Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pachną, wabią motyle, kolorami zdobią rabatki

(DD)
Intensywność kolorów floksów zależy od pogody i może się zmieniać
Intensywność kolorów floksów zależy od pogody i może się zmieniać Fot. 123rf
Ogród. Floksy dobrze komponują się na rabatach naturalistycznych. Rośliny rozmnażamy we wrześniu przez podział karp lub sadzonki.

Floksy, podobnie jak piwonie, dalie i malwy, to rośliny dawnych wiejskich ogródków. Trochę zapomniane i niemodne, wracają dziś do łask za sprawą nowych odmian. To kwiaty lata. Łatwe w uprawie, zachwycające bogatą kolorystyką i zapachem. We wrześniu i październiku floksy możemy rozmnażać.

Floks, płomyk (Phlox), to rodzaj rośliny z rodziny wielosiłowatych (Polemoniaceae). Należy do niego ok. 60 gatunków pochodzących głównie z Ameryki Północnej. W Polsce są uprawiane. Rośliny lubią stanowiska słoneczne, ewentualnie lekko ocienione. Najlepiej rosną na glebie żyznej, bogatej w próchnicę i przewiewnej, o pH od lekko kwaśnego (6,1 do 6,5) do lekko zasadowego (7,6 do 7,8).

Wtedy najszybciej się rozrastają i wykazują największą odporność na choroby i niskie temperatury. Zanim posadzimy rośliny, warto wzbogacić glebę kompostem. Należy pamiętać o podlewaniu - aby floksy dobrze rosły, muszą mieć wilgotne podłoże. Gdy przekwitną, można kwiaty mocno przyciąć; wypuszczą wówczas nowe pędy, które szybko zakwitną. Najprostszą metodą rozmnażania floksów jest podział roślin, który wykonuje się jesienią lub wiosną. W tych okresach kwiaty można też rozmnażać poprzez sadzonki korzeniowe oraz pędowe. Najlepszym terminem sadzenia floksów jest wrzesień i październik. Sadzimy je w rozstawie 40 na 70 centymetrów. Niektórzy pokuszą się o rozmnażanie floksów z nasion - wysiew przeprowadzamy wiosną.

Wśród dostępnych odmian znajdziemy zarówno rośliny niskie, niespełna 40-centymetrowe miniaturki, jak i dorastające do 120 cm dorodne okazy. Możemy także wybierać wśród kolorów kwiatów: od czerwieni przez odcienie różu i fioletu, niebieski i żółty, aż po czystą biel. Wyhodowano nawet odmiany dwukolorowe. Najciekawsze mają kontrastową plamkę w centralnej części kwiatu lub wykształcają kwiaty o dwukolorowych, równo podzielonych barwą płatkach.

Floksy najczęściej atakują przędziorki i mączniak prawdziwy. O ataku przędziorków, które wysysają sok z rośliny, świadczą przebarwienia i plamy na liściach (stosujemy preparat Talstar). Mączniak prawdziwy to choroba grzybowa. Dotknięte nią floksy słabiej się rozwijają, gorzej kwitną i w końcu giną (stosujemy preparat Amistar).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski