Pakt Ribbentrop-Mołotow. Mija 80 lat od tzw. IV rozbioru Polski. Szefowie MSZ: ściganie zbrodni jest niewystarczające i niespójne

Mariusz Grabowski, Katarzyna Stańko
Minister Joachim von Ribbentrop oraz generał Wiaczesław Mołotow
Minister Joachim von Ribbentrop oraz generał Wiaczesław Mołotow ASSOCIATED PRESS/East News
Dzisiaj obchodzimy 80. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow, „który doprowadził do wybuchu II wojny światowej i skazał połowę Europy na dziesięciolecia cierpień". Ściganie zbrodni reżimów totalitarnych w dotkniętych nimi krajach pozostaje niewystarczające i niespójne pomiędzy państwami – uważają ministrowie spraw zagranicznych państw, których pakt dotyczył.

23 sierpnia mija 80. rocznica podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Do wsparcia badań nad reżimami totalitarnymi wezwali rządy krajów europejskich szefowie MSZ Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i Rumunii w deklaracji opublikowanej w 80. rocznicę podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. "Ból i niesprawiedliwość nigdy nie zostaną zapomniane" - napisano w deklaracji.
Na czym polegał Pakt Ribbentrop-Mołotow?

80 lat temu podpisano w Moskwie Pakt Ribbenrop-Mołotow, nazywany też IV rozbiorem Polski. 23 sierpnia 1939 r. hitlerowskie Niemcy i sowiecka Rosja zawarły umowę międzynarodową, będąca formalnie paktem o nieagresji pomiędzy III Rzeszą i Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Zgodnie z tajnym protokołem dodatkowym, stanowiącym załącznik do oficjalnego dokumentu umowy, celem porozumienia był rozbiór terytoriów suwerennych państw: Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii i Rumunii.

Geneza Paktu

3 maja 1939 r. Józef Stalin odwołał ze stanowiska ministra spraw zagranicznych Maksima Litwinowa, zwolennika tzw. zbiorowego bezpieczeństwa, a na jego miejsce mianował tego samego dnia Wiaczesława Mołotowa – jednego ze swych najbardziej zaufanych ludzi i ściśle z nim współpracującym. Mołotow był zwolennikiem porozumienia z Niemcami.
22 sierpnia 1939 r. poinformowano, że rząd III Rzeszy i rząd sowiecki doszły do porozumienia w sprawie podpisania paktu o nieagresji. Pakt został podpisany 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie przez ministrów spraw zagranicznych obu państw – Joachima von Ribbentropa i Wiaczesława Mołotowa, którzy w imieniu swoich przywódców, Adolfa Hitlera i Józefa Stalina, dokonali podziału terytoriów państw Europy Środkowej i Wschodniej.
Główne postanowienia

Podana do wiadomości publicznej umowa zawierała siedem artykułów. Wynikało z nich, że kraje bałtyckie: (Estonia, Łotwa) i Finlandia staną się strefą wpływów i przyszłym terytorium ZSRR, a północna granica Litwy (z Łotwą) stanowić będzie granicę pomiędzy strefami interesów Niemiec i ZSRR. Na obszarach należących do państwa polskiego strefy interesów Niemiec i ZSRR miały być rozgraniczone wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Ponadto strona radziecka podkreślała swoje zainteresowanie Besarabią, ze strony niemieckiej stwierdzano niezainteresowanie tym terytorium.

Gospodarcze ustalenia Paktu

Porozumienia polityczne stały się także podstawą do nawiązania ścisłej współpracy gospodarczej między oboma krajami. Podczas pobytu w Berlinie delegacji radzieckiej, 19 sierpnia, czyli jeszcze przed zawarciem paktu Ribbentrop-Mołotow, obie strony podpisały radziecko-niemiecką umowę handlową, którą przedłużono w roku 1940 kolejną radziecko-niemiecką umowę handlową.

Umowy te określały zasady wymiany handlowej pomiędzy ZSRR i III Rzeszą, która polegała głównie na wymianie radzieckich surowców na niemiecką technologię militarną oraz cywilną.
Współpraca Gestapo i NKWD

Podpisanie Paktu stało się także podstawą pod wzajemną współpracę służb specjalnych obu krajów. Tajne załączniki tego ostatniego przewidywały współpracę gestapo i NKWD w zwalczaniu polskich organizacji niepodległościowych głosząc: „Obie strony nie będą tolerować na swych terytoriach jakiejkolwiek polskiej propagandy, która dotyczy terytoriów drugiej strony. Będą one tłumić na swych terytoriach wszelkie zaczątki takiej propagandy i informować się wzajemnie w odniesieniu do odpowiednich środków w tym celu”.

Stało się to podstawą do wzajemnej współpracy policji oraz sił bezpieczeństwa obu okupantów przybierając formę czterech tematycznych Konferencji Gestapo-NKWD, które odbyły się w latach 1939–1941 w Brześciu, Przemyślu, Zakopanem oraz w Krakowie.

