Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otoczenie Rynku bez asfaltu i spękanej kostki

Małgorzata Mrowiec
Ulica Wiślna to jedna z ostatnich w obrębie   I obwodnicy, czekających na uporządkowanie i stylowy wygląd
Ulica Wiślna to jedna z ostatnich w obrębie I obwodnicy, czekających na uporządkowanie i stylowy wygląd Andrzej Banaś
Remonty. Od ponad 10 lat jezdnie i chodniki w ścisłym centrum miasta zyskują stylową nawierzchnię i oświetlenie. Powoli widać koniec tego porządkowania przestrzeni, która jest wizytówką Krakowa

Pofałdowany asfalt, wielokrotnie uzupełniany, z łatą obok łaty - tak wyglądają dziś odchodzące od Rynku Głównego ulice św. Anny, Wiślna i Sławkowska, a nieopodal jeszcze część Jagiellońskiej. Wiślna dodatkowo po zmroku tonie w ciemnościach, bo nie ma oświetlenia. Ten i przyszły rok mają przynieść korzystne zmiany.

- Na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. ścisłe centrum będzie uporządkowane - deklaruje Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

W projekcie budżetu miasta na 2015 rok znalazło się po 75 tys. zł na projekty dla przebudowy ulicy św. Anny i Wiślnej. Jak z kolei podaje przedstawiciel ZIKiT, na te inwestycje w centrum w przyszłym roku zapisanych jest 900 tys. zł w Wieloletniej Prognozie Finansowej Krakowa. To pozwala rozpocząć prace w tym roku, a sfinansować w 2016.

Ulice zamiast asfaltu wypełni kostka, a na Wiślnej ma się też pojawić stylowe oświetlenie. Do końca lutego ZIKiT chce uzgodnić z konserwatorem zabytków przyszły wygląd ulic (rodzaj nawierzchni, oświetlenia), ustalić, w jakim zakresie potrzebny jest udział archeologów w pracach. Po tych ustaleniach powstanie dokumentacja projektowa. Pod koniec wakacji będzie już gotowy projekt i pozwolenie na budowę, a wtedy można ruszyć z pracami. Najprawdopodobniej będą one kończone w 2016 r., oczywiście przed ŚDM.

- Będziemy prowadzić rozmowy z właścicielami sieci - Wodociągami, MPEC itp. Ustalimy, czy planują w centrum swoje prace i czy będą partnerem przy przebudowach ulic. Wiemy, że MPEC rozważa poprowadzenie magistrali ulicą Sławkowską, więc możliwe, że ona też wkrótce się odmieni - mówi Michał Pyclik.

Tomasz Daros, przewodniczący Dzielnicy I Stare Miasto apeluje, by wymieniając na ulicach w centrum asfalt na kostkę, zadbać nie tylko o estetykę.

- Trzeba wybrać taką kostkę, która nie będzie powodowała hałasu uciążliwego dla mieszkańców - mówi. Komentuje też, że ulice w zabytkowym centrum Krakowa to wizytówka miasta i już dawno powinny być wyremontowane. - Dziś kolejne takie miejsce, którym trzeba się zająć, to Kazimierz - zwraca uwagę Tomasz Daros.

Porządkowanie ulic i placów w zabytkowym centrum miasta zaczęło się kilkanaście lat temu. W 2002 r. zniknął asfalt z chodników i jezdni wokół płyty Rynku. Nowy, reprezentacyjny wygląd zyskiwały następnie Droga Królewska i kolejne ulice w obrębie I obwodnicy.

A co z placem Mariackim? Nie sprawdziła się tu, ułożona ponad 10 lat temu, nawierzchnia z wapienia tureckiego. Dziś plac jest w opłakanym stanie, ze spękaną kostką, dziurawy. W zeszłym roku miał się odbyć remont, ale ZIKiT wciąż szukał odpowiedniego materiału.

Teraz w końcu znalazł: to wapień norymberski. Wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na kamień o takich parametrach, wytrzymały na nasiąkanie wodą. Remont placu ma ruszyć na wiosnę i zakończyć się przed sezonem turystycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski