Padł rekord liczby uczestników w konkursie wokalnym Ady Sari

Padł rekord liczby uczestników w konkursie wokalnym Ady Sari

Wacław Krupiński

Dziennik Polski 24

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Szefową nowosądeckiego festiwalu jest Małgorzata Walewska

Szefową nowosądeckiego festiwalu jest Małgorzata Walewska ©Bartek Banaszak

Muzyka. Rekordowa liczba, aż 80 młodych śpiewaków z 17 krajów - z Europy, ale i Chin oraz afrykańskiego Suazi - zgłosiło się do udziału w XVII Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.
Szefową nowosądeckiego festiwalu jest Małgorzata Walewska

Szefową nowosądeckiego festiwalu jest Małgorzata Walewska ©Bartek Banaszak

Tak więc w tym roku liczba młodych śpiewaków uczestniczących w nowosądeckich konkursach przekroczy tysiąc; do tej pory było ich 968, co obliczyła red. Anna Woźniakowska, której publikację o przeszłości obu imprez wydaje Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu, organizujące obie imprezy od 1985 roku.

W tym roku konkursowy i festiwalowy rozgłos pewnie zwiększy przeprowadzany po raz pierwszy streaming internetowy, czyli bezpośrednie transmisje.


Przez lata za kształt artystyczny zarówno konkursu, jak i międzynarodowego festiwalu (odbywającego się w tym roku po raz 19.) odpowiadała ich pomysłodawczyni Helena Łazarska - teraz honorowa przewodnicząca jury - i to ona wskazała swą następczynię, czyli słynną śpiewaczkę Małgorzatę Walewską, która po raz drugi będzie dyrektorem artystycznym oraz przewodniczącą międzynarodowego jury. Laureaci konkursu, na których czekają nagrody o wartości 70 tys. zł, zaprezentują się 20 maja, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Opery Krakowskiej pod batutą Marty Kluczyńskiej.

O dopiero zbieranych doświadczeniach szefa festiwalu mówiła podczas wczorajszej konferencji prasowej Małgorzata Walewska. - Oczywiście po tej pierwszej edycji jestem dyrektorem bardziej świadomym, wzięłam sobie do serca tamte pierwsze doświadczenia, ponadto bardzo mocno wspierała mnie prof. Łazarska, ale dopiero ta edycja festiwalu wszystko pokaże - przyznawała.

Rozpocznie festiwal, w piątek, w bazylice św. Małgorzaty, koncertowe wykonanie opery „Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniego - z udziałem m.in. Małgorzaty Walewskiej i Arnolda Rutkowskiego, niegdyś laureata nowosądeckiego konkursu (a zaczynali tu swe kariery m.in. Piotr Beczała i Andrzej Dobber). Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej i Chór Polskiego Radia poprowadzi Francesco Bottigliero.

Ponadto 18 maja (kościół św. Kazimierza) usłyszymy arie i pieśni barokowe w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego i Orkiestry Barokowej Akademii Muzycznej w Krakowie, współpracującej z nowosądeckim festiwalem od lat. Koncert poprowadzi Marek Toporowski. W programie utwory J. S. Bacha, M. Regera, R. Fuchsa, F. Mendelssohna.

Epilog festiwalu - sztuka Terrence’a McNally’ego „Maria Callas. Master Class” - został przesunięty na 29 maja, bo jego główna wykonawczyni, Krystyna Janda, musi wyjechać na festiwal do Cannes. Obok niej w MCK „Sokół” wystąpią młodzi śpiewacy.

Inauguracja oraz finał festiwalu tworzą ramy tego wokalnego święta, wszak Pietro Mascagni, którego muzyka rozpocznie festiwal, był jednym z dyrygentów pracujących z Adą Sari. Z kolei Maria Callas właśnie partią Santuzzy z „Rycerskości wieśniaczej” debiutowała w Atenach mając zaledwie piętnaście lat.

Konkurs oraz festiwal ruszają w Nowym Sączu w piątek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czy gwiazdy słuchają polskiej muzyki?

Źródło:Dzień Dobry TVN

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo