Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ożywianie Kantora

(UW)
Cricoteka nie tylko pokazuje dzieła Kantora, ale sprawdza też, czy inspirują one kolejne pokolenia artystów
Cricoteka nie tylko pokazuje dzieła Kantora, ale sprawdza też, czy inspirują one kolejne pokolenia artystów FOT. ANDRZEJ BANAŚ
27 listopada – 12 grudnia, Cricoteka. Przekonamy się, czy twórczość mistrza teatru wciąż inspiruje artystów.

Projekt „Kto inspiruje? Ta­deusz Kantor!” ma na celu zaprezentowanie procesu dostrzegania i ujawniania obecności związków między ideami Kantora a zjawiskami w historii teatru, sztuk wizualnych, jak też w dziedzinach dotąd niekojarzonych w sposób oczywisty z twórczością polskiego artysty.

Są nimi taniec, muzyka i szeroko rozumiany obszar działań perfor­matywnych. Na realizowany w kilku odsłonach w 2013 i 2014 roku projekt składają się wystawy, działania performa­tywne oraz wydawnictwa.

Tegoroczna edycja projektu „Kto inspiruje?” obejmuje cztery cykle wydarzeń: „Maszyna choreograficzna”, „Polifonie”, „Biografie w teatrze” oraz „Teatr anatomiczny”.

– W repertuarze „Maszyny choreograficznej” umieszczam przedstawienia, które nie były bezpośrednio inspirowane Kantorem, ale jakby podskórnie ich twórcy sięgają po rozwiązania, tematy i środki znane z Teatru Cricot 2 i z nim właśnie łączone. Te prezentacje traktuję więc jako próbę podjęcia współczesnego dialogu międzypokoleniowego ­­– mówi o programie „Maszyny choreograficznej” ­jego kuratorka Anna Królica.

W jego ramach zobaczymy spektakl „Ostatnia niedziela” (4 grudnia, godz. 19).

W ramach zaś „Polifonii” obejrzymy spektakle mu­zyczno-taneczne. – Osadzone są na kanwie czysto brzmieniowej narracji naturalnych oraz elektronicznie przetworzonych dźwięków głosu, ciała, przedmiotów. Ruchy i gesty posiadają tu funkcje nie tylko wizualne, ale i czysto brzmieniowe, jako sposób wydobycia niezwykłych odgłosów – opowiada Anna Szwaj­gier, kuratorka. W tym cyklu projektu zostaną zaprezentowane „Stille” (6 grudnia, godz. 19).

W ramach „Biografii w teatrze” odbędzie się projekcja filmu „Wiera Gran” oraz spotkanie z Agatą Tuszyńską ­– autorką scenariusza (8 grudnia, godz. 16.30).

Wydarzenia z cyklu „Teatr anatomiczny” ­­skupione są wokół jednej z najważniejszych i najbardziej inspirujących prac Tadeusza Kantora – happeningu „Lekcja anatomii wedle Rembrandta”. Jednym z nich będzie „Martwe ciało” (27 listopada, godz. 19).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski