MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pakt dla seniorów

Redakcja
Jakiej oferty oczekują seniorzy? Odpowiedź dadzą badania socjologiczne. Fot. Theta
Jakiej oferty oczekują seniorzy? Odpowiedź dadzą badania socjologiczne. Fot. Theta
Pomysł zrodził się w Urzędzie Miasta Krakowa, a jego adwokatem stała się wiceprezydent Elżbieta Lęcznarowicz. Dziś co piąty krakowianin jest osobą w wieku poprodukcyjnym. W 2030 r. już co trzeci mieszkaniec stolicy Małopolski będzie seniorem.

Jakiej oferty oczekują seniorzy? Odpowiedź dadzą badania socjologiczne. Fot. Theta

W 2030 r. co trzeci krakowianin będzie na emeryturze. Najwyższy czas, aby opracować strategię poprawy jakości życia najstarszych mieszkańców miasta.

- Najwyższa pora, aby pomyśleć, jak zagospodarować ich czas, jak wykorzystać ich zaangażowanie, aby czuli się potrzebni w naszym mieście i aby to miasto uczynić przyjaznym dla osób starszych - mówi wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz. - Postanowiliśmy ustanowić "Pakt dla seniorów" - pakiet inicjatyw, którym zechcą poświęcić swój czas krakowianie w jesieni życia. To będzie przedsięwzięcie spinające wszystkie nitki prowadzące do poprawy jakości życia seniorów w naszym mieście.

\\\*

Dużo mówi się o seniorach, bo to przecież najbardziej rosnąca w liczbę grupa wiekowa, ale czy nasza wiedza jest obiektywna? Niejednokrotnie na naszych łamach udowadnialiśmy, jak łatwo ulegamy stereotypowemu postrzeganiu osób w jesieni życia: że samotni, że biedni, że wykluczeni, że jak ognia boją się nowych technologii… Próbujemy walczyć z tymi stereotypami, pokazując seniorów będących ich zaprzeczeniem. Jednak uproszczone, schematyczne sądy nt. starości wciąż mocno tkwią w społecznej świadomości.
Strategia dla osób starszych powinna być opracowana na podstawie nie budzących wątpliwości informacji nt. sytuacji starszego pokolenia po to, aby nikogo nie uszczęśliwiać na siłę. Po co bowiem mnożyć programy kulturalne, skoro ochotę do skorzystania z nich wyrażałaby garstka chętnych? Po co powoływać instytucje edukacyjne, gdy na kursy i zajęcia nie będzie stać potencjalnych uczniów?
Zanim zostanie napisana strategia, socjolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego przeprowadzą badania, będące szczegółową analizą socjologiczną sytuacji socjalnej krakowskich seniorów. Z tych badań mamy się dowiedzieć, jakie jest wykształcenie starszego pokolenia krakowian, jakie osiągają oni dochody, jaki jest ich stan zdrowia i w jakich mieszkają warunkach. Socjolodzy zdiagnozują również preferowane wzorce zachowań, style życia krakowskich seniorów, spróbują odpowiedzieć, jaka jest ich wiedza nt. społeczeństwa, jaka jest zdolność adaptacji do zmian, dostęp do informacji, komunikacja między pokoleniami. To wszystko po to, aby inicjatywy "Paktu dla seniorów" nie rozminęły się z oczekiwaniami i możliwościami krakowian.
Przewidując, że oczekiwania i możliwości seniorów będą różnorodne, już dziś grupa osób zaangażowanych w tworzenie paktu (m.in. przedstawiciele Wydziału Spraw Społecznych UMK i Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych) wskazuje obszary działań, które mogą zainteresować seniorów. To przede wszystkim kultura, a więc wspieranie twórczości i zainteresowań emerytów, cykliczne imprezy, rozwój klubów seniora. Wstępnie proponuje się w ramach "Paktu dla seniorów" rozszerzyć wiele programów z zakresu ochrony zdrowia, profilaktyki i rehabilitacji. Osoby w jesieni życia wydają się bardzo zainteresowane różnymi formami rekreacji. Ogromnym powodzeniem cieszą się wszystkie przedsięwzięcia edukacyjne i szkoleniowe. Wydaje się wręcz, że krakowscy seniorzy cierpią na głód wiedzy. Ale czy tak jest rzeczywiście? Kto ma bliski kontakt z różnymi przedsięwzięciami adresowanymi do seniorów, czasami ma wrażenie, że z dotychczasowej, nieubogiej przecież oferty, korzysta ta sama grupa najaktywniejszych beneficjentów, a gros osób spędza swoją starość w samotności i niejako na marginesie życia.
"Pakt dla seniorów" ma zaoferować szansę na przeżycie w Krakowie naprawdę złotej jesieni życia. Będzie plan. Potrzebne są kanały informacyjne, które rozpropagują wszystkie planowane akcje wśród emerytów i zachęcą do korzystania z nich. Potrzebne są również siły i środki. Urząd liczy nie tylko na pieniądze z własnego budżetu, ale również na środki unijne. Te środki są, trzeba je tylko umieć zdobywać, ale, jak świadczy przykład Akademii Pełni Życia (o tym w artykule "Nauka przez całe życie"), krakowianie to potrafią. A siły?
- W naszym mieście działa 2000 organizacji pozarządowych. Na pewno część z nich zechce się zaangażować w realizację paktu - wyraża nadzieję wiceprezydent Elżbieta Lęcznarowicz.
EWA PIŁAT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski