Przy tworzeniu rankingu uwzględniono wyniki ostatniego egzaminu ósmoklasistów, z 2022 roku. Wzięto również pod uwagę osiągnięcia uczniów w olimpiadach przedmiotowych organizowanych z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, których laureaci i finaliści są w efekcie zwolnieni z egzaminu z tego przedmiotu.
Jak podkreślają twórcy rankingu, wszystkie dane potrzebne do jego przygotowania zostały pozyskane zostały ze sprawdzonych źródeł - od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych oraz podmiotów współpracujących z Ministerstwem Edukacji i Nauki.
- Warto jednak pamiętać, że ranking szkół podstawowych nie jest jedynym kryterium przy wyborze szkoły dla dziecka. Ostateczna decyzja o wyborze placówki powinna być oparta na wielu różnych czynnikach, takich jak poziom nauczania, atmosfera w szkole, podejście nauczycieli do uczniów czy dostępność dodatkowych zajęć i aktywności pozalekcyjnych - zaznaczają autorzy najnowszego zestawienia.
Pierwszą dziesiątkę najlepszych szkół podstawowych w Polsce tworzą trzy szkoły publiczne oraz siedem szkół niepublicznych.
Najlepsi w Krakowie
Portal edukacyjny przygotował ranking ogólnopolski oraz osobno zestawienia dla miast wojewódzkich. Ranking krakowski obejmuje 152 placówki. Najwyższy wynik szkoły pod Wawelem to 79,744 punktów (na 100 możliwych do zdobycia; w Warszawie najlepsza podstawówka w rankingu uzyskała 92,906 pkt.).
Jeśli chodzi o najlepsze szkoły ze stolicy Małopolski, na pierwszym miejscu w Krakowie (a na 21. w zestawieniu dla całego kraju) znalazła się Publiczna Szkoła Podstawowa nr 160 Zgromadzenia Sióstr Augustianek, która działa przy ul. Skałecznej. Również w ubiegłorocznej edycji rankingu ta placówka miała najlepszy wynik w Krakowie, natomiast pośród szkół z całej Polski zajmowała 23 miejsce.
Na podium w Krakowie tym razem są także: Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej (w Krakowie 2. miejsce, a w ogólnopolskim rankingu - 38.) oraz Społeczna Szkoła Podstawowa nr 3 (w Krakowie miejsce 3., a w kraju - 45.).
Na kolejnych slajdach w naszej galerii prezentujemy TOP 20 podstawówek z Krakowa, czyli szkoły, które znalazły się w pierwszej dwudziestce rankingu krakowskiego.
Jak liczono punkty
Portal WaszaEdukacja.pl uwzględnił w swoim rankingu placówki, w których egzamin ósmoklasisty w 2022 roku zdawało minimum 11 osób. W ogólnopolskim rankingu szkoły mogły uzyskać maksymalnie po 100 punktów.
Ranking został oparty na wynikach egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, z matematyki i z języka obcego. Ponadto brane były pod uwagę wyniki z olimpiad przedmiotowych.
Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego - 28 proc.
Średni wyniki z tego egzaminu został pomnożony przez wskaźnik, który wyniósł 28 procent.
Egzamin ósmoklasisty z języka obcego - 28 proc.
Średni wyniki z tego egzaminu (minimum 6 osób zdających dla poszczególnego egzaminu z języka obcego) został pomnożony przez wskaźnik, który wyniósł 28 procent.
Egzamin ósmoklasisty z matematyki - 28 proc.
Średni wyniki z tego egzaminu został pomnożony przez wskaźnik, który wyniósł 28 procent.
Sukces w olimpiadach - 16 proc.
W rankingu jego autorzy uwzględnili pięć ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych:
- Olimpiada Matematyczna Juniorów
- Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
- Olimpiada Języka Angielskiego Juniorów
- Olimpiada Historyczna Juniorów
- Olimpiada Informatyczna Juniorów.
Pod uwagę były brane osoby, które zostały laureatami lub finalistami w danej olimpiadzie. Za każdą olimpiadę, w której reprezentant szkoły brał udział, można było uzyskać 1,6 punktu za ucznia, który osiągnął sukces. Maksymalnie z jednej olimpiady można było uzyskać 6,4 punktów. Za wszystkie olimpiady przedmiotowe można było maksymalnie uzyskać 16 punktów.
W tych branżach szukają pracowników. Coraz częściej poszukujemy pracy dodatkowej
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?