Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

Redakcja

16 października 1978, chwilę po wyborze. Już Jan Paweł II. Fot. PAP/EPA

1978

16 PAŹDZIERNIKA – podczas siódmego głosowania, około godz. 17.15, metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Przybrał imię Jana Pawła II. Kardynał Pericle Felici ogłosił wybór nowego papieża: "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam”.

22 PAŹDZIERNIKA – odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu na placu Świętego Piotra – "Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Pierwszy Anioł Pański z Janem Pawłem II.

23 PAŹDZIERNIKA – audiencja dla 4 tys. Polaków w auli Pawła VI.

25 PAŹDZIERNIKA – pierwsza audiencja generalna Jana Pawła II, pierwsza wizyta w Castel Gandolfo.

26 PAŹDZIERNIKA – audiencja dla prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego.

12 LISTOPADA – uroczyste objęcie bazyliki Świętego Jana na Lateranie – katedry Biskupa Rzymu.

3 GRUDNIA – pierwsza wizytacja parafii San Francesco Saverio w dzielnicy Garbatella – zapoczątkowanie wizytacji parafii rzymskich.

30 GRUDNIA – mianowanie ks. Franciszka Macharskiego arcybiskupem metropolitą krakowskim.

 

JEŻELI SIĘ POMYLĘ, TO MNIE POPRAWCIE

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Najdrożsi Bracia i Siostry! Jeszcze przeżywamy wielki smutek z powodu śmierci naszego ukochanego papieża Jana Pawia l, a oto Najdostojniejsi Kardynałowie już powołali nowego biskupa Rzymu. Powołali go z dalekiego kraju, z dalekiego, lecz zawsze tak bliskiego przez łączność w wierze i tradycji chrześcijańskiej. Bałem się przyjąć ten wybór, jednak przyjąłem go w duchu posłuszeństwa dla Pana naszego Jezusa Chrystusa i w duchu całkowitego zaufania Jego Matce, Najświętszej Maryi Pannie. Nie wiem, czy potrafię rozmawiać waszym... naszym językiem włoskim. Jeżeli się pomylę, to mnie poprawicie. Przedstawiam się wam wszystkim dzisiaj, by wyznać naszą wspólną wiarę, naszą nadzieję, naszą ufność pokładaną w Matce Chrystusa i Kościoła z pomocą Pana Boga i z pomocą ludzi.

Pierwsze Orędzie Jana Pawła II

Zostaniesz papieżem

"Zostaniesz papieżem, ale na Twoim pontyfikacie widzę krew i przemoc” – powiedział Ojciec Pio Karolowi Wojtyle w 1947 r., kiedy nieznany jeszcze polski ksiądz, w owym czasie studiujący w Rzymie teologię i filozofię, odwiedził słynnego włoskiego kapucyna w San Giovanni Rotondo. Stolica Apostolska nigdy nie potwierdziła, ale też nie zaprzeczyła, że takie zdarzenie miało miejsce. Sam Jan Paweł II milczał na ten temat. Wszyscy jednakże wiedzieli, że nalegał na jak najszybsze rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego mnicha, który w opinii wielu ludzi z różnych zakątków świata swoimi modlitwami sprawił, że zostali uzdrowieni. Wiadomo, że Karol Wojtyła sam prosił Ojca Pio o modlitwę w intencji bliskiej osoby, i że modlitwa została wysłuchana.

Symbol całego pontyfikatu

– Pamiętam gest, który Jan Paweł II uczynił w trakcie mszy inaugurującej pontyfikat. Zszedł wówczas do wiernych na placu św. Piotra. Byłem tym nawet trochę zaniepokojony. Ale to był symbol całego pontyfikatu Jana Pawła II: iść do ludzi, do zgromadzenia wiernych. W ten sposób głosząc Słowo, sprawując Eucharystię i inne sakramenty, potrafił budować wokół siebie, wokół osoby papieża, jedność Kościoła. Pozostały mi w sercu te wielkie celebracje z ogromnymi tłumami, kiedy ci biedni ludzie niemal chcieli rzucić się na papieża.

Abp Piero Marini, mistrz papieskich ceremonii

Ujął głowę w dłonie

– Gdy odczytywano wyniki ósmej tury głosowania na konklawe i jasne było, iż liczba głosów oddanych na kardynała z Krakowa osiągnęła połowę wymaganych, Wojtyła odrzucił pióro i wyprostował się na krześle. Był czerwony na twarzy. A potem ujął głowę w dłonie. Odniosłem wrażenie, że jest całkowicie oszołomiony. Potem padła ostateczna liczba głosów. Kiedy usłyszał, że uzyskał dziewięćdziesiąt cztery głosy – nie poparło go tylko siedemnastu kardynałów – pochylił się nad swoim pulpitem i zaczął coś szybko pisać.

Ze wspomnień kard. Franza Königa

Bierz ten płaszcz za darmo

– 16 października 1978 r. przebywałem w Nowym Jorku. Wieczorem kupowałem skórzany płaszcz w sklepiku prowadzonym przez Włocha. Targował się ze mną niemiłosiernie. I wtedy obaj usłyszeliśmy w radiu wiadomość: "Polak papieżem!”. "Ty jesteś Polak?” – upewnił się sklepikarz. Wtedy wycałował mnie i powiedział "bierz ten płaszcz za darmo”.

Krzysztof Krawczyk, piosenkarz

Otwórzcie drzwi Chrystusowi

Na rzymską Stolicę Piotra wstępuje dzisiaj biskup, który nie jest rzymianinem. Biskup, który jest synem Polski. Ale z tą chwilą i on staje się rzymianinem. Tak, rzymianinem! Także dlatego, że jest synem narodu, którego historia od zarania dziejów i którego tysiącletnia tradycja naznaczone są żywą, mocną, nigdy nieprzerwaną, przeżytą i głęboką więzią ze Stolicą Piotrową. Narodu, który tej Stolicy pozostał zawsze wierny. O, niezbadane są wyroki boskiej Opatrzności!

(…) Bracia i Siostry, nie bójcie się przygarnąć Chrystusa i przyjąć Jego władzę, pomóżcie Papieżowi i wszystkim tym, którzy pragną służyć Chrystusowi, służyć człowiekowi i całej ludzkości.

Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi.

Dla Jego zbawczej władzy otwórzcie granice państw, systemów ekonomicznych i politycznych, szerokie dziedziny kultury, cywilizacji, rozwoju! Nie bójcie się! Chrystus wie, co nosi w swoim wnętrzu człowiek. On jeden to wie!

Fragmenty homilii Jana Pawła II wygłoszonej w czasie mszy św. rozpoczynającej uroczyście pontyfikat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski