Ozłoceni szermierze

Florecistka Sylwia Gruchała i szpadzista Tomasz Motyka wywalczyli wczoraj w węgierskim Zalaegerszeg tytuły mistrzów Europy.

Gruchała i Motyka najlepsi w Europie

Dla 24-letniego Motyki (AZS AWF Wrocław) jest to życiowy sukces. W finale pokonał on Rosjanina Pawła Kołobkowa 15-10, dzięki czemu jako pierwszy polski szpadzista stanął na najwyższym podium ME. Przed dwoma laty w Bourges Motyka był brązowym medalistą. Dwukrotnie zdobył też srebrne medale w turniejach drużynowych.
   Wczoraj, w ćwierćfinale, polski szpadzista zwyciężył 15-14 Austriaka Marcusa Robatscha, w półfinale wygrał 15-13 z Dmytro Czumakiem z Ukrainy. Inni nasi reprezentanci zajęli dalsze miejsca: 15. Krzysztof Mikołajczak, 41. Robert Andrzejuk, 79. Adam Wiercioch.
   Natomiast Sylwia Gruchała mistrzynią kontynentu została po raz trzeci w karierze (wcześniej w 2000 roku na Maderze i 2002 roku w Moskwie). W pojedynku ćwierćfinałowym pokonała Niemkę Katję Waechter 15-6, w walce półfinałowej Włoszkę Valentinę Cipriani 15-6, a w starciu o "złoto" - Rosjankę Swietłanę Bojko 7-6. Miejsca pozostałych Polek: 13. Anna Rybicka, 31. Magdalena Mroczkiewicz, 35. Małgorzata Wojtkowiak. (PAP/BOCH)