Szefowie MSZ krajów Europy Wschodniej napisali:

"23 sierpnia minie 80 lat od podpisania przez Związek Radziecki i nazistowskie Niemcy paktu Ribbentrop-Mołotow; paktu, który doprowadził do wybuchu II wojny światowej i skazał połowę Europy na dziesięciolecia cierpień. Pakt ten zawierał tajny protokół, który faktycznie podzielił Europę Wschodnią na strefy wpływów. Z tego właśnie powodu dziś, w dniu ogłoszonym przez Parlament Europejski Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych wspominamy wszystkich tych, których śmierć i złamane życie były następstwem zbrodni popełnionych w imię nazistowskiej i stalinowskiej ideologii. Ból i niesprawiedliwość nigdy nie zostaną zapomniane. My będziemy pamiętać. Przypominanie i upamiętnianie minionych nieszczęść daje nam wiedzę i siłę, by sprzeciwić się tym, którzy starają się wskrzesić lub oczyścić te ideologie z ciążących na nich zbrodni i win. Pamięć o ofiarach zobowiązuje nas do promowania sprawiedliwości historycznej poprzez kontynuowanie badań i podnoszenie publicznej świadomości spuścizny totalitarnej na kontynencie europejskim. Podstawami trwałego pojednania i wspólnej przyszłości są sprawiedliwość i obiektywna prawda. Ofiary totalitarnych zbrodni mają prawo do sprawiedliwości. Niestety, praktyka badania i ścigania zbrodni reżimów totalitarnych w dotkniętych nimi krajach pozostaje niewystarczająca i niespójna pomiędzy państwami. Wzywamy rządy wszystkich krajów europejskich do udzielenia zarówno moralnego, jak i materialnego wsparcia dla badań historycznych nad reżimami totalitarnymi. Działając zgodnie możemy skuteczniej zwalczać kampanie dezinformacyjne i próby manipulowania faktami historycznymi. Musimy wspólnie sprzeciwiać się totalitaryzmowi. Wyraźne i jednoznaczne stanowisko wspólnoty międzynarodowej utoruje drogę do dalszego pojednania. Żywimy przekonanie, że dzisiejsza Europa jest bezpiecznym miejscem dla wszystkich narodów i jest gotowa zdecydowanie przeciwstawić się wszelkiej niesprawiedliwości. Wierzymy, że Europejczycy nigdy nie będą tolerować totalitaryzmu czy ludobójstwa wymierzonego w którykolwiek naród. Nasze kraje odrodziły się jako narody wolne i demokratyczne, po dziesięcioleciach rządów totalitarnych. Trzydzieści lat temu nasze Narody wkroczyły na drogę demokratycznych przemian, która uczyniła nas równymi i aktywnymi członkami Unii Europejskiej. Nasze kraje są zdecydowane, by kontynuować współpracę z partnerami w Europie i na świecie, aby horror minionych czasów nigdy nie powrócił".

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Wideo

Materiał oryginalny: Pakt Ribbentrop-Mołotow. Mija 80 lat od tzw. IV rozbioru Polski. Szefowie MSZ: ściganie zbrodni jest niewystarczające i niespójne - Polska Times

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

wiedzieli co robili, 80lat a polacy dalej umierają na SORach, zywnosc maja drozsza niz u niemca a zarabiają grosze, kolej totalny bangladesz, drogi w 80% do remontu... buahaha

G
Gość
2019-08-23T13:48:03 02:00, historia powtarza się:

A nie tak dawno przecież obchodziliśmy 15-stą rocznicę V rozbioru Polski czyli podpisania akcesyjnego traktatu wejścia do UEurokołchozu !

2019-08-23T14:39:28 02:00, Polak:

To był VI.

V był wtedy, gdy ponownie sprzedali nas Watykanowi.

24 sierpnia, 13:05, .:

Pierdolisz przygłupie

Boli prawda?

Pozostały tylko obelgi

G
Gość
2019-08-24T13:06:29 02:00, Ech:

Co bzdury z tym ściganiem zbrodni!

To było 80 lat temu, nie ma kogo ścigać.

no właśnie, takich jak ty, trzeba ścigać resorowcu.

G
Gość

Niech autorzy tego "artykułu" nauczą się historii.To nie był "tak zwany" rozbiór,ale faktyczny-najbardziej krwawy.Niemcy i sowieci wymordowali miliony Polaków.Skutki tego odczuwamy do dzisiaj.Brak elit(wymordowane emigracja),zostali nieliczni.Przez to ,rozpanoszenie się chamstwa i cwaniactwa-"rupta co hceta"i "dobrze się ustawił"

E
Ech

Co bzdury z tym ściganiem zbrodni!

To było 80 lat temu, nie ma kogo ścigać.

.
2019-08-23T13:48:03 02:00, historia powtarza się:

A nie tak dawno przecież obchodziliśmy 15-stą rocznicę V rozbioru Polski czyli podpisania akcesyjnego traktatu wejścia do UEurokołchozu !

2019-08-23T14:39:28 02:00, Polak:

To był VI.

V był wtedy, gdy ponownie sprzedali nas Watykanowi.

Pierdolisz przygłupie

.
2019-08-23T14:19:25 02:00, asdfg:

Ja tam obchodziłem w czerwcu 30 rocznice zniewolenia kraju.

Bo jesteś debilem

.
2019-08-23T13:48:03 02:00, historia powtarza się:

A nie tak dawno przecież obchodziliśmy 15-stą rocznicę V rozbioru Polski czyli podpisania akcesyjnego traktatu wejścia do UEurokołchozu !

2019-08-23T18:50:25 02:00, maver:

masz rację

Pierdolisz przygłupie

m
maver
2019-08-23T13:48:03 02:00, historia powtarza się:

A nie tak dawno przecież obchodziliśmy 15-stą rocznicę V rozbioru Polski czyli podpisania akcesyjnego traktatu wejścia do UEurokołchozu !

masz rację

D
DJ Buhh

To był V rozbiór Polski. IV miał miejsce w 1815 roku.

a
asdfg

Ja tam obchodziłem w czerwcu 30 rocznice zniewolenia kraju.

Dodaj ogłoszenie