Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Paczółtowice. Prawie stuletnia kapliczka z cennego, miejscowego marmuru dębickiego doczekała się prawdziwej konserwacji

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Oddanie do użytku zabytkowej kapliczki Najświętszej Maryi Pannie w Paczółtowicach
Oddanie do użytku zabytkowej kapliczki Najświętszej Maryi Pannie w Paczółtowicach Fot. Starostwo Powiatowe w Krakowie/ Krzysztof Kamiński
Kapliczka poświęcona Najświętszej Maryi Pannie w Paczółtowicach w gminie Krzeszowice przeszła generalny remont i konserwację. To cenny dla mieszkańców i zabytkowy obiekt wybudowany w 1925 roku. Została zbudowana z marmuru dębnickiego, z kopalni w sąsiedniej wiosce Dębnik.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Kapliczka przez lata niszczała. Wprawdzie były próby jej zabezpieczenia, ale niefachowe, które pogarszały jej stan i wygląd. Dla mieszkańców obiekt jest ważnym miejscem kultu, tu odprawiane są nabożeństwa okolicznościowe. Dlatego podjęto decyzję o jego profesjonalnym remoncie.

Prace konserwatorskie i restauratorskie kamiennej kapliczki kosztowały 15 800 zł. Sejmik Województwa Małopolskiego przyznał 6 000 zł dotacji na jej remont, pozostałe koszty pokryło Starostwo Powiatowe w Krakowie. Wykonaniem prac zajęła się firma REPARO Konserwacja Zabytków Mariusza Wrony.

Celem konserwacji było przywrócenie możliwie oryginalnego wyglądu kapliczki, zabezpieczono i utrwalono obiekt, wzmocniono kamień, uzupełniono i odtworzono uszkodzone elementy - przede wszystkim zdegradowane wizerunki Matki Boskiej - wyeksponowano walory artystyczne kapliczki.

Po konserwacji ks. Ryszard Pałka, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Paczółtowicach poświęcił kapliczkę, w skromnej uroczystości oddania jej do użytku uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu, gminy Krzeszowice oraz lokalnej społeczności.

Figurki pucheroków powstały, żeby promować stary, unikatowy zwyczaj kultywowany w Niedzielę Palmową. Przetrwał w gminie Zielonki w trzech wioskach Bibicach, Trojanowicach i Zielonkach

Zielonki, Bibice. Bezlitośni wandale zniszczyli kultowe figurki!

Posiłek w polu. Bęblanie podobnie jak inni rolnicy przed dziesiątkami lat nie wracali na obiad do domu, brali z sobą prowiant, kawałek chleba i kawę

Bębło na starych zdjęciach. Pokazują jak wyglądało codzienne...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski