Owocny rok

Redakcja
Udostępnij:
W prestiżowym konkursie Budowa Roku nagradzane są najciekawsze inwestycje realizowane w kraju, a także poza jego granicami. Chemobudowa Kraków SA, która w tym roku wkroczyła w 53. rok działalności, należy do ścisłej czołówki laureatów tej imprezy.

Wszystko wskazuje na to, że bardzo dobra konkursowa passa Chemobudowy Kraków SA trwać będzie długo

   Lista inwestycji, które uhonorowane zostały konkursowymi nagrodami, jest długa. Znajduje się na niej m.in. Radio Kraków (nagroda I stopnia w 1999 roku), budynek mieszkalny zbudowany dla TBS Krak-System przy ul. Biskupa Padniewskiego, a także kampus akademicki w Nowym Sączu. - Każdy kolejny rok - _podkreśla mgr inż. Tadeusz Zając, prezes Chemobudowy Kraków SA - _od chwili podjęcia decyzji o udziale w konkursie Budowa Roku był dla nas bardzo owocny.
   W tym roku krakowska firma otrzymała aż trzy nagrody. Spośród realizowanych przez nią inwestycji najwyżej oceniona została Zamecka Kolonada (nagroda I stopnia) - imponujący obiekt balneologiczno-leczniczy, zrekonstruowany i rozbudowany z niezwykłym pietyzmem. Imponująca, wielofunkcyjna budowla, ze specjalistycznymi gabinetami zabiegowymi, basenem, o pow. ponad 3 tys. m kw. została zrealizowana w zaledwie 14 miesięcy. Ekipy Chemobudowy Kraków, którymi kierował mgr inż. Stanisław Szewczyk, odtworzyły zabytkową sztukaterię (Zamecką Kolonadę zbudowano w latach 1911-1913), wzmacniały ściany stosując iniekcję ciśnieniową, a stropy m.in. stosując taśmy węglowo-tytanowe.
   W tegorocznym konkursie nagrodą II stopnia uhonorowany został wielorodzinny budynek mieszkalny zbudowany w os. Dywizjonu 303 dla TBS Krak-System SA. Obiekt ten ma bardzo ciekawą elewację, którą wyróżnia różnobarwna konstrukcja wykonanych z metalu, podwieszanych balkonów. Nagrodzony budynek ma 9 kondygnacji naziemnych i jest podpiwniczony (posadowienie stanowi żelbetowa ściana fundamentowa o grubości 60 cm). Znajduje się w nim 117 mieszkań.
   Na liście nagrodzonych obiektów, zbudowanych przez Chemobudowę Kraków SA, znalazł się też tzw. budynek K Sądu Okręgowego w Krakowie. Ekipy generalnego wykonawcy, który wykonał całość robót w terminie o 6 miesięcy krótszym niż przewidywał to przyjęty harmonogram, natrafiły w początkowej fazie na nieprzewidzianą przeszkodę. Okazało się, że grząski grunt, na którym miał powstać nowy obiekt krakowskiego sądu, wymaga palowania (fundamenty posadowione zostały na palach o średnicy od 60 do 100 cm). Jest to bardzo okazała, 10-kondygnacyjna budowla o pow. 11,64 tys. m kw., wyposażona w najnowocześniejsze instalacje wentylacyjne, teletechniczne i antywłamaniowe. Uwagę zwracają w niej, poza atrakcyjną formą architektoniczną (głównymi projektantami byli mgr inż. arch. Wojciech Obtułowicz i prof. dr hab. inż. arch. Jan Grabacki - konstrukcja) zielone trawniki w patio i na tarasie.
   Wszystko wskazuje na to, że bardzo dobra konkursowa passa Chemobudowy Kraków SA trwać będzie długo. Obecnie najbardziej prestiżowym, realizowanym przez nią przedsięwzięciem, jest budowa Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. - Prace - stwierdza Jerzy Filemonowicz, dyrektor do spraw produkcji - wykonywane są zgodnie z harmonogramem. Zrealizowane zostały przez nas już wszystkie roboty w bazylice górnej, łącznie z marmurową posadzką. Nie ukrywamy, że zależy nam na tym, aby nasza firma uczestniczyła również w realizacji ostatniego, trzeciego etapu budowy sanktuarium.
   Dziełem Chemobudowy Kraków SA jest budynek przy ul. Pielęgniarek w Krakowie. - Jest to najwyższy, 55-metrowy obiekt mieszkalny w Krakowie - akcentuje prezes Tadeusz Zając. - Podobne budynki, z wielopoziomowymi, podziemnymi garażami, realizowane są przez naszą firmę w Niemczech. Obecnie dobiegają w nim końca prace związane z realizacją stanu surowego. Inwestor, którym jest firma Contract Projekt, nagradzana w konkursach Budowa Roku, zlecił nam wykonawstwo prac wykończeniowych. We wrześniu odbędzie się na budynku montaż bardzo ciekawego, ogromnego dachu w kształcie bumerangu, który połączy dwa jego skrzydła.
   Lista inwestycji realizowanych przez krakowską firmę jest bardzo długa. Znajdują się na niej również obiekty w Niemczech oraz w Czechach. Chemobudowa Kraków SA, będąc podwykonawcą wielkich koncernów niemieckich, zaangażowana jest m.in. w budowę wiaduktów będących elementami składowymi autostrad powstających we wschodnich landach Niemiec, a także budowała most na Elbie o długości 590 m.
   Chemobudowa Kraków SA, której domenę przez długie lata stanowiła działalność budowlano-montażowa, jest dzisiaj wielospecjalistycznym przedsiębiorstwem budowlanym. Obecnie zatrudnia 1400 osób. Posiada oddziały w: Tarnowie, Nowym Sączu i Oświęcimu, a także w Pradze i Frankfurcie nad Menem. Jest znanym organizatorem imprez targowych w Małopolsce - jako właściciel Centrum Targowego Chemobudowa Kraków. Ma także własne ośrodki wypoczynkowe, a także hotele.
   - Firma - stwierdza prezes Tadeusz Zając - znajduje się w przededniu restrukturyzacji, podyktowanej koniecznością dostosowania jej do wymogów rynkowych. Chcielibyśmy, aby proces ten przebiegał ewolucyjnie, z uwzględnieniem interesów zarówno firmy, jak i zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób. Mam nadzieję, że zmiany, które przeprowadzimy, umożliwią Chemobudowie długoletnią, skuteczną działalność w warunkach zaostrzającej się konkurencji.
JANUSZ MICHALCZAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie