówi Cieplak. - Do głosu dopuszczam młode matki, których głos często jest lekceważony, infantylizowany – dodaje Fiedorczuk. - Ja zaś starałam się opisać ludzi, którzy powszechnie uznawani są za innych, których łatwo wtłoczyć w stereotyp, a którzy w rzeczywistości są bardzo podobni do nas – tłumaczy Boni.

Młodzi twórcy w swoich książkach często się gają po wątki autobiograficzne i inspiracje płynące z najbliższego otoczenie. - Pisząc o relacjach rodzinnych łatwo narazić się na zarzut o wtórność – mówi Uzdański. - Jednak ja chciałem napisać o czymś co znam, co jest mi bliskie. Tą bliskość do skrajności posuwa Sieńczyk, który powieść „Wśród przyjaciół” poświęcił relacjom wewnętrznym. - Bieżące wydarzenia zawsze uważałem za coś nietrwałego, zjawisko na które nie mam żadnego wpływu. Dlatego skupiam się na życiu emocjonalnym – tłumaczy.

Laureat nagrody – którego poznamy w niedzielę, podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE - otrzymuje 30 tys. złotych, pamiątkową statuetkę oraz możliwość odbycia miesięcznego pobyty rezydencjonalnego w Krakowie. Dotychczasowi laureaci to Liliana Hermetz (wyróżniona w roku 2015 za powieść „Alicyjka”) oraz Żanna Słoniowska (nagrodzona w roku 2016 za książkę „Dom z witrażem”). O tym kto dostanie ją w tym roku zdecydują internauci. Glosować można na stronie conradfestival.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski