Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Owczarek szetlandzki

(DD)
Owczarek szetlandzki to pasjonat psich sportów
Owczarek szetlandzki to pasjonat psich sportów Fot. 123RF
Wesoły, żywy, energiczny i skory do zabaw owczarek szetlandzki (sheltie) staje się coraz popularniejszy w naszym kraju. To szczególnie towarzyska rasa.

Sheltie są psami bardzo inteligentnymi i sprytnymi, wszystkiego uczą się bardzo szybko. To niezawodni stróże oraz pełni przyjaźni domownicy, bardzo lubiący dzieci. Mogą mieszkać w bloku, w domu z ogródkiem lub na wsi, ale nie powinny być trzymane na zewnątrz.

Owczarek szetlandzki uwielbia być w centrum zainteresowania, dlatego może być znakomitym towarzyszem dla osób czynnie uprawiających sport (jest bardzo wytrzymały), jak i dla osób starszych lub samotnych, które mogą poświęcić mu dużo uwagi. Jest niemal zupełnie pozbawiony agresji, łatwo dogaduje się z innymi zwierzętami w domu.

Te niewielkie pieski (psy: wysokość 34,5-39,5 cm, suki 33,5-38,5 cm; waga: 5-10 kg) bardzo chętnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach. Nadają się do agility, dogfrisbee, flayball, obedience oraz tańca z psem. Rasa jest długowieczna, a sheltie przez całe swoje życie jest pełen energii i radości.

Owczarek szetlandzki jest psem pasterskim. Jako rasa został uznany w 1919 r. Wywodzi się z Norwegii i Wysp Szetlandzkich, ale jego rozwój nastąpił w Szkocji, skąd psy powędrowały w głąb Anglii. Udział w jego powstaniu miał king charles spaniel, pies yakki z Islandii, a także miniaturowe szpice, m.in. pomeranin; ostateczny wygląd uzyskano poprzez krzyżówką z owczarkami collie rough (sheltie podobny jest do długowłosego collie w miniaturze, jednak jest wiele cech różniących te rasy od siebie).

Był psem strzegącym zagród i pracującym przy zaganianiu i pilnowaniu owiec. Obecnie hodowany jest niemal wyłącznie jako pies do towarzystwa, choć także i dziś alarmuje właściciela o wszelkich zagrożeniach, czasem nawet zbyt hałaśliwie. Większość sheltie zachowała dobrze rozwinięty instynkt pasienia, co widać na spacerach rodzinnych, gdy okrąża idących i denerwuje się, gdy jego ludzkie „stado” się rozprasza.

No co dzień sheltie to pies odporny i zdrowy, niemniej jednak występują u tej rasy choroby uwarunkowane genetycznie. Poza dysplazją stawów biodrowych (rzadko), zdarza się zwichnięcie rzepki kolanowej i choroba von Willebranda (zaburzenia krzepnięcia krwi). Dwie choroby, typowe dla szetlandów i collie, to tzw. zespół nosa collie - nadwrażliwość na promienie UV, skutkiem której jest zapalenie skóry wokół nosa i oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski