MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych przejdzie remont, który potrwa kilka lat. Zakres prac jest duży

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych przejdzie remont, który potrwa kilka lat. Zakres prac jest duży
Pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych przejdzie remont, który potrwa kilka lat. Zakres prac jest duży Anna Kaczmarz / Polskapresse / Dziennik Polski
Reprezentacyjny budynek przy placu Wszystkich Świętych 3-4, tradycyjnie nazywany pałacem Wielopolskich, od 1864 jest siedzibą władz miasta Krakowa. W przeszłości był wielokrotnie przebudowywany. Teraz przyszedł czas na przeprowadzenie kolejnych prac. Jak informuje krakowski magistrat, remont będzie prowadzony przez kilka lat etapami, w różnych częściach budynku. Zakres prac obejmie m.in. system sygnalizacji ppoż, który musi być zrobiony w całości od nowa i podłączony do centrali straży pożarnej.

Nadciąga długi remont

W ubiegłym roku Gmina Miejska Kraków ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla budynku UMK pl. Wszystkich Św. 3-4 w celu dostosowania do przepisów ppoż.

- W dniu 16 sierpnia 2023 r. została podpisana umowa z wykonawcą, z wynagrodzeniem w kwocie 1 795 800 zł brutto. Termin realizacji prac (w IV etapach) wynosi 68 tygodni od dnia podpisania umowy - mówi nam Dominika Jaźwiecka z biura prasowego UMK.

Aktualnie prowadzona jest procedura uzyskania decyzji o pozwolenie na budowę w Wydzielane Architektury i Urbanistyki w Krakowie.

- Na jej podstawie oraz na podstawie zrealizowanej umowy i posiadanego przez gminę budżetu, Urząd Miasta Krakowa rozpocznie planowanie robót budowlanych, które będą miały miejsce w kolejnych latach. Po zakończeniu ww. umowy, gmina uzyska kosztorysy inwestorskie, które pozwolą na oszacowanie wartości zamówienia. Wartość robót oraz terminy prac związanych z dostosowaniem budynku przy pl. Wszystkich Świętych 3-4 do obowiązujących przepisów ppoż. będą znane po wyłonieniu wykonawcy w postępowaniu przetargowym - dodaje przedstawicielka biura prasowego.

Remont będzie prowadzony przez kilka lat etapami, w różnych częściach budynku.

Zakres prac obejmuje m.in.: system sygnalizacji ppoż musi być zrobiony w całości od nowa i podłączony do centrali straży pożarnej. Ponadto zostaną wydzielone klatki schodowe i strefy przeciwpożarowe - przegrody z drzwiami ppoż, wraz z oddymianiem na klatkach schodowych (montaż klap oddymiających). Dodatkowo zostanie również zabezpieczony strych, a także zostaną wykonane izolacje budynku.

Siedziba władz miasta Krakowa od 1864 roku

Jak przypominają krakowscy urzędnicy, pierwszy udokumentowany murowany budynek w miejscu dzisiejszego magistratu wzniesiono w pierwszej połowie szesnastego wieku (1535-1560). Był to renesansowy pałac miejski hetmana Jana Tarnowskiego (północna część wschodniego skrzydła). Z tego okresu zachowała się niezwykle rzadka attyka obronna, wieńcząca i zakrywająca dach. Od 1561 roku, po śmierci hetmana Tarnowskiego, pałac przeszedł w ręce Ostrogskich i Zamoyskich, zaś od 1655 roku jego właścicielem stał się Jan Wielopolski. W rękach tej rodziny pałac pozostawał do połowy XIX wieku.

Z pałacowych murów w 1655 roku Szwedzi ostrzeliwali z armat Wawel. W 1787 roku gościł tu król Stanisław August Poniatowski. W 1831 roku w tym budynku odbywały się przedstawienia teatralne. W 1836 w pałacu mieszkał Aleksander Wielopolski - namiestnik Królestwa Polskiego. Tu mieściła się pracownia malarska Piotra Michałowskiego.

Pałac spłonął podczas wielkiego pożaru

Podczas wielkiego pożaru Krakowa w 1850 roku pałac spłonął. Po odsprzedaży przez Wielopolskich wypalonej siedziby, kolejni właściciele stopniowo przywracali budowli walory użytkowe. Pałac był wynajmowany na różne przedsięwzięcia. Na parterze w latach pięćdziesiątych XIX wieku powstała elegancka kawiarnia. W 1859 roku na piętrze otwarto salę balową, w której prócz zabaw, odbywały się odczyty i demonstracje naukowe, m.in. tu, po raz pierwszy w Krakowie, pokazano w 1854 roku lampę elektryczną a w 1885 roku, w tym budynku, należącym już do władz miasta, wykonano pierwsze w Krakowie oświetlenie.

- Zakupiony w 1864 roku przez gminę miasta Krakowa budynek stał się siedzibą władz miejskich. Za czasów Józefa Dietla, pierwszego prezydenta Krakowa w okresie autonomii galicyjskiej (w latach 1866-1874) przeprowadzono tu gruntowny remont i przystosowano gmach na potrzeby urzędu. Salę balową na drugim piętrze przekształcono w salę posiedzeń. Wyposażenie i wnętrze projektował Filip Pokutyński. W sali tej znajdowała się galeria popiersi królów polskich - przypomina krakowski magistrat.

Rozbudowa i zmiany

W pierwszych latach XX wieku budynek rozbudowano, poszerzając go o oficyny od strony ulicy Poselskiej. Duża zmiana w wystroju wnętrza nastąpiła po odbudowie spalonej w 1926 roku sali posiedzeń. Z tego okresu pochodzi też tradycja umieszczania portretów prezydentów w holu przed gabinetem urzędującego prezydenta.

Pałac Wielopolskich jest wpisanym do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Polacy badają kosmos

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Pałac Wielopolskich przy pl. Wszystkich Świętych przejdzie remont, który potrwa kilka lat. Zakres prac jest duży - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski