Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pałac w samym sercu Krakowa jest w trakcie przebudowy. Wcześniej w słynnej kamienicy Magrabskiej na Rynku był bank, co będzie teraz?

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Okazała kamienica przy Rynku Głównym, którą pięć lat temu wystawił na sprzedaż Bank Pekao SA, jest właśnie przebudowywana przez nowego właściciela. Fachowcy od nieruchomości niedługo po tym, jak stała się własnością spółki NRC Stanisława Ryłki, słynnego producenta obuwia, spodziewali się, że będzie kolejnym zabytkowym obiektem zamienianym na hotel. Krakowski magistrat, pytany teraz o zakres przebudowy, na jaki zostało wydane pozwolenie, a także o przyszłą funkcję budynku, odpowiada jednak, że pozostaje ona bez zmian.

Chodzi o kamienicę Margrabską przy Rynku Głównym 47 (róg Floriańskiej). Krakowski magistrat w marcu tego roku wydał pozwolenie na budowę dla NRC - na przebudowę tego pałacu przy Drodze Królewskiej, którego pozbyło się Pekao SA. Decyzja stała się ostateczna od 23 marca br.

Zapytaliśmy o zakres przebudowy, którą rozpoczął inwestor.

- Zgodnie z projektem architektoniczno-budowlanym w ramach inwestycji zaplanowano usunięcie niektórych ścian wewnętrznych i ich fragmentów oraz wprowadzenie nowych elementów konstrukcyjnych. Roboty budowlane zatwierdzone wydaną w marcu decyzją nie dotyczą elewacji budynku (na ten zakres prezydent Krakowa wydał inne, odrębne decyzje) i nie ingerują w ściany zewnętrzne oraz elementy konstrukcji dachu. W decyzji wskazano rodzaj robót budowlanych: "przebudowa w zakresie przebić i wyburzeń ścian wewnątrz budynku oraz wykonania nowych elementów konstrukcyjnych mających na celu zachowanie stateczności budynku" - przekazuje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa.

Decyzja nie obejmuje nadbudowy kamienicy ani też np. budowy basenu w podziemiach. Jeśli chodzi o wcześniejsze pozwolenia, to w poprzednich latach wydane zostało np. pozwolenie na przebudowę okien w parterze - na witryny.

Urząd Miasta dopytywany, czy przewidziana jest zamiana zabytkowej kamienicy w hotel, a także czy ma tam powstać restauracja, odpowiada, że inwestycja zatwierdzona decyzją z marca br. obejmuje tylko i wyłącznie przebudowę budynku.

"Brak zmiany sposobu użytkowania obiektu. Funkcja budynku pozostaje bez zmian - budynek usługowy, zgodnie z kategorią obiektu budowlanego: kategoria XVI - budynki biurowe i konferencyjne" - czytamy w odpowiedzi z UMK.

Warunki konserwatora

Wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie wydał jeszcze w 2020 roku pozwolenie, w którym zezwolił na przebudowę kamienicy przy Rynku Głównym 47 i ul. Floriańskiej 2, obejmującą usunięcie fragmentów ścian wewnętrznych, które powstały na przełomie XIX i XX wieku. W pozwoleniu konserwatorskim wskazano termin jego ważności do 31 grudnia 2023 roku.

Warunki konserwatorskie wskazane w tym pozwoleniu są następujące:

  • Wszystkie prace wewnątrz budynku należy prowadzić pod nadzorem uprawnionego konserwatora dzieł sztuki oraz zgodnie z dokumentacją badań konserwatorskich.
  • W przypadku prowadzenia jakichkolwiek praz ziemnych należy zapewnić nadzór archeologiczny, który wymaga uzyskania odrębnego pozwolenia konserwatorskiego.

Pałac z kilkusetletnią historią

Kamienica Margrabska - jak opisują w książce "Rynek Główny w Krakowie" Waldemar Komorowski i Aldona Sudacka - to okazały pałac miejski, wzniesiony zapewne w drugiej połowie XIII wieku, jeden z najwcześniejszych domów murowanych mieszczaństwa krakowskiego. Początkowo należał do Witka, wójta sandomierskiego. W 2. połowie XIV wieku został znacznie powiększony. Według tradycji - wynajmowany w 1391 r. na mennicę. Był największym obiektem mieszkalnym Rynku przełomu XIV i XV wieku.

Przechodził liczne przebudowy. W XVIII wieku pałac zaadaptowano na zajazd dla szlachty, w XIX w. został zmieniony na Hotel Drezdeński. W historii działała w nim też m.in. księgarnia pełniąca rolę salonu literackiego i sklep cukierniczy. Działalność bankowa była prowadzona w kamienicy od 1989 roku. Mieścił się w niej Narodowy Bank Polski, później Bank Przemysłowo-Handlowy, a od 2007 - Bank Pekao SA.

Gdy ten ostatni bank szukał nabywcy na swój obiekt na rogu ulicy Floriańskiej i Rynku Głównego, zachwalał w oficjalnym komunikacie: "Wystawienie na sprzedaż kamienicy Margrabskiej może być transakcją roku na rynku nieruchomości w Krakowie. Na sprzedaż idzie perełka architektoniczna rynku". Podkreślano też, że kamienica (wpisana do rejestru zabytków) jest w dobrym stanie technicznym i zaledwie 10 lat po renowacji.

- Ze względu na lokalizację i stan techniczny liczymy na zainteresowanie profesjonalnych inwestorów hotelowych lub realizujących butikowe projekty biurowe - mówił wówczas Antoni Malec, dyrektor departamentu restrukturyzacji nieruchomości banku Pekao SA.

Kamienicę Margrabską bank oferował pięć lat temu z ceną wywoławczą 55 mln zł netto. W ogłoszeniu podawano, że jest to kamienica o całkowitej powierzchni użytkowej prawie 2,9 tys. mkw., składa się z jednej kondygnacji podziemnej i czterech kondygnacji nadziemnych. "Parter pełni funkcję handlowo-usługową, natomiast pierwsze i drugie piętro stanowią pomieszczenia biurowe. Ostatnia kondygnacja jest obecnie nieużytkowana. Piwnice obiektu aktualnie wykorzystywane są na potrzeby archiwum Banku" - opisywał bank.

- To najlepsza oferowana lokalizacja w ostatnich latach. Przy Rynku Głównym jest ponad 30 kamienic, ale zaledwie raz na pięć, dziesięć lat pojawia się spośród nich cała do sprzedaży - zwracał wtedy uwagę Krzysztof Bartuś, ekspert rynku kamienic Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości.

Za co można dostać mandat w zimie?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski